Gęsina na Świętego Marcina w ZS CKR w Starym Lubiejewie (zdjęcia)

Dodano: 5 grudnia 2017 08:40, Autor: ZS CKR Stare Lubiejewo, red. MK

Uczniowie ZS CKR w Starym Lubiejewie chętnie i z wielkim zaangażowaniem zmierzyli się z wyzwaniem konkursowym, jakim było danie z gęsi.
11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości oraz dzień wspomnienia Świętego Marcina, wspaniale połączenie historii i tradycji kulinarnej pieczenia gęsi w tym dniu. W nawiązaniu do staropolskiej tradycji 16 listopada w ZS CKR w Starym Lubiejewie wystartowała pierwsza edycja konkursu pod hasłem "Gęsina na Świętego Marcina" .
REKLAMA


Dzięki różnorodnym akcjom to zapomniane staropolskie danie powoli wraca na polskie stoły. Organizatorzy konkursu mają nadzieje, że i dzięki niemu, gęsina będzie częstszym gościem na stołach rodzin uczniów oraz nauczycieli. Niedoceniane przez wielu mięso z gęsi jest co prawda najbardziej kaloryczne spośród drobiu, ma jednak korzystny skład tłuszczowy, posiada dużo białka, witamin i składników mineralnych, jest zalecone min. dla dzieci oraz osób cierpiących na choroby sercowo - naczyniowe.

Według danych GUS z 2012 roku Polska jest największym producentem gęsiny, puchu i pierza w Europie. W większości gęsina z Polski trafia na eksport do Niemiec, jest produktem, który u nas "pokazuje" się w sklepach w okolicach Święta Niepodległości. Chociaż z roku na rok rośnie spożycie gęsiny w naszym kraju, to nadal jest ono na niskim poziomie.

Uczniowie ZS CKR w Starym Lubiejewie (zawsze można na nich liczyć!) chętnie i z wielkim zaangażowaniem zmierzyli się z nowym wyzwaniem (jeden z uczestników konkursu jeździł aż do Zambrowa w poszukiwaniu mięsa z gęsi, na szczęście się udało). Do konkursu przystąpiło 10 dwuosobowych zespołów. Pomimo pewnych obaw wszystko poszło świetnie, a dania z gęsi były rewelacyjne.

Uczestnicy konkursu przygotowali: Sebastian Równy i Piotr Okrasa - piersi z gęsi w sosie śliwkowym, Karolina Wilczyńska i Klaudia Zdunek - gęsią pierś w sosie własnym, Aneta Ojdana i Ilona Olszewska - pierś gęsia z jabłkami i gruszkami, Michał Kowalczyk i Jakub Koroś - nogi z gęsi w sosie żurawinowym, Agata Rusak i Dominika Duda - nogi z gęsi w sosie własnym, Mateusz Frączyk i Cezary Cymerman - pierś gęsią w sosie wiśniowym z glazurowanymi buraczkami, Nina Demianowska i Dominika Kazimierczyk - nogi gęsie z pieczoną kapustą, Paulina Podbielska i Natalia Zazulińska - piersi gęsi duszone z jabłkami, suszoną śliwką i żurawiną, Martyna Zdziarstek i Piotr Sikorski - nogi z gęsi smażone z sosem grzybowym podane z buraczkami i kluskami śląskimi, Bartosz Sowa i Łukasz Prusik - rosół z gęsi.

Po przyjemnej degustacji przyszedł trudny czas wyboru najlepszego dania, nie było łatwo, wszystko było przepyszne, wyśmienite, rewelacyjne. Jury miało olbrzymi problem z wytypowaniem zwycięskich potraw. Po długich i burzliwych dyskusjach wyłoniono zwycięzców: I miejsce zdobył Michał Kowalczyk i Jakub Koroś za nogi z gęsi w sosie żurawinowym, II miejsce powędrowało do Anety Ojdana i Ilony Olszewskiej za pierś gęsią z jabłkami i gruszkami, III miejsce zdobył Bartosz Sowa i Łukasz Prusik za rosół z gęsi.

