Ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli (zdjęcia)

Dodano: 6 stycznia 2019 18:49, Autor: Miłosz Magrzyk

Mieszkańcy Ostrowi i okolic mogli wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu.
Po raz pierwszy mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej mieli okazję wziąć udział w Orszaku Trzech Króli, czyli ulicznych jasełkach, które organizowane są corocznie na ulicach polskich i zagranicznych miejscowości. Orszak Trzech Króli wywodzi się z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest do parad organizowanych na całym świecie, m.in. w Meksyku i Hiszpanii.

REKLAMAPo raz pierwszy w Polsce Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Warszawy w 2009 roku. Orszak ten powstał jako kontynuacja szkolnych jasełek. Coraz chętniej występowano wtedy w jasełkach, dlatego 1 z nauczycieli, Piotr Giertych, wraz z dyrektorem Piotrem Podgórskim i dyrektorem Teatru Buffo Jerzym Stokłosą postanowili, aby zaprezentować umiejętności aktorskie szerszej publiczności, czyli wyjść z przedstawieniem na ulicę, a w ten sposób odnowić chrześcijańską tradycję. Zorganizowano spotkanie, podczas którego zebrani dzielili się pomysłami. Wtedy właśnie jeden z zaproszonych gości, Dariusz Karłowicz, zaproponował, aby scenariusz ulicznych jasełek został oparty na historii Trzech Króli.

Święto Trzech Króli jest starsze od Świąt Bożego Narodzenia. Było obchodzone w Polsce od chrztu Mieszka I. To Święto Objawienia Chrystusa całemu światu. To, że nawiedzili go mędrcy-magowie, zwani często "królami", pochodzący z różnych stron świata, oznacza, że jest On Zbawicielem wszystkich. Tak naprawdę nie wiadomo, ilu tych mędrców było. Mówi się o trzech, bo wymienia się trzy przyniesione przez nich dary.

Złoto jest symbolem bogactwa, czyli tego, co jest wielkie, co pokazuje, że jesteśmy gotowi temu poświęcić większą uwagę, trud i staranie. Nasze modlitwy mają się wznosić przed Bogiem jak dym kadzidła. Prawdziwe kadzidło jest bardzo kosztowne. Mirra, czyli mieszanina ziół, była używana w czasie uroczystości pogrzebowych Pana Jezusa, dlatego jest traktowana dziś jako proroctwo. Wskazuje też na śmiertelność jego człowieczeństwa. To właśnie z tego względu dary są tak ważne.

Do wzięcia udziału w Orszaku Trzech Króli w Ostrowi Mazowieckiej zaproszeni byli wszyscy mieszkańcy naszego miasta oraz mieszkańcy pobliskich i odległych miejscowości. Mógł przybyć każdy, kto miał ochotę wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Ksiądz Marek Żmijewski - wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej stwierdził, że wzięcie udziału w Orszaku Trzech Króli jest wspaniałą okazją do rodzinnego wyjścia oraz integracji społecznej.

Podczas przemarszu nie zabrakło wspólnego kolędowania. Orszak Trzech Króli wyruszył sprzed placu przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i przeszedł ulicami miasta.Zobacz również

Wystawa malarstwa Urszuli Sobotki (zdjęcia)

6 stycznia 2019, Miłosz Magrzyk

Artystka zaprezentowała ponad 80 obrazów.

Policja nadal poszukuje Radosława Zalewskiego

6 stycznia 2019, KPP Olsztyn, red. MK

Policjanci w Olsztynie nie ustają w poszukiwaniach zaginionego w noc sylwestrową 19-letniego Radosława Zalewskiego.

Trwa zbiórka dla Martynki

5 stycznia 2019, MK

Osiągnięcie celu jest już bardzo blisko. Dzięki zbiórce Martynka będzie mogła kontynuować walkę z okrutną chorobą.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

D.P.Color - Vip Koszulka

ul. Warszawska 22
07-300 Ostrów Mazowiecka

Agencja Interaktywna NEO180

ul. Broniewskiego 2/3
07-300 Ostrów Mazowiecka

Strony www, logo, marketing internetowy - wszystko w jednym miejscu!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]