60 lat w służbie sztuki, kultury i oświaty - jubileusz krakowskiego MDK im. J. Korczaka (zdjęcia)

Dodano: 11 listopada 2013 08:20, Autor: Hanna Chromińska

"Człowiek lubi wysiłek. Lubi, żeby mu się udało, chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce skończyć i zwyciężyć, przekonać siebie i innych, że silny i zręczny." To spostrzeżenie Korczaka przyświeca wszystkim, którzy "nie chcą zostawić świata, jakim jest" - ludziom z pasją.
Działające od 1997 roku Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka (http://www.pskorczak.org.pl) zrzesza w Polsce szkoły, placówki, instytucje i organizacje pozarządowe noszące imię Janusza Korczaka lub pracujące metodami korczakowskimi z dziećmi i młodzieżą. PSK należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, które skupia wiele różnych organizacji pozarządowych, instytucji oraz członków indywidualnych na całym świecie, m. in. w Anglii, Austrii, Francji, Holandii, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i Ukrainie.
REKLAMA


Na terenie Polski PSK tworzy federację regionalnych Kręgów Korczakowskich. Krąg Mazowiecki (obejmujący województwo mazowieckie i lubelskie) ma siedzibę w Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Jasienicy (powiat Ostrów Maz.).

Dobrą tradycją PSK jest łączenie spotkań oficjalnych z wymianą doświadczeń. Właśnie taki uroczysto-roboczy charakter miały obchody 60-lecia Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka w Krakowie - Nowej Hucie (www.mdkkorczak.pl/). Na jubileusz "najstarszego MDK w najmłodszej dzielnicy Krakowa" przybyli przedstawiciele Prezydenta i Rady Miasta Krakowa, Marszałka i Sejmiku Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, starsi i młodsi wychowankowie oraz ich rodzice. Na takiej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli PSK. Do Krakowa przyjechali członkowie zarządu - Przewodnicząca Barbara Sochal, Wiceprzewodniczący Jerzy Fornalik i Jacek Krogel oraz przedstawiciele wszystkich Kręgów. Krąg Mazowiecki reprezentowali Przewodniczący Edward Urbanowski i Edward Kopówka - Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Większość uroczystości odbywała się na krakowskim Kazimierzu. W synagodze Tempel odbyła się uroczysta gala i koncert symfoniczny. W części oficjalnej Pani Monika Modrzejewska - Dyrektor MDK od 1990 roku - została uhonorowana odznaką Honoris Gratia za zasługi dla Krakowa, nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa, medalem Polonia Minor przyznawanym przez Marszałka Województwa małopolskiego i Latawcem - nagrodą Polskiego Stowarzyszenia im. J Korczka. Nagrody i odznaczenia otrzymali także wieloletni pracownicy MDK.

Statuetka "Ambasador dziecięcych talentów" to symbol wdzięczności kierownictwa i wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka za życzliwość i wsparcie dla twórczości artystycznej dzieci i młodzieży. Otrzymali ją przyjaciele MDK i osoby, dzięki którym możliwa jest realizacja nowych inicjatyw. Tegoroczni "Ambasadorzy dziecięcych talentów" to ponad 20 osób - między innymi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, poseł Ireneusz Raś, Rektor i Prorektor Krakowskiej Akademii Muzycznej, radni dzielnic Nowa Huta, Bieńczyce, Czyżyny, Wzgórze Krzesławickie i członkowie zarządu PSK.

Galę uświetnił koncert w wykonaniu w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Niezwykłych wrażeń dostarczył słuchaczom występ wirtuoza wiolonczeli Juliusa Bergera, (grającego na najstarszej wiolonczeli na świecie wykonanej w 1566 roku) i żywiołowe, radosne prowadzenie orkiestry przez charyzmatycznego dyrygenta Sebastiana Perłowskiego, wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka.

