Święto 3 Maja w Zarębach Kościelnych (zdjęcia)

Dodano: 9 maja 2019 07:50, Autor: UG Zaręby Kościelne, red. MK

Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi i odśpiewania hymnu narodowego.
Święto Konstytucji 3 Maja oraz Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zarębach Kościelnych po raz kolejny obchodzono bardzo uroczyście w asyście sześciu księży, oraz Ochotniczego Szwadronu Kawalerii w barwach X Pułku Ułanów Litewskich. Organizatorem uroczystości był ksiądz proboszcz dr Andrzej Dmochowski, dowódca szwadronu.
REKLAMA


Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi i odśpiewania hymnu narodowego. Po mszy świętej odprawionej za Ojczyznę i poległych w Jej obronie z pięknym programem artystycznym przypominającym historię powstania Konstytucji 3 Maja wystąpiły dzieci i młodzież ze szkoły w Zarębach Kościelnych.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście oraz wójt gminy. Następnie przyszedł czas na inscenizację ukazującą dzieje Konfederacji Barskiej poprzez pryzmat dziejów klasztoru w Zarębach Kościelnych i roli w tych wydarzeniach, jaką odegrali Szymon Zaremba fundator zespołu klasztorno - kościelnego w Zarębach Kościelnych oraz jego bratanek sławny dowódca wojsk Konfederackich, Marszałek Koronny i Poseł sieradzki na Sejm Rozbiorowy Polski, Generał - Major Wojsk Koronnych Józef Zaremba.

W czasach Konfederacji Barskiej rodzina Zarembów mieszkała w ziemi piotrkowskiej, gdzie posiadała kilka majątków, a Szymon Zaremba ufundował również istniejący do dzisiaj kościół w Rozpszy. W inscenizacji brało udział ponad 30 osób, głównie miejscowych ułanów. Po inscenizacji odbyła się defilada, a następnie modlono się przy trumnie Szymona Zaremby, którego zwłoki odziane w kontusz i pas polski zostały zabalsamowane i złożone w podziemiach klasztoru. Ta przepiękna uroczystość na długo pozostanie w pamięci.Zdjęcia: dr Joanna Omieciuch

Zobacz również

Gminny Dzień Strażaka w Nagoszewce (zdjęcia)

9 maja 2019, UG Ostrów Maz., red. MK

Tegoroczne obchody Gminnego Dnia Strażaka w ostrowskiej gminie połączone były z Jubileuszem 90 - lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Nagoszewce.

Kolejne środki unijne na gminne inwestycje (zdjęcia)

9 maja 2019, UG Ostrów Maz., red. MK

Dzięki środkom z UE gminna infrastruktura drogowa zostanie wzbogacona o trzy nowe drogi lokalne.

Pożar hali w Dąbrowie (zdjęcia)

8 maja 2019, OSP Zaręby Kościelne, red. MK

Wczoraj OSP Zaręby Kościelne wezwano do pożaru hali w miejscowości Dąbrowa.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Hotel i Restauracja "ORCHIDEA"

Nagoszewka Druga 102
07-300 Ostrów Mazowiecka

Przedszkole i Żłobek Planeta Fantazji

ul. Lipowa 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Planeta Fantazji - twórcza zabawa oraz kreatywne myślenie

Bar Imbiss

ul. 3 Maja 43
07-300 Ostrów Mazowiecka

Co dzień inne danie obiadowe!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]