II Konferencja Naukowa "Treblinka - historia i pamięć" (zdjęcia)

Dodano: 26 września 2014 09:07, Autor: Hanna Chromińska

Na przełomie sierpnia i września minęło 70. lat od likwidacji Karnego Obozu Pracy w Treblince i 50 lat od upamiętnienia Miejsca Pamięci. W ramach obchodów tych rocznic w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odbyła się II Konferencja Naukowa "Treblinka - historia i pamięć".
Na II Konferencję Naukową "Treblinka - historia i pamięć" przybyli prelegenci prowadzący badania dotyczące historii obozów w Treblince oraz ich wizerunków w literaturze, sztuce i świadomości społecznej oraz goście, między innymi p. Andrzej Łuczak - Dyrektor Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu i p. Edward Urbanowski - Przewodniczący Mazowieckiego Kręgu Polskiego Stowarzyszenia im. J. Korczaka.

Otwierając konferencję p. Andrzej Matuszewicz - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach i p. Edward Kopówka - Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince przypomnieli, że Treblinka jest miejscem pamięci dla wielu narodów, a w karnym obozie pracy Treblinka I obok Polaków przebywali także Romowie i Żydzi.

Wspólnym mianownikiem wystąpień p. Wiesława Wysoka z Państwowego Muzeum na Majdanku i p. Artura Zawadki z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie były rozważania na temat funkcjonowania przestrzeni wspominania w świadomości ludzi współczesnych, których kulturę historyczną kształtują w coraz większym stopniu wizualizacje i happeningi.

Mniej znane fakty z historii Treblinki - w szczególności Holokaust Romów - w poruszający sposób nakreślił p. Krzysztof Bukowski z IPN w Szczecinie Delegatura w Koszalinie.
REKLAMA


Dr Caroline Sturdy-Colls - archeolog sądowa z Wydziału Badań Sądowych i Kryminalistyki Staffordshire University, która wraz z grupą brytyjskich badaczy prowadzi badania na terenie obu kompleksów, przedstawiła znaleziska z Treblinki I i Obozu Zagłady oraz płynące z nich wnioski.

Omawiając literackie wizje Treblinki p. Artur Ziontek - historyk literatury i autor wielu publikacji poświęconych Podlasiu - przywołał wstrząsający wiersz Władysława Szlengla "Mała stacja Treblinki" i opowiadanie Arno Surmińskiego "Wypaść z gniazda" z tomu "Wypaść z gniazda. Opowieści z Kalischken". Zaprezentowane przez p. Rafała Dmowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zestawienie historiograficznych obrazów Obozu Zagłady i Karnego Obozu Pracy w Treblince pokazało nierówne traktowanie obu tych tematów. Większość utworów o charakterze pamiętnikarskim i wspomnieniowym skupia się na Obozie Zagłady, natomiast losy Polaków z Obozu Karnego są udokumentowane znacznie słabiej.

P. Michał Kołodziejek z Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince przedstawił wyniki ankiety dotyczącej stanu wiedzy o Holokauście i obozach w Treblince wśród młodzieży ze szkół średnich w Małkini, Łochowie i Sadownem.

Ożywioną dyskusję wywołał temat przekłamań i zafałszowań obrazów Treblinki w historiografii. Wyraźne kontrowersje pojawiły się także przy określaniu potrzeb i formuły kontaktów młodzieży z Polski i Izraela w kontekście trudnej historii obu narodów.

II Konferencję Naukowa "Treblinka - historia i pamięć" zorganizowaną w 50. rocznicę upamiętnienia Miejsca Pamięci i 70. rocznicę likwidacji Karnego Obozu Pracy w Treblince połączono z otwarciem wystawy malarstwa "Przejście". Autorki prac - pp. Agnieszka Wróbel, Sabina Niedbała, Magdalena Dudek i Magda Giza z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - znalazły inspirację w otoczeniu, krajobrazie i topografii Muzeum w Treblince. Ich dzieła wypełniają wizje żywych obrazów na martwych kamieniach odzwierciedlające dramat wydarzeń widziany oczami skazanego na śmierć oraz mroczne wspomnienia więźnia, który przeżył zagładę swojego narodu.






Zobacz również

Ostrowski szpital będzie zinformatyzowany (zdjęcia)

25 września 2014, MUW, red. Sylwia Ratyńska

Dziś dyrektor SPZZOP Andrzej Sawoni podpisał umowę z członkami zarządu województwa mazowieckiego, dotyczącą informatyzacji szpitala w Ostrowi Mazowieckiej.

IV Powiatowe Forum Edukacji

25 września 2014, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Maz., red. Agnieszka Pleńska

Starostwo powiatowe zaprasza dyrektorów szkół i placówek, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych na IV Powiatowe Forum Edukacji.

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru (zdjęcia)

24 września 2014, Hanna Chromińska

W dn. 12 września 2014 r. w Białymstoku odbył się XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. W uroczystościach wzięła udział delegacja młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Jasienicy.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]