Obchody 78 rocznicy Bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą (zdjęcia)

Dodano: 25 września 2017 07:23, Autor: UG Andrzejewo, red. MK

Niedziela 17 września była ostatnim, kulminacyjnym dniem obchodów 78 rocznicy bitwy stoczonej na polach Łętownicy i Andrzejewa we wrześniu 1939 roku.
Na ten dzień zaplanowano bogaty i urozmaicony program uroczystości. W godzinach porannych władze samorządowe gminy Andrzejewo oraz gminy Szumowo a także zaproszeni goście, w tym poseł na Sejm RP Bernadeta Krynicka w asyście pocztów sztandarowych złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy w Łętownicy. Następnie dokonano uroczystego odsłonięcia wieloformatowego malowidła ściennego wykonanego na ścianie budynku OSP w Łętownicy. Mural przedstawiający motyw kampanii wrześniowej z 1939 roku zaprojektował i wykonał rysownik i jednocześnie członek Stowarzyszenia "Wizna 1939" - Piotr Karsznia. Jest on także współautorem podobnego malowidła, które od kilku miesięcy widnieje na ścianie budynku w centrum Andrzejewa.
REKLAMA


Tego dnia, wzorem ubiegłego roku zaplanowano II Masowy Bieg Śladami Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. Na starcie biegu, w Łętownicy stanęło 113 uczestników w szerokim przedziale wiekowym, z czego najmłodszy miał niecałe 7 lat. Najszybszy biegacz na pokonanie drogi z Łętownicy do Andrzejewa potrzebował blisko 20 minut. Dla wszystkich uczestników przewidziano pamiątkowe medale. Dodatkowo dla najlepszych w kategoriach: mężczyzn i kobiet oraz najmłodszy uczestnik, ufundowane zostały przez firmę AGD Pasterski z Kobyłki wysokiej klasy rowery.

Tradycyjnie w kościele św. Bartłomieja w Andrzejewie, w intencji poległych żołnierzy odprawiona została uroczysta msza św. połączona z przemarszem na cmentarz parafialny i złożeniem kwiatów na grobach żołnierzy. Tam też odbył się uroczysty Apel Poległych. Przemarszowi towarzyszyły wystrzały z działa wzorowanego na tych, jakie brały udział w działaniach wojennych pod Andrzejewem.

Uroczystości w Andrzejewie swoją obecnością zaszczycili samorządowcy szczebla gminnego, powiatowego, wojewódzkiego oraz przedstawiciele służb mundurowych, szkół, organizacji pozarządowych i harcerze. Przybyło także kilkanaście pocztów sztandarowych m.in. z jednostek OSP, szkół i organizacji kombatanckich. Po powrocie z cmentarza rozpoczęły się zawody kawaleryjskie u udziałem m.in. ułanów z Zarąb Kościelnych, Ostrołęki czy Radzymina. Zwycięzca zawodów okazał się ułan Arkadiusz Kulesza.

Dla wszystkich zainteresowanych w zabytkowych murach starej plebani przygotowana została wystawa przedstawiająca historię obchodów bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem oraz miejsc z nią związanych. Prawdziwą gratką dla miłośników militariów była zorganizowana w budynku wystawa zabytkowej broni i wszelkiego rodzaju artefaktów pochodzących z epoki, związanych z działaniami zbrojnymi w okolicach Andrzejewa. Swoje zbiory szerszej publiczności udostępnili zarówno lokalni kolekcjonerzy, jak i pasjonaci z odległych miejscowości naszego kraju. Przybyli goście mogli skosztować także pysznej żołnierskiej grochówki przyrządzonej w tradycyjny sposób w kuchni polowej.

Tegoroczne obchody 78 Rocznicy Bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem dofinansowane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Zobacz również

Rajd Motocyklowy Śladami Września 39' (zdjęcia)

23 września 2017, UG Andrzejewo, red. MK

W tegorocznym wydarzeniu brało udział 40 motocyklistów, którzy przejechali około 400 kilometrów, aby uczcić pamięć poległych żołnierzy.

Pojechali śladami 18 Dywizji Piechoty (zdjęcia)

23 września 2017, UG Andrzejewo, red. MK

Rajd "Śladami 18 Dywizji Piechoty - Młodzi Pamiętają 2017" był jedną z form obchodów 78. rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem.

Gra terenowa "Ostatnia bitwa 18 Dywizji Piechoty" (zdjęcia)

22 września 2017, Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo, red. MK

13 września 2017 roku w Łętownicy i Andrzejewie odbyła się gra terenowa poświęcona ostatniej bitwie 18 Dywizji Piechoty.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Usługi Koparkowe Artur Litewiak

ul. Różańska 173
07-300 Ostrów Mazowiecka

DIETA Z PODLASIA Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

ZMIEŃ DIETĘ NA LEPSZĄ! ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]