Mieszkańcy Ostrowi otwierają ogród społeczny

Dodano: 15 czerwca 2016 15:26, Autor: Green Cross Poland, red. Anna Augustyniak

Ogród będzie znajdował się na skrzyżowaniu ulic Bolesława Prusa i Jagiellońskiej.
"Skwerek obfitości" to nazwa wymyślona przez mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej na ich społeczny ogród. Aby nazwa była bardziej rzeczywista, przyjdź w najbliższy piątek na skrzyżowanie ulic Bolesława Prusa i Jagiellońskiej, a na pewno wspólnymi siłami sprawimy, że ogród stanie się obfity nie tylko w zieleń, ale i w relacje międzyludzkie. Zaczynamy 17 czerwca późnym popołudniem, o godzinie 17:00!

Dziś teren pod ogród nie zachęca do zatrzymania się na odpoczynek. Wszystko zmieni się dzięki grupie mieszkańców, którzy zapragnęli upiększyć, to miejsce o kolorowe rośliny, a także małą architekturę, która sprawi, że ten mały ogródek stanie się przeogromnym plonem pozytywnych emocji. Do stworzenia inicjatywy nie doszłoby bez dialogu z Władzami Miasta. Rewitalizacja terenów zielonych jest kluczowym priorytetem w budowaniu kapitału społecznego.

- Dbałość o zieleń miejską jest jednym z naszych priorytetów. W ostatnich latach miasto zrealizowało duży projekt rewitalizacji stawu miejskiego i terenu wokół niego. Ponadto na bieżąco staramy się upiększyć naszą przestrzeń miejską poprzez budowę obiektów małej architektury oraz obszarów zielonych. Nad Stawem Miejskim organizowane są Dni Ostrowi Mazowieckiej, które w tym roku odbędą się w dniach 17-19 czerwca. Serdecznie zapraszam przy tej okazji do uczestnictwa w święcie miasta - skomentował Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej, Jerzy Bauer.
REKLAMA


Inicjatywa stworzenia ogrodu społecznego w Ostrowi Mazowieckiej wyszła od młodej kobiety, Dominiki Potomskiej. Swoim nastawieniem przekonała mieszkańców w różnym wieku, że współpraca międzypokoleniowa przyniesie same korzyści. - Inspiracją do założenia ogrodu w moim mieście stały się projekty realizowane w Warszawie. Ostrów to małe miasto, w którym teoretycznie wszyscy powinni się znać. Niestety nie zawsze tak jest i dlatego postanowiłam wziąć udział w projekcie "Nasz ogród społeczny". Chciałabym, żeby ogród był synonimem dobra wspólnego. Na każdym spotkaniu z mieszkańcami proszę, aby przekazywali dalej informację o naszych spotkaniach. Tak, żeby przychodzili ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi - mówi Dominika Potomska.

Urząd Miasta Ostrowi Mazowieckiej bez problemu wyraził zgodę na użytkowanie terenu przy ul. Bolesława Prusa. Natomiast Wydział Gospodarki Komunalnej zaangażował się w przekopanie i oczyszczenie ziemi. Wspólnymi siłami "Skwerek obfitości" będzie dopiero początkiem obywatelskiego zaangażowania.

- Zachęcamy naszych mieszkańców do podejmowania inicjatyw lokalnych. Dowodem tego są prowadzone przez nas konsultacje społeczne m.in. w sprawie inwestycji, strategii rozwoju miasta czy programu rewitalizacji. Ponadto realizujemy program budżetu obywatelskiego na 2017 rok, w którym przewidzieliśmy 200 tys. zł na inwestycje z inicjatywy mieszkańców - dodaje Jerzy Bauer.

Pierwszy ogród społeczny w Ostrowi Mazowieckiej powstaje w ramach akcji "Nasz ogród społeczny", której inicjatorem i opiekunem jest Green Cross Poland. Realizowany przez organizację pionierski ogólnopolski program grantów wspiera mieszkańców we wspólnym tworzeniu ogrodów, warzywników i zielonych rabat. - Cieszymy się, że do kampanii dołączyła Ostrów Mazowiecka, miasto otwarte na inicjatywy obywatelskie. Mieszkańcy tego miasta udowadniają, że ożywianie przestrzeni miejskich i nadawanie im nowych funkcji, oprócz większego zaangażowania się w sprawy swojej "małej ojczyzny", buduje również dialog z Władzami Miasta - dodaje Donata Kałużna, dyrektor operacyjny Green Cross Poland.

Kampania pomaga rozwijać kompetencje społeczne, takie jak współpraca w grupie, wzrost poczucia odpowiedzialności, zaufania i zaangażowania wśród lokalnej społeczności. Dodatkowo na portalu www.naszogrodspoleczny.pl każdy zainteresowany może zapoznać się z praktyczną bazą wiedzy o miejskim ogrodnictwie i planowaniu przestrzeni.

