Konferencja "Drogi do Niepodległości" (zdjęcia)

Dodano: 7 listopada 2018 13:36, Autor: Karolina Zając

Konferencja "Drogi do Niepodległości" wiąże się z obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.
6 Listopada 2018 roku w Jatkach przy ulicy Pocztowej odbyła się konferencja "Drogi do Niepodległości" zorganizowana przez Muzeum Domu Rodziny Pileckich. Celem spotkania było ukazanie wartości patriotycznych społeczeństwa polskiego, jego walki o wolność i niepodległość na przestrzeni dziejów. Wielką pomocą do osiągnięcia postawionych celi, były instytucje odpowiedzialne za edukację historyczną, społeczna i kulturalną.

W uroczystym rozpoczęciu wydarzenia głos zabrała dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Dorota Socik, a także Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer. Po oficjalnym powitaniu zgromadzonych gości rozpoczęły się prezentacje.
REKLAMA


Jako pierwsza wystąpiła dyrektor Dorota Socik, która zaprezentowała temat dotyczący działalności instytucji muzealnej w ramach upowszechniania wartości patriotycznych na przykładzie muzeum i jego misji. Wymieniła m.in. upamiętnienie postaci Rotmistrza Witolda Pileckiego i jego żony Marii z Ostrowskich, prezentacja historii Ostrowi Mazowieckiej oraz integracja ludności lokalnej wobec wspólnych wartości patriotycznych muzeum.

Następnie głos zabrał prelegent ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski z Katedry Socjologii Regionalizmu i Miasta, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który opowiadał o patriotyzmie lokalnym.

A o patriotyzmie gospodarczym 100 lat temu i współcześnie odpowiedział prelegent prof. dr hab. Henryk Wnorowski z Katedry Nauk o Przedsiębiorstwie, Uniwersytetu w Białymstoku, prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Poruszył kwestie takie jak: znaczenie gospodarki współcześnie, skąd jej waga? Czy coś się zmieniło? - w porównaniu z przeszłością.

Czwartą poruszaną kwestią była rola wojska jako instytucji kształtującej postawy patriotyczne, które zaprezentował przed zainteresowanymi ppłk. Paweł Nawarycz z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, wydział kultury i organizacji służby wychowawczej. Zostały omówione zagadania m.in. : postawy wobec narodu i ojczyzny, wychowanie wojskowe, działalność pedagogiczna i upowszechnianie tradycji. Po wystąpieniach wyżej wymienionych osób nadszedł czas na przerwę, podczas której goście mogli obejrzeć wystawę z pierwszego festiwalu odbywającego się w maju 2018 roku "Moda na folklor".

Kolejnym punktem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu genealogicznego "Skąd Nasz Ród? zorganizowanego przez Muzeum - Dom Rodziny Pileckich, przez przewodniczącą komisji konkursowej dr. Małgorzatę Frąckiewicz - językoznawcę na Uniwersytecie w Białymstoku, wiceprezesa Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Drugie miejsce w konkursie zajęły: Katarzyna Tumiłowicz - Piotrowska i Urszula Wołosiewicz. Pierwsze i trzecie miejsce nie zostało przyznane. Antonina Kubat została wyróżniona za drzewo genealogiczne, Mateusz Socik za opracowanie ze zdjęciami, a Jakub Stefaniak za komiks. Uczestnicy otrzymali nagrody za udział w konkursie. Po wręczeniu upominków nagrodzeni opowiedzieli pokrótce o swojej pracy.

Pani dr. Małgorzata Frąckiewicz przedstawiła także prezentację o nazwisku m.in. jako szczególnym, dokumencie historycznym. Kolejnym punktem było rozwinięcie prezentacji tematycznej przez Grzegorz Jasionowskiego - dyrektora ZS nr 1 im .rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej, Marcina Sochonia - wiceprezesa Stowarzyszenia "Wizna 1939". Wystąpił także Jarosław Stryjek - regionalista i pasjonat historii lokalnej.


Zobacz również

Zderzenie sześciu aut na ostrowskiej obwodnicy (zdjęcia)

7 listopada 2018, KP PSP Ostrów Maz., red. MK

W zdarzeniu poszkodowane zostały dwie osoby.

11 listopada pozostawmy pusty parking przy kościele

7 listopada 2018, UM Ostrów Maz., red. MK

Pozostawienie pojazdu na parkingu w dniu obchodów, grozi odholowaniem auta.

Tragiczny weekend na ostrowskich drogach (zdjęcia)

5 listopada 2018, KPP Ostrów Maz., red. MK

Od 31 października do 4 listopada policjanci prowadzili akcję pt. "Znicz". Niestety w tym czasie doszło do 3 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 2 zostały ranne.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

GETIN Bank

ul. Okrzei 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

EK STUDIOFOTO

ul. Sezamkowa 14
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapisywanie historii ludzi, ich piękna i emocji jest naszą pasją.

Sklep Chemia i Słodycze z Niemiec

ul. Mieczkowskiego 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

ZNANE MARKI ! DOBRA JAKOŚĆ ! NISKIE CENY !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]