Ważą się losy ścieżek rowerowych (wywiad)

Dodano: 13 czerwca 2018 14:35, Autor: MK

Prawdopodobnie jutro radni zadecydują, czy miasto dołoży dodatkowe miliony na budowę sieci ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych. O inwestycji i problemach z nią związanych rozmawialiśmy z burmistrzem.
Podczas sesji, która odbyła się 6 czerwca, radni odrzucili uchwałę zwiększającą wkład miasta w realizację inwestycji o ok. 3,5 mln złotych, gdyż stwierdzili, że jest to zbyt poważna decyzja, aby podjąć ją bez gruntownej dyskusji. - Na najbliższej sesji Rady Miasta podejmujemy decyzję nie tylko czy budujemy ścieżki rowerowe czy też nie, ale na ile zadłużymy Miasto - mówi radna Anna Krajewska. - Budowa ścieżek rowerowych początkowo miała nas kosztować 3,5 mln, pozostałe środki udało się pozyskać. Wyniki ostatniego przetargu pokazały, że trzeba dołożyć 7 mln. Należy się też liczyć, że w czasie trwania prac mogą dojść kolejne koszty, jak w przypadku Jatek i Elektrowni. Tym bardziej, że rozpoczynamy kolejne inwestycje: budowa szkoły i przedszkola, skrzyżowanie na Kościuszki i sama Kościuszki, Prusa i część Lubiejewskiej oraz kolejne kilkadziesiąt ulic - dodaje.
REKLAMA


O przybliżenie sprawy poprosiliśmy burmistrza Jerzego Bauera.

Czy w Ostrowi powstaną planowane ścieżki rowerowe?

Burmistrz Jerzy Bauer: W 2016 roku Miasto Ostrów Mazowiecka aplikowało w konkursie na środki UE, m.in. na budowę sieci ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych. W 2017 roku ogłoszono wyniki konkursu. Ostrów Mazowiecka została beneficjentem tegoż konkursu. Na największy na Mazowszu projekt z zakresu budowy ścieżek rowerowych, zakładający budowę 17 km ścieżek oraz 15 km chodników, pozyskaliśmy 16 mln zł. W tej chwili Miasto ma gotową dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę. Z uwagi na dużą ilość realizowanych w całym kraju inwestycji, wykonawcę wyłoniono dopiero w piątym przetargu. Okazało się jednak, że zaproponowana cena jest wyższa, niż zakładał projekt. Nie jest to zaskoczeniem. Kosztorysy były wykonywane w roku 2016, a ceny robót budowlanych znacząco wzrosły na przestrzeni ostatnich dwóch lat. W tym przypadku wzrost ceny w stosunku do pierwotnego kosztorysu wyniósł ok. 17%, co oznacza kwotę ok. 3,5 mln zł. O tyle właśnie Miasto musi zwiększyć pierwotnie założony budżet.

Co stoi na przeszkodzie realizacji inwestycji?

Burmistrz Jerzy Bauer: Decyzja o zwiększeniu tych środków leży w kompetencji Rady Miasta. Burmistrz zawnioskował do Rady o zmiany w uchwale budżetowej, umożliwiające rozpoczęcie inwestycji. Podczas sesji 6 czerwca Rada nie przyjęła zaproponowanych zmian.

Kiedy zostanie podjęta ostateczna decyzja co do realizacji projektu?

Burmistrz Jerzy Bauer: Kolejna sesja, na której mogą być przyjęte zmiany konieczne do rozpoczęcia prac budowlanych, została zwołana 14 czerwca.

Czy miasto poniesie jakieś koszty związane z brakiem realizacji inwestycji?

Burmistrz Jerzy Bauer: Koszty, jakie do tej pory zostały poniesione, są związane z przygotowaniem dokumentacji wstępnej do konkursu, tj. Programu funkcjonalno - użytkowego oraz studium wykonalności, a także projektu budowlanego. Łącznie jest to kwota 285 435,00 złotych. Nie można też zapominać o ogromie pracy pracowników Urzędu Miasta, włożonym w ten projekt na przestrzeni ostatnich lat. Jednak tak naprawdę największym kosztem - w przypadku rezygnacji z realizacji projektu, będzie nieuzyskanie 16 mln. złotych finansowania zewnętrznego na poprawę miejskiej infrastruktury. Przy obecnym tempie budowy tylko chodników (czyli nie uwzględniając ścieżek rowerowych), z własnych środków taką ich ilość miasto będzie budować przez ok. 15 - 20 lat.


