Osuchowa ma już 800 lat - relacja z obchodów jubileuszu.

Dodano: 25 sierpnia 2003 15:54, Autor: Michał Tokarski


W miniony weekend (23-24 sierpnia 2003) podostrowska wieś Osuchowa obchodziła jubileusz 800 lat istnienia. Oczywiście Osuchowa istaniała dużo wcześniej, ale jako oficjalne narodziny uważa się rok 1203, kiedy to książe Konrad Mazowiecki zapisał Osuchowę w posiadanie biskupom płockim. Dokument ten stanowi obecnie pierwszą oficjalną "metrykę" istnienia wsi.

Obchody 800-lecia Osuchowej rozpoczęły się w Sobotę już o godzinie 7:00, kiedy to odbyły się Zawody wędkarskie. Nastepnie odbyła się prelekcja Wincentego Szydlika który przedstawił historię osadnistwa w Puszczy Białej. O godzinie 13:00 rozpoczeły się występy folklorystyczne. Swój repertuar zaprezentowały zespoły: Kobielanki z Białegobłota, Małkinianka z Małkini, Żurawiacy z Bogut Pianek, Gąsewianki z Gąsewa oraz zespół ludowy z Jednorożca. Kolejną atrakcją był występ Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego. Na zakończenie przeglądu organizatorzy zaprosili wszystkich na prawdziwą zabawę pod chmurką, do której przygrywał zespół Delikt z Domu Kultury w Broku. O godzinie 22:00 w remizie OSP w Osuchwej rozpoczęłą się dyskoteka. Zarówno zabawa pod chmurką jak i dyskoteka trwały do samego rana.

Drugi dzień obchodów 800-lecia Osuchowej zaczął się bardziej oficjalnie. O godzinie 12:00 odbyła się msza święta celebrowana przez Ks. Bp. Stanisława Stefanka z udziałem Chóru Sursum Corda z Ukrainy. Zaraz po mszy nastąpiło oficjalne odsłonięcie tablicy pamiatkowej. Ks. Bp. Stanisław Stefanek poświęcił wieś oraz jej mieszkańców. Dokonano też przekazania kroniki pamiatkowej na ręce proboszcza miejscowej parafii. Następnie wszystkich zgromadzonych zaproszono na festyn Osuchowski. "Osuchowskie powitanie" tak nazywała się piosenka, którą wykonali miszkańcy Osuchowej na rozpoczęcie festynu. Zaraz po nich na scenie pojawili się najmłodsi - zespół tańca Lajkonik ze szkoły podstawowej w Dudach. O godzinie 16:30 rozpoczął się recital Agaty Rozumek. Kolejno zgromadzonych rozgrzewały takie zespoły jak Selen, Chrząszcze oraz Kultura Denatura. Chociaż pogoda na zakończenie jubileuszu trochę się popsuła, nie zniechęciło to ludzi do dobrej zabawy.

Podczas dwudniowej imprezy były organizowane także liczne konkursy i zabawy sportowe: rowerowy tor przeszkód, rzut lotką do tarczy, żonglerka piłkarska, wyciskanie odważnika 17,5 kg, rzut wałkiem do manekina, piłowanie drewna na czas, przeciąganie liny w zespołach.

Obrócz występów i zabaw sportowych, na terenie okalającym festyn było bardzo dużo innych atrakcji: wesołe miasteczko, skoki na banji, przejażdżki bryczką, dookoła sceny stały kolorowe parasole ogródków piwnych oraz stoiska gastronomiczne. W szkole podstawowej w Osuchowej odbyła się wystawa obrazów artystów oraz plastyków przestawiająca piękne, malownicze plenery osuchowskie.


Odsłonięcie tablicy pamiątkowej.


Ks. bp Stanisław Stefanek poświęcił wieś i jej mieszkańców.

Chór Sursum Corda z Ukrainy.


"Osuchowskie powitanie" w wykonianiu mieszkańców Osuchowej.


Recital Agaty Rozumek


Występ zespołu Selen z Ostrowi Mazowieckiej


Tańce i świetna zabawa przy muzyce zespołu Selen.


Z dodatkowych atrakcji było Wesołe miasteczko...


...oraz Banji.

Katalog firm promowane

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]