- Życie w mieście, wśród spalin i ciągłego hałasu, bez dostępu do zieleni byłoby niezwykle uciążliwe. Rośliny w mieście pełnią funkcję ozdobną - taka była pierwotna przyczyna ich uprawy na terenach miejskich - ale to tylko jedna z licznych korzyści, które daje ludziom ich sąsiedztwo. Gdy dodamy do tego tereny wodne, parki, miejskie pasieki, zielone dachy i ściany oraz inteligentne systemy oszczędzania energii i zarządzania wodą deszczową - miejskie życie zacznie przypominać raj. A co najważniejsze: by do tego doprowadzić nie trzeba kończyć żadnych dodatkowych studiów - wystarczy trochę wyobraźni, otwartości i kreatywności. Każdy dziś może zostać inżynierem zielonego miasta - mówi Grzegorz Młynarski, socjolog, Sociopolis Pracownia Miejskich Transformacji.

Po pierwszych sukcesach programu "Nasz ogród społeczny", w tym roku zostanie otwartych około dwudziestu ogrodów społecznych w całej Polsce. Wszystkie tego rodzaju inicjatywy są przedstawiane na stronie internetowej kampanii Green Cross Poland.

- Ideą tworzenia ogrodów społecznych Green Cross Poland, zapoczątkowała zmiany w małych ojczyznach, jakim są osiedla. Mimo, iż ich działania koncentrują się na aspekcie ogrodnictwa oraz ekologii, tak naprawdę efekty wspólnego zakładania ogrodów sięgają głębiej, łącząc ludzi w różnym wieku i o odmiennych poglądach - mówi Joanna Legutko, Członek Zarządu firmy W. Legutko. - Cieszę się, że nasze przedsiębiorstwo jest partnerem akcji "Nasz ogród społeczny", bo razem nie tylko upiększamy krajobraz polskich miast. Przede wszystkim wnosimy dodatkowy element w relacje między uczestnikami kampanii i pokazujemy, iż ogrodnictwo to ciekawe hobby. Wierzę, że liczba zasianych roślin dorównuje ilości zawartych przyjaźni przy wspólnym zakładaniu ogrodu.

Więcej informacji na:
www.facebook.com/naszogrodspoleczny
www.naszogrodspoleczny.pl

Honorowy patronat nad programem objęli: Minister Środowiska oraz Minister Infrastruktury i Rozwoju.

Partnerami kampanii są: Sociopolis.pl (www.sociopolis.pl), Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (www.wkb.com.pl), Fortum (www.fortum.pl), Instytut Badań Przestrzeni Publicznej (www.ibpp.pl), Instytut Best Place (www.bestplaceinstytut.org), portal Zmieńmy.to (www.zmienmy.to), W. Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne (www.legutko.com.pl), architekt Grzegorz Fragstein-Niemsdorff, Kancelaria GFP_Legal (www.gfplegal.pl)

Radę Ekspertów stanowią:
prof. Mirosław Duchowski - dyrektor, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej;
prof. Anna Giza-Poleszczuk - prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej UW;
prof. Andrzej Mizgajski - członek zarządu Green Cross Poland;
Grzegorz Młynarski - socjolog, badacz, Sociopolis;
mec. Maciej Szambelańczyk - doradca, Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr;
dr inż. Krzysztof Herman - Katedra Sztuki Krajobrazu, SGGW.



Źródło zdj. Green Cross Poland

Zobacz również

Wyruszył VIII Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

15 czerwca 2016, UM Ostrów Maz., red. Anna Augustyniak

Ostrowska grupa młodzieży wyruszyła dziś na trasę rajdu, który upamiętni Żołnierzy Wyklętych z obszaru Mazowsza i Podlasia.

Włącz się w przygotowanie Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta (ankieta)

13 czerwca 2016, UM Ostrów Maz., red. Anna Augustyniak

Wystarczy odpowiedzieć na pytania ankietowe. Wyniki badania posłużą do diagnozy najbardziej uciążliwych obszarów miasta.

Już w piątek konferencja o historii powojennej Ostrowi i okolic (zdjęcia)

13 czerwca 2016, UM Ostrów Maz., red. Anna Augustyniak

Podczas konferencji pokazane zostaną zdjęcia, zbierane po wojnie przez UB, odnalezione niedawno w archiwum IPN.

Komentarze

Dodano: 15 czerwca 2016 21:22, (arek41)

Idealne miejsce na piękny mura(L) związany np. z miastem...

 

Dodano: 16 czerwca 2016 08:39, (agnes987)

Może w końcu to skrzyżowanie przestanie straszyć swoim widokiem:)

 

Dodano: 16 czerwca 2016 11:15, (greenniki)

W dalszym ciągu można dołączyć do grona osób tworzących ogród. Im nas więcej, tym lepiej :-)

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]