Wernisaż malarstwa Stanisława Baja (zdjęcia)

Dodano: 4 stycznia 2019 09:46, Autor: Miłosz Magrzyk

Wernisaż został połączony ze spotkaniem autorskim.
Bardzo ważna jest rzeka. Żywiołowa i niebezpieczna. Rzeka, której głębia jest nieprzenikniona. Tajemnica. Człowiek. Tysiące razy widziane i portretowane twarze: sąsiadów, matki czy przyjaciół. Ludzkie opowieści. Doskwierająca ludziom samotność oraz ciekawość świata, którą ma każdy z nas. To chyba najkrótszy opis tego, jaka jest twórczość Stanisława Baja.

REKLAMAW czwartek, 3 stycznia, odbył się wernisaż malarstwa Stanisława Baja. Wernisaż połączony został ze spotkaniem autorskim, podczas którego artysta opowiedział słuchaczom o swoich inspiracjach i podzielił się swoją refleksją na temat sztuki.

Stanisław Baj urodził się w Dołhobrodach. Od 1982 roku jest pracownikiem dydaktycznym Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Kierował też seminariami z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk. Obecnie jest prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Baj pochodzi z rodziny chłopskiej. Dzieciństwo oraz wczesne lata młodości spędził we wsi Dołhobrody. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Później przeniósł się do Warszawy, gdzie studiował malarstwo na ASP. Uczył się pod kierunkiem znakomitych profesorów: M. Byliny, L. Maciąga i J. Sienickiego. Studia ukończył z wyróżnieniem w pracowni profesora Ludwika Maciąga.

To, że Baj wychowywał się na wsi, ukierunkowało jego twórczość. Niestety dawny chłopski świat, jak twierdzi sam artysta, odszedł już w przeszłość. Pozostał jedynie jego odprysk. Spowodowało to, że odeszła w niepamięć również ciekawa i unikatowa kultura chłopska, która dla twórczości Baja jest niezwykle ważna. Niestety zniknęło w tej kulturze to, co ją warunkowało, czyli samowystarczalność.

Baj powiedział, że tworząc obrazy, zapisuje rzeczywistość. Stwierdził, że jest mu o tyle łatwiej, iż wychował się w tej kulturze, a dzięki temu, że spędził na wsi dzieciństwo i wczesne lata młodości, zdążył tę całą kulturę wchłonąć.

Dorobek artystyczny Stanisława Baja jest bardzo bogaty. Jest on autorem ponad 100 wystaw indywidualnych i ponad 100 wystaw zbiorowych. Swoje prace prezentuje nie tylko w kraju, ale też za granicą. O jego dziełach przychylnie wypowiada się wielu historyków sztuki i krytyków, m.in. Janusz Jaremowicz.

Początkowo artysta skupiał się tylko na scenach rodzajowych, które były inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX wieku trzon jego twórczości stanowią głównie pejzaże inspirowane rzeką Bug. Pejzaże Baj maluje dlatego, że wtedy czuje dotyk sacrum. Jest to rodzaj wracającej obsesji i fascynacji. Obrazy, które tworzy plastyk, mają cechy uniwersalne i symboliczne. Dzieła te są ekspresyjne i hipnotyzujące. Wśród obrazów artysty znajdują się również liczne portrety matki.

Sam artysta twierdzi, że od zawsze pociągała go twarz ludzka, ponieważ widział w niej tajemniczą moc i siłę. Baj uważa, że im więcej twarzy maluje, tym bardziej czuje, że większa tajemnica jest przed nim. W portretach Baj nie ukazuje postaci w sposób realistyczny, tylko dąży do syntezy twarzy ludzkiej. W obrazach da się dostrzec zamaszyste pociągnięcia pędzlem, które często są brutalne.

Dorobek Stanisława Baja obejmuje nie tylko malarstwo, ale też rysunek i grafikę. Jego twórczość jest o tyle prawdziwa, że artysta maluje z wewnątrz tego świata, którego był częścią. Malarstwo Baja jest nieporównywalne i niepowtarzalne z tego względu, że artysta plastyk nie ulega żadnym wzorcom i nie naśladuje innych.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy, bo naprawdę warto. Obrazy można oglądać do 3 lutego.

Wydarzenie odbyło się w Jatkach.Zobacz również

Styczeń w Kotłowni

3 stycznia 2019, Teatr Scena Kotłownia, red. MK

Styczeń w Teatrze Scena Kotłownia zapowiada się całkiem ciekawie.

Dzieje się w Ostrowi Mazowieckiej: styczeń 2019

3 stycznia 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

Wernisaż, jubileusz, prelekcje, koncert, konkurs, potańcówka - sprawdź, co będzie się działo w mieście.

Podsumowanie 2018 roku (zdjęcia, wideo)

31 grudnia 2018, MK

Przedstawiamy kilka z najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w naszym mieście i powiecie w 2018 roku.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Sklep Chemia i Słodycze z Niemiec

ul. Mieczkowskiego 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

ZNANE MARKI ! DOBRA JAKOŚĆ ! NISKIE CENY !

Usługi Koparkowe Artur Litewiak

ul. Różańska 173
07-300 Ostrów Mazowiecka

AllBike Salon Rowerowo Motoryzacyjny

ul. 3 Maja 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]