Drugi dzień obchodów rozpoczął się od roboczego spotkania w MDK. "Korczak" organizuje w każdym roku szkolnym około 230 imprez dla dzieci i młodzieży. O randze tych imprez świadczy imponująca kolekcja nagród, dlatego goście z dużym zainteresowaniem oglądali obiekty MDK i wyposażenie pracowni tematycznych. Instruktorzy MDK zaprezentowali aktualnie realizowane projekty (przedstawienie "Calineczka") i wystawy - graficzną kolekcję Williama Wolkowskiego "Janusz Korczak: Duch i Litera", wystawę plakatów z Izraela "Educational moments" - zorganizowana we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem im. Janusza Korczaka oraz wystawę międzynarodową pt. "Janusz Korczak - Udzielić dzieciom głosu/Kindern eine Stimme geben" (na prośbę MDK informujemy, że jest możliwość pokazania tej wystawy w placówkach oświatowych i kulturalnych).

Ogromnym zainteresowaniem gości cieszyło się wielofunkcyjne boisko o wymiarach 60x34 m. Boisko zostało wyposażone w halę pneumatyczną (tzw. balon), która utrzymuje się w górze dzięki panującemu w jej wnętrzu nadciśnieniu. Tego typu zadaszenie nie wymaga ciężkiej i kosztownej konstrukcji nośnej. Boisko funkcjonuje jako obiekt całoroczny - regularnie odbywają się na nim treningi Nowohuckiej Ligi Piłkarskiej i różne imprezy sportowe.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie najnowszej atrakcji turystycznej miasta - szlaku Śladem europejskiej tożsamości Krakowa prowadzącego po Podziemiach Rynku Głównego. Obchody 60-lecia działalności MDK zakończył wernisaż wystawy "Magiczny Dywan" Itamara Sianiego (Izrael) i koncert "Kolaż wędrowny" w Galerii Szalom. Przez klimaty bałkańskie, cygańskie, żydowskie, rosyjskie i krakowskie poprowadziło gości świeżo ukonstytuowane Trio DDR (Daj Drugiemu Radość) w składzie: Desisława Christozowa-Gurgul (Bułgarka od lat związana z Krakowem), Dominik Bińczycki (multiinstrumentalista, ale przede wszystkim skrzypek) i Roman Klimowicz (śpiewający gitarzysta, wychowanek MDK).

Mogłoby się wydawać, że Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka w Krakowie, który przez 60 lat dobrze służył dzielnicy i miastu, czeka wspaniała przyszłość. Wspólny wysiłek wszystkich pracowników, liczne sukcesy potwierdzone nagrodami oraz to, co najważniejsze - wspaniała atmosfera i stały, ciepły kontakt z wychowankami składają się na imponujący dorobek. W tej sytuacji trudno zrozumieć, czym kierowała się ważna osoba z władz Krakowa stwierdzając "Młodzieżowe domy kultury to relikty przeszłości. Trzeba się ich pozbyć..."
Z nadzieją, że była to tylko niefortunna wypowiedź bez głębszych konsekwencji Ostrowski Portal Internetowy życzy Młodzieżowemu Domowi Kultury im. J. Korczaka w Krakowie wielu lat spokojnego działania, wspaniałych osiągnięć i sukcesów oraz mnóstwa utalentowanych wychowanków!!!!!

Fotorelację z jubileuszu obejrzysz w naszej galerii.







Zobacz również

Biblioteka Pedagogiczna zaprasza na wystawkę (zdjęcia)

7 listopada 2013, BP, red. Sylwia Ratyńska

W Bibliotece Pedagogicznej przez cały listopad można obejrzeć wystawkę z okazji 95-tej rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Trwają zapisy na Ostrowski Konkurs Piosenki Dziecięcej

7 listopada 2013, MDK, red. Sylwia Ratyńska

Miejski Dom Kultury po raz III zaprasza na Ostrowski Konkurs Piosenki Dziecięcej pt. "Piosenka dla babci i dziadka".

Edukacja przez Szachy w Małkińskiej "Dwójce" (zdjęcia)

6 listopada 2013, UG w Małkini Górnej, red. Sylwia Ratyńska

"Edukacja w Szachy przez Szkołę" - pod takim tytułem odbyły się lekcje pilotażowe, które miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]