Dyskusji nad rozwojem miasta ciąg dalszy (zdjęcia)

Dodano: 15 grudnia 2015 16:11, Autor: UM Ostrów Maz.

9 grudnia odbył się panel dyskusyjny, którego tematem przewodnim były tereny inwestycyjne w Ostrowi Mazowieckiej.
Panel był zapowiadany przez burmistrza Jerzego Bauera podczas Ostrowskiego Forum Rozwoju, które odbyło się 28 kwietnia. Był on jednocześnie elementem przygotowań do II Forum planowanego na przełomie maja i czerwca przyszłego roku. Uczestniczyli w nim eksperci, studenci planowania przestrzennego, architekci, architekci krajobrazu, przedstawiciele dużych firm z terenu Ostrowi Mazowieckiej, przedstawiciele władz miasta Ostrów Mazowiecka, gminy Ostrów Mazowiecka i powiatu ostrowskiego.
REKLAMA


Dokumenty strategiczne dla miasta
W chwili obecnej trwają prace nad aktualizacją istniejącej strategii rozwoju miasta, z perspektywą działań do 2030 roku. Na temat założeń aktualizowanej strategii i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta mówił doradca burmistrza ds. urbanistyki i architektury Adam Radomski. Wskazywał na usytuowanie strefy przemysłowej w północnej części miasta, z dostępem do dróg krajowych. Nawiązał do pozyskiwania inwestorów, dla których miasto mogłoby stworzyć swoisty bank informacji na temat potencjalnych terenów pod działalność. Jak podkreślali rozmówcy Ostrów Mazowiecka ma bardzo dogodny układ komunikacyjny, posiada dużo terenów przyrodniczych, rozdzielone są tereny zurbanizowane z mieszkalnymi, a ponadto jest centrum w obszarze kultury, oświaty, handlu. Z prowadzonych dyskusji wynika, że należy patrzeć na tereny inwestycyjne szerzej, nie zamykać się w granicach miasta, tworzyć strefę przemysłową z "naturalnym" sąsiadem, jakim jest gmina Ostrów, wtedy będziemy bardziej konkurencyjni. Dla inwestora granice administracyjne nie powinny być przeszkodą, stąd połączenie sił z gminą Ostrów Mazowiecka, może stanowić duży atut.

Infrastruktura w terenach przemysłowych
Jak zaznaczył zastępca burmistrza Zbigniew Chrupek w bieżącym roku wykonanych zostało dziesięć nowych ulic. W przyszłym roku zaplanowanych jest dwukrotnie więcej. Ponadto zamiarem samorządu na kolejny rok są też inwestycje w sferze kultury i modernizowania bazy sportowej. Na wiele działań zaplanowanych na przyszły rok budżetowy ubiegamy się o środki zewnętrzne, jak np. budowa ciągów pieszo-rowerowych czy modernizacja stadionu.

Promocja gospodarcza
O tym, jak ważne jest, aby miasto wyróżniało się na tle innych samorządów mówił naczelnik Wydziału Promocji Miasta Rafał Zęgota. Poza obiektywnymi atutami, jak tereny inwestycyjne czy zasoby ludzkie, konieczny jest także wymiar wizerunkowy. Należy pokazywać miasto, jako atrakcyjną lokalizację dla biznesu. Samorząd miasta dwukrotnie uzyskał tytuł "Przyjazna Gmina", do ogólnopolskich rankingów zgłasza najbardziej znaczących pracodawców, wspierających i promujących region oraz przedsiębiorczość, a także angażujących się w działania na rzecz rozwoju społecznego. Przykładem może być udział w badaniu "Filary Polskiej Gospodarki" organizowanym przez Puls Biznesu, a także obszerny materiał na temat atrakcyjności gospodarczej miasta w Forum Biznesu. Jedną z metod pobudzenia lokalnej gospodarki jest organizacja Ostrowskiego Forum Rozwoju. Ta forma dyskusji nad kierunkami rozwoju miasta, nad jego potencjałem i szansami będzie kontynuowana. Naczelnik wydziału promocji wskazywał na rozszerzenie formuły Forum, zaprosił kolejne podmioty gospodarcze do współorganizacji następnej edycji.

Podsumowując panel dyskusyjny burmistrz Jerzy Bauer wskazał na istotę kooperacji samorządów w sprawach strategicznych, zaznaczył przy tym jak ważne jest holistyczne (całościowe) myślenie, tak by współpraca ta przyniosła jak najwyższe korzyści dla lokalnej społeczności.


Zobacz również

Obrady w gminie jednomyślne (zdjęcia)

15 grudnia 2015, Agnieszka Pleńska

Podczas dwunastej sesji radni gminni podjęli uchwałę w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych.

Mikołaj odwiedził potrzebujące dzieci (zdjęcia)

15 grudnia 2015, Agnieszka Pleńska

Święty Mikołaj odwiedził podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Kompostownia w ZUOK w Starym Lubiejewie gotowa do użytku (zdjęcia)

15 grudnia 2015, ZGK, red. Agnieszka Pleńska

Kompostownia ma przetwarzać ok. 20 tys. ton odpadów rocznie.

Komentarze

Dodano: 15 grudnia 2015 18:22, (danaka57)

po owocach ich poznacie.bo dyskutować bez efektów to sobie można robić tylko dobre wrażenie. ale co po za tym ?

 

Dodano: 15 grudnia 2015 20:02, (wis)

Holistycznie to na razie jest wielkie nic!Same gadanie,propaganda i mydlenie oczu.Zapowiadane II forum to wyrzucenie pieniędzy w błoto.Trzeba już konkretów!!!

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]