Wójt przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności (zdjęcia, wideo)

Dodano: 11 marca 2019 08:17, Autor: Miłosz Magrzyk

Na początku sesji radni uczcili pamięć Marka Laskowskiego - wieloletniego radnego gminy.
Sesję otworzyła przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Kossowska. Następnie radni przyjęli porządek obrad i protokół z sesji zwołanej 8 stycznia 2019 roku. Nie było żadnych interpelacji ani wniosków radnych, dlatego przewodnicząca przeszła do kolejnego punktu porządku obrad, czyli informacji z działalności wójta w okresie - od października 2018 roku do 7 marca 2019 roku.

REKLAMA



W ramach zrealizowanych inwestycji znalazły się m.in.: budowy, przebudowy i remonty dróg. Wykonano przebudowę ul. Wschodniej w Starym Lubiejewie - odcinek o długości 190 metrów, ul. Leśnej - odcinek o długości około 100 metrów i ul. Wspólnej - odcinek około 200 metrów. Ul. Leśna i ul. Wspólna zlokalizowane są w Ugniewie. Przebudowano też drogę gminną w Nagoszewce - odcinek 485 metrów. Wybudowano dwa odcinki drogi w Starej Grabownicy - jeden odcinek o długości 386 metrów, drugi o długości 213 metrów. Wykonano również remont ulicy Bociańskiego w Komorowie na odcinku 665 metrów.

Wybudowano 127 sztuk przydomowych oczyszczalni ścieków. Łączna wartość inwestycji to niemal 1 mln 800 tys. złotych. Zrealizowano także zadanie pn. "Ławka Niepodległości", które polegało na umiejscowieniu multimedialnej ławki oraz zagospodarowaniu terenu przy Alei I Baonu Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie.

W wyniku wcześniej podjętych działań gmina otrzymała dofinansowanie z Narodowego Banku Polskiego na realizację projektu "Myśl ekonomicznie - II edycja". Programem zostanie objętych 12 szkół podstawowych z terenu gminy.

Gmina otrzymała też dofinansowanie ze środków MSiT na program "Umiem pływać - jestem bezpieczny. VI edycja", a także dofinansowanie na zakup książek do szkolnej biblioteki w ramach programu rozwoju czytelnictwa. Programem zostanie objęta Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego w Nowej Osuchowej.

Gmina otrzymała także umorzenie pożyczek zaciągniętych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Chodzi o termomodernizację i remont szkoły w Dudach i Kozikach, budowę biologicznej oczyszczalni ścieków przy zespole szkół w Nagoszewie oraz budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami(Komorowo) - etap II i III.

Gmina złożyła też wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na realizację zadania pn. "Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na terenie gminy Ostrów Mazowiecka - etap V".

Wójt poinformował, że gmina wraz z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej "Medi Dent" w Ostrowi Mazowieckiej przystąpiła do konkursu organizowanego przez NFZ. Konkurs ten dotyczy przyznania punktów NFZ dla gabinetów stomatologicznych utworzonych przy 3 szkołach: szkole w Jasienicy, Jelonkach i Nagoszewie. Wójt poinformował też, że wszystkie gabinety pozytywnie przeszły kontrolę i powinny zostać uruchomione pod koniec marca. Na utworzenie tych gabinetów gmina pozyskała z Ministerstwa Zdrowia środki w wysokości prawie 360 tys. złotych. Całkowita wartość zadania wyniesie prawie 450 tys. złotych, w tym udział gminy wyniesie 90 tys. złotych.

Wójt podpisał także umowę z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej "Medi Dent", aby do realizacji programu wykorzystać też gabinet stomatologiczny w Komorowie.

Usługi, które będą świadczone w gabinetach dentystycznych, dotyczą dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia, w tym również dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły nauki.

Przez cały miesiąc luty składane były wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, który wykorzystywany jest do produkcji rolnej. Wpłynęło 521 wniosków. Został zwiększony także limit litrów, za który można otrzymać zwrot podatku - z 80 do 100 litrów. Zwrot podatku należy się także hodowcom bydła.

Złożono też wniosek o przyznanie dotacji na realizację zadania pn. "Przebudowa drogi gminnej nr 260641 w kierunku Sielc - Pólki", a także wniosek o dofinansowanie realizacji zadania pn. "Budowa pomnika papieża Jana Pawła II przy Publicznej Szkole Podstawowej w Nagoszewce".

Obecnie trwa badanie i ocena ofert złożonych w ramach przetargu na dostawę i montaż kotłów na biomasę i instalacji fotowoltaicznych na terenie gminy.