Zobacz również

Kolejny Festiwal Przedszkolaków za nami (zdjęcia, wideo)

13 czerwca 2018, Anna Augustyniak

W niedzielne popołudnie przed dumnymi rodzicami wystąpili najmłodsi mieszkańcy naszego miasta.

Kolizja na S-8. Sprawca miał prawie 2 promile

13 czerwca 2018, KPP Ostrów Maz., red. MK

37-latek posiada już sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Małkińska Noc Nadbużańska. Sprawdź program

12 czerwca 2018, MK

Gwiazdami tegorocznej edycji będą: zespół Akcent oraz Rafał Brzozowski.

Komentarze

Dodano: 13 czerwca 2018 17:33, (darek1971)

może najpierw połatajcie dziury w jezdniach, a później zajmijcie się ścieżkami rowerowymi. I co to za ścieżki rowerowe wśród spalin miejskich - rewelacja

 

Dodano: 13 czerwca 2018 19:54, (obserwator33)

Mieszkańcy Ostrowi i nie tylko Ostrowi jeżdzą też rowerami . Coraz więcej osób jeździ rowerem bo jest to tańsze niż samochód i zdrowsze tym bardziej gdy przybywa nam coraz wiecej osób otyłych począwszy od dzieci na osobach starszych kończąc . Większość ludzi jadących rowerem przez miasto robi to na chodnikach ponieważ kierowcy samochodow wiecznie się śpieszą i trąbią na rowerzystów . Tak więc droga RM mieszkańcy nie samymi asfaltowymi ulicami żyją .

 

Dodano: 13 czerwca 2018 21:52, (czesio25)

Czekamy na te sciezki rowerowe z utesknieniem

 

Dodano: 13 czerwca 2018 23:11, (kapusta)

Wybudowano ścieżkę rowerową na ulicy Sielskiej i nikt po niej nie jeździ, bo ruch na niej jest mały. Ale na Sikorskiego, 3-Maja, Duboisa, Małkińskiej, Lubiejewskiej czy Kościuszki to już byłoby dużo bezpieczniej po ścieżce rowerowej się przemieszczać. Ścieżki rowerowe dobrze zaprojektowane są niezbędne. Dzięki nim dużo więcej osób decydowałoby się na bezpieczną jazdę rowerem po mieście. W tej chwili jazda rowerem w centrum miasta jest niebezpieczna.

 

Dodano: 13 czerwca 2018 23:54, (gizmo6)

17 km ścieżek, 15 km chodników za 3,5 mln środków własnych plus 16 mln dofinansowania... Jakoś tak dużo pieniędzy a mało efektów? Czy tylko mi się tak wydaje? Ile kosztuje metr chodnika z kostki brukowej? W sumie 20 mln złotych. Za tyle buduje sie drogi np.powiatowe.

 

Dodano: 15 czerwca 2018 16:40, Mikrus (ew2205)

Nie 3,5 własnych tylko 7 mln własnych. Już dług wynosi 35 mln i jeszcze 7 mln nieźle.

 

Dodano: 15 czerwca 2018 23:17, (obserwator33)

Ścieżki rowerowe buduje się nie z kostki betonowej tylko asfaltowe . Z samej kostki to możesz zbudować chodnik u siebie na działece gdy odwiedza Cię teściowa a potem go zwinąć :) . Koszt budowy 1 metra chodnika z kostki to około 150 zł ( krawężniki , kostka , materiał na podsypkę ,cement , przebudowa linni elektrycznej i telefonicznej , robocizna plus użycie maszyn ) . Bo przecież z samej mąki chleba nie upieczesz .

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

LOK OŚRODEK SZKOLENIA ZAWODOWEGO KIEROWCÓW

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

Kursy - szkolenia okresowe kierowców, prawo jazdy, wózki widłowe!

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]