Dzień Bibliotekarza i Bibliotek (zdjęcia)

Dodano: 12 maja 2019 10:56, Autor: Anna Duda-Depta MBP, red. MK

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej świętowali Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek rozpoczyna obchodzony corocznie Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.
REKLAMA


W uroczystym spotkaniu w Starej Elektrowni udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych z miasta i powiatu ostrowskiego, dyrektorzy i pracownicy bibliotek gminnych, obecni i emerytowani pracownicy ostrowskiej Biblioteki, dyrektorzy szkół, przedszkoli i instytucji kulturalno-oświatowych, czytelnicy oraz wiele innych życzliwych i oddanych Bibliotece osób.

W 2019 r. mija 10 lat od podpisania porozumienia między Zarządem Powiatu a Burmistrzem Miasta Ostrów Mazowiecka na mocy którego powierzono Miejskiej Bibliotece Publicznej realizację zadań ponadlokalnych dla powiatu ostrowskiego. Po powitaniu gości Jolanta Andruszkiewicz - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej podsumowała dotychczasową współpracę. W ramach porozumienia ostrowska Biblioteka sprawuje nadzór merytoryczny nad dziesięcioma bibliotekami samorządowymi w powiecie ostrowskim, podejmuje działania na rzecz integracji środowiska bibliotekarskiego oraz świadczy pomoc instrukcyjno-metodyczną. Do jej zadań należy koordynacja działalności bibliotek na terenie powiatu, promowanie książki i kultury czytelniczej w regionie oraz wspieranie bibliotek gminnych w ich rozwoju. Opracowuje również bibliografię regionalną, gromadzi literaturę i prasę fachową, a także wspiera doskonalenie zawodowe pracowników bibliotek.

W dalszej części uroczystości zaprezentowana została książka Wojna 1939-1945 we wspomnieniach mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic pod redakcją Jadwigi Sadowskiej i Aliny Wierzbickiej. Publikacja ukazała się nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zawiera 58 wspomnień bezpośrednich świadków wydarzeń oraz dzieci, krewnych i sąsiadów, których te wydarzenia dotyczyły. Kilka fragmentów relacji odczytali podczas spotkania uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej oraz czytelnicy Biblioteki.

W tym dniu wręczono również nagrody laureatom akcji Czytanie jest modne w Ostrowi Mazowieckiej. Tegoroczna edycja konkursu skierowanego do mieszkańców miasta i powiatu poświęcona była Marii Dąbrowskiej z uwagi na przypadającą 130. rocznicę urodzin patronki ostrowskiej Biblioteki.

Podczas uroczystości nie zabrakło przemówień i gratulacji. Przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół i instytucji miejskich życzyli wszystkim bibliotekarzom radości i satysfakcji z wykonywanej pracy, dziękowali za wypełnianie ważnej misji upowszechniania dzieł literackich, popularnonaukowych i takich, które poprawiają nastrój.

Dzień Bibliotekarza był doskonałą okazją, aby podziękować władzom samorządowym, placówkom oświaty i kultury, instytucjom samorządowym oraz stowarzyszeniom za dotychczasową owocną współpracę. Wręczono nagrody książkowe tym, dla których i dzięki którym Biblioteka istnieje - najaktywniejszym czytelnikom. Wszystkim, którzy poświęcili swój czas i zechcieli z nami spędzić środowe popołudnie - serdecznie dziękujemy.

Święto bibliotekarzy uświetnił recital zespołu Mikstura pod kierunkiem Pawła Andruszkiewicza.


Zobacz również

Moda na Folklor, zjazd Food Trucków i zabawa z Kapelą Ciupaga

12 maja 2019, MK

Już dziś na placu przy Stawie Miejskim odbędzie się druga edycja Festiwalu ludowego Moda na Folklor.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: lista kandydatów

10 maja 2019, MK

Wybory europejskie zbliżają się wielkimi krokami. Sprawdź, na kogo możesz zagłosować.

Konkurs pt. "Ptaki w polskim krajobrazie jesienno-zimowym" został rozstrzygnięty (zdjęcia)

9 maja 2019, Miłosz Magrzyk

Po raz kolejny jury doceniło miłość uczestników konkursu do przyrody i fotografii.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI OSOBOWE PAWEŁ LASOŃ

07-300 Ostrów Mazowiecka

Szeroki zakres usług przewozowych! Samochód 8+1 !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]