Wikipedia kłamie

Dodano: 25 stycznia 2011 10:40, Autor: Anna Krajewska-Polak

Pierwsze wzmianki o Ostrowi pojawiły się w 1414 roku w Metryce Książęcej Mazowsza, a nie jak piszą źródła, w tym Wikipedia, w 1410 roku.
Mazowsze to obszar, gdzie w przeszłości występowały głównie puszcze i bagna. Dla miłośników przeszłości, to kraina niezbyt ciekawa. Bo i czegóż szukać w "laskach i piaskach"? Są jednak pasjonaci, którzy cały czas tropią tajemnice Mazowsze. Jednym z nich jest dr Kazimierz Pacuski - były pracownik Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Ciekawy wykład na temat osadnictwa na Mazowszu w czasach średniowiecza nieco przybliżył historię naszych ziem. Sama Ostrowia, bo taką nazwę nosiła przed wiekami, pojawia się w źródłach w 1414 roku. Dr Pacuski twierdzi, że dane, zawarte między innymi w Wikipedii, co do początków Ostrowi są niedokładne, że nie ma takiego dokumentu, który by wskazywał, że istniała w 1410 roku. Nastąpiło zatem jakieś przekłamanie. Jest pewne, że w Metryce Książęcej Mazowsza, w 1414 roku znalazł się zapis, że doszło do jakiegoś nadania niedaleko wsi książęcej Ostrowia. I to jest właśnie pierwsza wzmianka o Ostrowi.

W drugiej części spotkania, wysłuchaliśmy występów chóru Gloria z Wąsewa prowadzonego przez Andrzeja Wróblewskiego oraz chóru parafii Wniebowzięcia NMP z Ostrowi Mazowieckiej prowadzonego przez Henryka Prószyńskiego.

Kolęda polska, to wielki skarb narodowy, to gigant na skalę światową - powiedział na wczorajszym spotkaniu dr Kazimierz Pacuski. Polskich kolęd, które nadal się śpiewa, jest około 1000. Skąd się wzięła kolęda? Wszystko się zaczęło od św. Franciszka z Asyżu. On to właśnie rozpropagował kult Dzieciątka Jezus. Od XIII wieku franciszkanie rozwijali obchody Bożego Narodzenia z udziałem rozmaitych śpiewów. Najstarsze kolędy sięgają wiekiem średniowiecza, ale powstawały również w XVI-XVII wieku. I powstają do dziś.Publiczność dopisała


Dr Kazimierz Pacuski


Dr Kazimierz Pacuski oraz organizatorzy spotkania Prezes Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska Cezary Pałubiński oraz Dyrektor ostrowskiego MDK Bożenna Rostkowska


Dyrektor MDK Bożenna Rostkowska na tle wąsewskiego chóru Gloria


Chór parafialny Gloria z Wąsewa prowadzony przez Andrzeja Wróblewskiego

Komentarze

Dodano: 25 stycznia 2011 11:07, (zaq1125)

wikipedia to encyklopedia internetowa tworzona przez ludzi, każdy może tam coś dodać i niekoniecznie musi być zgodne z prawdziwymi faktami bo skąd moderator ma znać historię Ostrowi.

 

Dodano: 25 stycznia 2011 11:31, Eia (eia)

Są jednak osoby, które mogą doprowadzić do modyfikowania danych. CO jednak, jeśli nawet na stronie Urzędu Miasta błąd jest powielany? http://www.ostrowmaz.pl/619-47df749c52097.htm
Czy jednak mamy pewność, że dr Pacuski się nie myli? Może warto sprawdzić i skorygować informacje na Wiki czy stronach lokalnych?

 

Dodano: 25 stycznia 2011 12:07, aha! (aha1000)

Nie jest problemem zmienić informacje na wikipedii. Trzeba tylko powołać się na źródła. Czy prelegent wydał jakąś pracą, na którą można by się powołać?

 

Dodano: 25 stycznia 2011 13:43, Eia (eia)

Pacuski wydał książkę, a w wykładzie powołuje się na Metrykę Książęcą Mazowsza i tam by trzeba było szukać potwierdzenia. A ci, którzy piszą o 1410 niech podadzą źródło.

 

Dodano: 25 stycznia 2011 17:55, aha! (aha1000)

Sprawdziłem. Wikipedia podaje właśnie rok 1414.

 

Dodano: 25 stycznia 2011 19:18, Eia (eia)

"Pierwsze wzmianki w 1410, prawa miejskie chełmińskie nadane przez Bolesława IV w 1434." - skopiowane z Wiki

 

Dodano: 25 stycznia 2011 21:01, aha! (aha1000)

Tak. Ktoś wprowadził zmiany, a któryś z edytorów je wycofał i dlatego przez chwilę w obu artykułach był rok 1414. Trzeba to zweryfikować.

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Personal Beauty Expert

ul. Słowackiego 1 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Twój osobisty doradca do spraw urody !

Sklep Chemia i Słodycze z Niemiec

ul. Mieczkowskiego 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

ZNANE MARKI ! DOBRA JAKOŚĆ ! NISKIE CENY !

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]