Aby lato nad wodą było bezpieczne (zdjęcia)

Dodano: 24 maja 2016 10:12, Autor: UKS Neptun, red. MK

Już po raz piąty UKS Neptun, ostrowska policja oraz MOSiR spotykają się z przedszkolakami i rozmawiają o bezpiecznej zabawie nad wodą.
Zbliżają się wakacje i jest coraz cieplej, wolny czas zaczynamy spędzać nad rzekami i innymi zbiornikami wodnymi, gdzie nie ma Ratownika Wodnego. Zadbajmy o swoje i bliskich bezpieczeństwo nad wodą. Uczniowski Klub Sportowy Neptun wspólnie z Komenda Powiatową Policji w Ostrowi Mazowieckiej i Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji rozpoczął spotkania z dziećmi przedszkoli ostrowskich pod tytułem "Bezpieczne lato nad wodą". To już V edycja tej akcji.

W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą, gdzie można się kąpać, a także gdzie dzwonić w razie pomocy. Dowiedziały się również, co oznacza numer telefonu 601-100-100, a także że pod numerem 984 na Mazurach mogą liczyć na pomoc Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Na koniec zajęć ogłoszono konkurs plastyczny dla dzieci. Patronat nad akcją "Bezpieczne lato nad wodą" objął jak co roku Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Ostrów Mazowiecka, Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej oraz Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Giżycko.

Niestety, sami policjanci i ratownicy nie są w stanie zabezpieczyć wszystkich akwenów wodnych, ale jeżeli będziemy ostrożni i zachowywali się racjonalnie nad wodą, możemy uniknąć najgorszego. Najczęstszą przyczyna utonięć jest alkohol; nie pozwólmy innym wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. A oto kilka zasad jakich należy przestrzegać nad wodą aby uniknąć nieszczęścia.

Ciepłe dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podczas wypoczynku nad wodą podstawowych zasad.
REKLAMA


Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
1. brak umiejętności pływania,
2. brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
3. pływanie w stanie nietrzeźwym; alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji,
4. niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,
5. pływanie w miejscach zabronionych,
6. skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu,
7. pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych,
8. siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi,
9. nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi,
10. lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających,
11. pływanie w miejscach zarośniętych wodorostami.


Zasady bezpiecznej kąpieli:
1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik wodnego. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr.
5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
6. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
8. Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).
9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby.
12. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Lepiej udać się na spacer, a po godzinie można organizować sobie zajęcia bardziej intensywne. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo, ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
16. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.
17. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
18. Jeśli nie chcesz się przeziębić, to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze - możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.

Przestrzegajmy tych kilku rad a na pewno z wakacji wrócimy szczęśliwi, ładnie opaleni i ze wspaniałymi wspomnieniami - prosi instruktor ratownictwa wodnego Piotr Kania z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, na co dzień pracownik MOSiR Ostrów Mazowiecka i trener UKS Neptun.

Następne spotkania z dziećmi odbędą się - z inicjatywy Wójta Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemara Brzostka - również w szkołach w Jelonkach i Lubiejewie. Ponadto ze względu na bliskość rzeki Bug planowane jest także spotkanie w szkole w Broku.



źródło zdj. UKS Neptun

Zobacz również

Pantomima w plenerze (zdjęcia)

23 maja 2016, Anna Augustyniak

W niedzielę Scena Kotłownia zaprosiła ostrowian na premierę niezwykłego spektaklu.

IV Zlot Samochodów Klasycznych i Zabytkowych (zdjęcia, wideo)

23 maja 2016, Anna Augustyniak

W niedzielne przedpołudnie na boisku przy Rubinku spotkali się fani zabytkowych samochodów.

Ostrowski Lisek w SP w Starym Lubiejewie (zdjęcia)

23 maja 2016, KPP Ostrów Maz., red. MK

Spotkanie zorganizowano w ramach akcji "Bezpieczna Woda".

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Busy do Niemiec 24 - Przewozy do Niemiec

Dworzec autobusowy
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec z adresu na adres!

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]