Kształcenie dualne - innowacyjne nauczanie (zdjęcia, wideo)

Dodano: 2 kwietnia 2019 09:25, Autor: Miłosz Magrzyk

Nowa twarz polskiego szkolnictwa. Dualne kształcenie wesprze rynek pracy.
W piątek, 29 marca, odbyło się spotkanie dotyczące dualnego systemu kształcenia zawodowego.

REKLAMA



Na spotkaniu obecny był starosta Zbigniew Chrupek, Michał Giers - dyrektor ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie i wizytator Anna Wiktorska.

Obecni byli też radni powiatu, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, przedsiębiorcy, wójtowie i dyrektorzy szkół. Na spotkanie przybyła także młodzież.

Wizytator Anna Wiktorska przedstawiła obszerną prezentację, w której omówiła zalety dualnego systemu kształcenia.

Dualny system kształcenia zawodowego pozwala uczniowi szkoły zawodowej na pobieranie praktycznej nauki zawodu w odpowiednio przystosowanym do celów kształcenia przedsiębiorstwie. Jest to niemiecki model edukacji zawodowej - połączenie nauki teoretycznej i praktycznej nauki zawodu. W ten sposób uczeń zdobywa doświadczenie zawodowe u potencjalnego pracodawcy, a do nauki motywowany jest finansowo - za pracę otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie.

- Ten rodzaj kształcenia pozwala uczniom na płynne przejście z okresu nauki do życia zawodowego - mówiła w swoim wystąpieniu Anna Wiktorska, wizytator.

Następnie wszyscy zgromadzeni na sali mogli wysłuchać wystąpienia Grzegorza Jasionowskiego, dyrektora Zespołu Szkół nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej. Wraz z dyrektorem wystąpiła dr Izabela Niziałek - przedstawicielka Fabryki Mebli "Forte" S.A.

W swoich wystąpieniach mówili przede wszystkim o programie, w którym uczestniczy Rubinek. Szkoła i przedsiębiorstwo starają się szkolić potencjalną kadrę zawodową, która po ukończeniu edukacji może rozpocząć pracę w zakładzie meblarskim.

Później głos zabrała Teresa Zienkiewicz - dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej. Dyrektor Zienkiewicz opowiedziała o zaletach współpracy szkoły ze stowarzyszeniami przewoźników i spedytorów.

Następnie wypowiedziała się Agnieszka Gaś - dyrektor Zespołu Szkół im St. Staszica w Małkini Górnej i Roman Malicki - dyrektor ZSCKR w Starym Lubiejewie.

Dyrektorzy także mówili o zaletach współpracy z przedsiębiorstwami.

Szkoła w Małkini współpracuje z PKP PLK S.A. w Siedlcach, ZSCKR w Starym Lubiejewie współpracuje z przedsiębiorstwami gastronomicznymi oraz Markiem Dzwonkowskim - rolnikiem.

O przyszłości i znaczeniu inteligentnej specjalizacji Mazowsza w związku z wydatkowaniem funduszy europejskich opowiedział Piotr Dylewski - główny specjalista Wydziału Rozwoju i Zarządzania Regionalną Strategią Innowacji Urzędu Marszałkowskiego. W swoim wystąpieniu odniósł się do perspektywy budżetowej na lata 2021-2027.

Spotkanie zorganizowano w LO im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.





Zobacz również

Wernisaż prac Doroty Tarskiej (zdjęcia, wideo)

2 kwietnia 2019, Miłosz Magrzyk

Wystawę można oglądać do 28 kwietnia.

Kwiecień w Kotłowni

2 kwietnia 2019, MK

Premiera nowego spektaklu, wystawa w Galerii Pasaż Sztuki - ostrowski teatr zaprasza na kwietniowe wydarzenia.

Grad medali dla OKKK w Białymstoku (zdjęcia)

2 kwietnia 2019, OKKK, red. MK

Ostrowscy zawodnicy przywieźli z stolicy Podlasia aż 13 medali.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]