Ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli (zdjęcia)

Dodano: 6 stycznia 2019 18:49, Autor: Miłosz Magrzyk

Mieszkańcy Ostrowi i okolic mogli wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu.
Po raz pierwszy mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej mieli okazję wziąć udział w Orszaku Trzech Króli, czyli ulicznych jasełkach, które organizowane są corocznie na ulicach polskich i zagranicznych miejscowości. Orszak Trzech Króli wywodzi się z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest do parad organizowanych na całym świecie, m.in. w Meksyku i Hiszpanii.

REKLAMAPo raz pierwszy w Polsce Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Warszawy w 2009 roku. Orszak ten powstał jako kontynuacja szkolnych jasełek. Coraz chętniej występowano wtedy w jasełkach, dlatego jeden z nauczycieli, Piotr Giertych, wraz z dyrektorem Piotrem Podgórskim i dyrektorem Teatru Buffo Jerzym Stokłosą postanowili, aby zaprezentować umiejętności aktorskie szerszej publiczności, czyli wyjść z przedstawieniem na ulicę, a w ten sposób odnowić chrześcijańską tradycję. Zorganizowano spotkanie, podczas którego zebrani dzielili się pomysłami. Wtedy właśnie jeden z zaproszonych gości, Dariusz Karłowicz, zaproponował, aby scenariusz ulicznych jasełek został oparty na historii Trzech Króli.

Święto Trzech Króli jest starsze od Świąt Bożego Narodzenia. Było obchodzone w Polsce od chrztu Mieszka I. To Święto Objawienia Chrystusa całemu światu. To, że nawiedzili go mędrcy-magowie, zwani często "królami", pochodzący z różnych stron świata, oznacza, że jest On Zbawicielem wszystkich. Tak naprawdę nie wiadomo, ilu tych mędrców było. Mówi się o trzech, bo wymienia się trzy przyniesione przez nich dary.

Złoto jest symbolem bogactwa, czyli tego, co jest wielkie, co pokazuje, że jesteśmy gotowi temu poświęcić większą uwagę, trud i staranie. Nasze modlitwy mają się wznosić przed Bogiem jak dym kadzidła. Prawdziwe kadzidło jest bardzo kosztowne. Mirra, czyli mieszanina ziół, była używana w czasie uroczystości pogrzebowych Pana Jezusa, dlatego jest traktowana dziś jako proroctwo. Wskazuje też na śmiertelność jego człowieczeństwa. To właśnie z tego względu dary są tak ważne.

Do wzięcia udziału w Orszaku Trzech Króli w Ostrowi Mazowieckiej zaproszeni byli wszyscy mieszkańcy naszego miasta oraz mieszkańcy pobliskich i odległych miejscowości. Mógł przybyć każdy, kto miał ochotę wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Ksiądz Marek Żmijewski- wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej stwierdził, że wzięcie udziału w Orszaku Trzech Króli jest wspaniałą okazją do rodzinnego wyjścia oraz integracji społecznej.

Podczas przemarszu nie zabrakło wspólnego kolędowania. Orszak Trzech Króli wyruszył sprzed placu przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i przeszedł ulicami miasta.Zobacz również

Wystawa malarstwa Urszuli Sobotki (zdjęcia)

6 stycznia 2019, Miłosz Magrzyk

Artystka zaprezentowała ponad 80 obrazów.

Policja nadal poszukuje Radosława Zalewskiego

6 stycznia 2019, KPP Olsztyn, red. MK

Policjanci w Olsztynie nie ustają w poszukiwaniach zaginionego w noc sylwestrową 19-letniego Radosława Zalewskiego.

Trwa zbiórka dla Martynki

5 stycznia 2019, MK

Osiągnięcie celu jest już bardzo blisko. Dzięki zbiórce Martynka będzie mogła kontynuować walkę z okrutną chorobą.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Mp Wood Marcin Pietrzyk

ul. Stacyjna 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Skład drewna.

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]