Nagrody ufundował dyrektor Roman Malicki wraz z Radą Rodziców. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu była pani Monika Kuczewska. Wielkie podziękowania dla wszystkich pań z żywienia za pomoc i zaangażowanie.

A na koniec... legenda o świętym Marcinie:
Legenda o świętym Marcinie opowiada, że był on poganinem pochodzącym z Panonii (czyli dzisiejszych Węgier). Mając 15 lat został rzymskim żołnierzem. Wjeżdżając na koniu do miasta Amiens, zobaczył żebraka leżącego przy bramie - przeciął wówczas swój płaszcz i oddał jego połowę biedakowi. W nocy ukazał mu się Chrystus, ubrany w ten skrawek płaszcza, a to zdarzenie stało się powodem porzucenia przez Marcina wojska, jego nawrócenia i chrztu. Zostawszy klerykiem, postanowił wieść życie pustelnicze i założył pierwszy w Galii klasztor. Pomimo że odsunął się od świata, świat o nim nie zapomniał, a jego surowe, pobożne, ascetyczne życie wzbudziło uznanie hierarchów kościelnych, którzy postanowili uczynić zeń biskupa Tours.

Marcin nie chciał jednak żadnych zaszczytów i postanowił się ukryć przed wysłannikami papieża, którzy przybyli do niego z nominacją. Schował się w zabudowaniach gospodarczych i posłańcy pewnie by go nie odnaleźli, gdyby nie... gęsi. Podniosły one straszliwy hałas i w ten sposób zdradziły kryjówkę ukrywającego się mnicha. Tak właśnie, dzięki gęsiom, Marcin został biskupem, a potem świętym."

Biskup z Tours przedstawiany jest na obrazach na dwa sposoby: albo jako rycerz jadący konno, który odcina część swego płaszcza, by podać go żebrakowi, albo jako mnich, obok którego znajduje się gęś. Gęsi stały się najważniejszym atrybutem świętego Marcina i w jego święto, przypadające na 11 listopada, obowiązywał zwyczaj zanoszenia tłustych gęsi do dworu, do klasztoru oraz do kościoła.
Źródło: Starożytne przypowieści z XV, XVI i XVII wieku, Kazimierz Władysław Wójcicki, Warszawa 1836", poznanskielegendy.pl, rynek-rolny.pl, agrofakt.pl, rme.cbr.net.pl, books.google.pl.
W powyższych linkach znajdziecie dużo ciekawych informacji na temat gęsiny i nie tylko.


Zobacz również

3 kolizje, wypadek i 3 nietrzeźwych w weekend

5 grudnia 2017, KPP Ostrów Maz., red. MK

Podczas minionego weekendu ostrowscy policjanci odnotowali 3 kolizje i 1 wypadek ponadto zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców.

29-latek ukradł dekoracje świąteczną sprzed ratusza (wideo)

5 grudnia 2017, KPP Ostrów Maz., red. MK

Świąteczna dekoracja przy miejskim ratuszu tak się spodobała 29-letniemu ostrowianinowi, że postanowił ją ukraść. Został zatrzymany kilka ulic dalej.

Prace nad muralem zbliżają się do końca (zdjęcia)

5 grudnia 2017, Redakcja

Według planów już w tym tygodniu mieszkańcy Ostrowi powinni móc zobaczyć mural w centrum miasta w całej okazałości.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

APG Adam Kruk

ul. Mazowiecka 32A
07-310 Komorowo

Profesjonalna naprawa i konserwacja pojazdów mechanicznych!

Agencja Interaktywna NEO180

ul. Broniewskiego 2/3
07-300 Ostrów Mazowiecka

Strony www, logo, marketing internetowy - wszystko w jednym miejscu!

Lewiatan

ul. Mieczkowskiego 23
07-300 Ostrów Mazowiecka

Twój dobry sąsiad!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]