XIV Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne (zdjęcia)

Dodano: 15 czerwca 2016 14:46, Autor: Hanna Chromińska

10 czerwca uczestnicy XIV Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych spotkali się nad starorzeczem Bugu w okolicy Morzyczyna, by słuchać, oglądać i poznawać ptaki żyjące w dolinie środkowego Bugu.
Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne, organizowane przez Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim, są adresowane przede wszystkim do uczniów wszystkich typów szkół. Ich intencją jest zwrócenie uwagi młodzieży na przyrodnicze walory Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, pogłębianie wiedzy ornitologicznej oraz kształtowanie zachowań proekologicznych.

Gospodynią XIV OSO była Urszula Wołosiewicz, Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego, a nad sprawną realizacją programu czuwali: Paweł Cieśluk - ornitolog i nauczyciel biologii w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej oraz pracownicy Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowi.

W XIV OSO wzięło udział 92 uczniów i 11 nauczycieli ze szkól wszystkich typów z terenu całego powiatu ostrowskiego oraz 6 przewodników.
REKLAMA


W tym roku po raz pierwszy Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne wsparło merytorycznie i materialnie Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Podarowane przez Ptaki Polskie plakaty, materiały informacyjne, naklejki, przypinki i gadżety przypominały, że "pTAK też człowiek" i zachęcały uczestników OSO do zapoznania się z działaniami w ramach akcji "Jestem na pTAK!"

Formuła OSO przewiduje zajęcia terenowe pod opieką przewodników, wykłady i konkursy o tematyce ornitologicznej. Zajęcia terenowe okazały się bardzo owocne - w ciągu 2,5 godziny zaobserwowano ponad 10% gatunków ptaków występujących na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Wyposażeni w atlasy ptaków i profesjonalny sprzęt do obserwacji oraz wspierani wiedzą przewodników uczestnicy zajęć bez problemu zidentyfikowali rybitwę czarną i białoskrzydłą, trzcinniczka, rokitniczkę, potrzosa, kwiczoła, rodzinę łabędzi niemych, czaplę siwą, trznadla i ziębę. Ci, którym dopisało szczęście, zaobserwowali ponadto dzięcioła dużego karmiącego młode w dziupli, dziwonię, mewę śmieszkę, błotniaka stawowego, gąsiorka, pliszkę żółtą, żurawie i dudka.

Druga część OSO odbyła się w Broku w Ośrodku Agroturystycznym "Binduga". Po wykładzie Pawła Cieśluka "Rozpoznawanie głosów i sylwetek wybranych gatunków ptaków, gnieżdżących się w Dolinie Dolnego Bugu" uczestnicy OSO sprawdzili swoja wiedzę w błyskawicznym quizie. Rozpoznanie 25 gatunków ptaków po głosie i sylwetce okazało się poważnym wyzwaniem.

Naukowcy z Zakładu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach przedstawili uczestnikom OSO realia pracy ornitologów oraz cele i techniki badań terenowych. Przygotowane przez nich prezentacje dotyczyły ptaków, które zostały zaobserwowane podczas warsztatów - mgr inż. Emilia Mróz opisała funkcje składowania ofiar przez gąsiorka Lanius collurio, a dr hab. Artur Goławski omówił ekologię rozrodu rybitwy czarnej Chilonidas niger i rybitwy białoskrzydłej Chilonidas leucopterus. Połączenie poważnych tematów z lekką formą narracji umożliwiło słuchaczom przyswojenie dużej porcji wiedzy o gąsiorku (którego łacińska nazwa nie bez powodu oznacza "drapieżny rzeźnik") i rybitwach (wbrew nazwie żywiących się owadami).

Po sprawdzeniu quizów i przeprowadzeniu dogrywki Urszula Wołosiewicz i Paweł Cieśluk wręczyli zwycięzcom nagrody - książki o tematyce ornitologicznej i gadżety Ptaków Polskich promujące akcję "Jestem na pTAK!", a następnie zaprosili wszystkich uczestników XIV OSO na obiad.


Zobacz również

Woda i jej wpływ na zdrowie człowieka tematem wykładu UTW (zdjęcia)

15 czerwca 2016, Anna Augustyniak

Wykład "Woda zdrowia doda" odbył się w ramach cyklu wykładów "Zdrowy i świadomy senior".

Między Polską a Rzymem (zdjęcia)

15 czerwca 2016, Agnieszka Suska

We wtorek miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty. Tym razem poruszono temat wpływu kultury rzymskiej na kulturę polską.

Już w piątek konferencja o historii powojennej Ostrowi i okolic (zdjęcia)

13 czerwca 2016, UM Ostrów Maz., red. Anna Augustyniak

Podczas konferencji pokazane zostaną zdjęcia, zbierane po wojnie przez UB, odnalezione niedawno w archiwum IPN.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]