Następnie radni podjęli szereg uchwał. Podjęli uchwałę dotyczącą zaciągnięcia pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na realizację zadania pn. "Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy Ostrów Mazowiecka", zaciągnięcia pożyczki na budowę biologicznej oczyszczalni ścieków przy szkole w Pałapusie oraz Nowej Osuchowej. Radni podjęli też uchwałę zmieniającą uchwałę z dnia 24 listopada 2017 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w zakresie wspólnej realizacji zadania inwestycyjnego. Podjęli też uchwałę w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej na lata 2019 - 2027 oraz uchwałę w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok.

Później radni zajęli się podjęciem uchwały w sprawie zarządzenia poboru podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości (od osób fizycznych w drodze inkasa), określenia inkasentów, wynagrodzenia netto za inkaso oraz terminów płatności dla inkasentów.

- Gmina jest zróżnicowana pod względem wielkości sołectw. W gminie Ostrów Mazowiecka wielkości prowizji dla sołtysów wahały się od 38 złotych rocznie do 13500 tys. rocznie. Do poprzedniego roku wszyscy sołtysi, za zbierany podatek, dostawali prowizję w wysokości 6%. Od tego roku w 27 przypadków prowizja została powiększona - 10, 15 lub 20%, w zależności od tego jak wielkie jest sołectwo, a co za tym idzie, jak duże kwoty są zbierane - powiedział wójt. W 13 przypadkach prowizja została utrzymana na tym samym poziomie - wynosi 6%. W 1 przypadku prowizja wynosi 2%.

Radni podjęli też uchwałę zmieniającą uchwałę z dnia 21 czerwca 2011 roku w sprawie uchwalenia statutów sołectw i statutu osiedla. Później zajęli się przyjęciem programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy.

Wójt Waldemar Brzostek poinformował, że problem związany z bezdomnością zwierząt jest bardzo duży. Zaproponował jednocześnie rozwiązanie polegające na tym, że gmina w 100% będzie pokrywała koszty sterylizacji.

- Na razie czekamy na oferty lekarzy weterynarii. Mamy też przewidziany zapis, że ślepe szczeniaki można uśpić - powiedział wójt.

Radni podjęli też uchwałę w sprawie nieodpłatnego nabycia mienia na własność gminy Ostrów Mazowiecka w obrębie miejscowości Stare Lubiejewo oraz nieodpłatnego nabycia mienia w obrębie miejscowości Podborze.

Później jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z wojewodą mazowieckim na prowadzenie prac pielęgnacyjno-porządkowych na obiektach grobownictwa wojennego w miejscowościach: Komorowo, Lipniki i Guty-Bujno.Podjęli też uchwałę w sprawie przyjęcia projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy w celu przekazania projektu do zaopiniowania przez organ regulacyjny. Radni przyjęli także sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez gminę Ostrów Mazowiecka.

Później był czas na wolne wnioski. Rozmawiano o poprawie jakości dróg oraz odnowieniu przystanków autobusowych. Jeden sołtys wyraził swoje niezadowolenie z wysokości prowizji za zbierany podatek.

Poinformowano, że 25 marca w Urzędzie Gminy w Ostrowi Mazowieckiej odbędzie się spotkanie dla rolników z terenu gminy Ostrów Mazowiecka z przedstawicielami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w sprawie zmian w zasadach przyznawania płatności oraz składania wniosków na 2019 rok z wykorzystaniem aplikacji komputerowej. Spotkanie to rozpocznie się o godz. 10.00.

Na koniec sesji nie zabrakło kwiatów i życzeń z okazji Dnia Kobiet oraz utworu "Sto lat" wykonanego na gitarze.

Obrady zostały zakończone.





Zobacz również

IX Festiwal Zdrowia i Urody "Miasto dla Kobiet" (zdjęcia, wideo)

11 marca 2019, Redakcja

Już po raz dziewiąty MOSiR w Ostrowi Mazowieckiej zorganizował festiwal z okazji Dnia Kobiet.

Odblaskowy Dzień Kobiet w powiecie ostrowskim (zdjęcia)

11 marca 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Akcja miła na celu popularyzowanie elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność pieszych i rowerzystów na drodze zwiększając ich bezpieczeństwo.

Malujesz? Zapisz się do specjalnej grupy i rozwijaj swoje umiejętności

11 marca 2019, Teatr Scena Kotłownia, red. MK

Grupa pasjonatów malarstwa miałaby się spotykać w specjalnej pracowni, aby wspólnie szlifować lub uczyć się rysunku.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]