Odnalezienie szczątków żołnierzy w Gminie Andrzejewo (zdjęcia)

Dodano: 4 stycznia 2018 12:28, Autor: Stowarzyszenie "Wizna 1939", Dariusz Szymanowski, red. MK

Pod koniec listopada br. podczas prac prowadzonych na terenie Gminy Andrzejewo, przez ekipę Stowarzyszenia "Wizna 1939", natrafiono na szczątki ludzkie.
W rejonie tym już od kilku miesięcy prowadzone są badania miejsc ostatniego boju 18. Dywizji Piechoty (Żelaznej Dywizji), we wrześniu 1939 r. wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew". To wspólny projekt Stowarzyszenia "Wizna 1939" i Gminy Andrzejewo.
REKLAMA


Po powiadomieniu policji i udzieleniu zgody przez prokuratora na dalsze prace, w dniach 27-28 listopada, pod nadzorem archeologa, przeprowadzono ekshumację odnalezionych szczątków. W wyniku wykonanych czynności okazało się, że natrafiono na zbiorową mogiłę żołnierzy polskich poległych w wojnie z bolszewikami, w boju pod Paprocią i Pęchratką (w okolicach Zambrowa), w dniu 4 sierpnia 1920 roku. Byli to żołnierze 201. pułku piechoty (ochotniczego), którego główną siłę stanowili harcerze, przy czym wg relacji okolicznych mieszkańców, polegli - to studenci Politechniki Warszawskiej; informacje te są obecnie badane.

W wyniku przeprowadzonej ekshumacji stwierdzono (co potwierdziła także analiza antropologiczna), że w mogile było pochowanych dziesięciu żołnierzy, wśród nich jeden dorosły (25-30 lat), osiem osób w wieku 17-20 lat i jeden ochotnik w wieku 14-17 lat. Według przekazów miejscowej ludności, bolszewicy części z nich pościnali głowy, co znalazło potwierdzenie podczas ekshumacji i w wynikach badań antropologicznych. Ponadto stwierdzono, że jeden z poległych żołnierzy został dobity strzałem w tył głowy, o czym świadczy zachowany otwór w czaszce oraz odnaleziony drugi pocisk, który utkwił w środku ciała. Pośród nielicznych artefaktów w mogile odnaleziono polskie guziki z orłem, guziki od bielizny osobistej oraz złoty sygnet z oczkiem jednego z żołnierzy-ochotników.

Dla zabezpieczenia możliwości przyszłej identyfikacji poległych żołnierzy, próbki odnalezionych szczątków przekazano do Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie zostaną wykonane badania DNA.

W związku z odnalezieniem mogiły i wynikami ekshumacji, przygotowywana jest uroczystość pogrzebowa, zaplanowana na wiosnę 2018 r. Żołnierze zostaną pochowani wśród swoich kolegów i towarzyszy broni z 201 pp., w kwaterze wojennej z 1920 r. na cmentarzu w miejscowości Szumowo k. Zambrowa (woj. podlaskie).

28 grudnia zawiązał się komitet organizacyjny uroczystości, w skład którego weszli: Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman, Wójt Gminy Andrzejewo Michał Rutkowski oraz Prezes Stowarzyszenia "Wizna 1939" i Fundacji "Honor, Ojczyzna" im. Majora Władysława Raginisa - Dariusz Szymanowski.

Stowarzyszenia "Wizna 1939" zwraca się z apelem do innych organizacji, stowarzyszeń, fundacji, instytucji i osób fizycznych, o włączenie się w organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Zainteresowani proszeni są o kontakt mailowy:
Dariusz Szymanowski, [email protected] lub
Marcin Sochoń, [email protected]




Zobacz również

KPP poszukuje pracownika

4 stycznia 2018, KPP Ostrów Maz., red. MK

Komendant Powiatowy Policji poszukuje pracownika na stanowisko starszego referenta.

Powitanie 2018 roku przed ratuszem (zdjęcia)

2 stycznia 2018, UM Ostrów Maz., red. MK

Przy dźwiękach muzyki powitaliśmy nowy rok przed Ratuszem Miejskim.

9 osób w szpitalu po wypadku w Niegowcu (zdjęcie)

2 stycznia 2018, KPP Ostrów Maz., red. MK

Podczas Sylwestra i Nowego Roku na drogach powiatu ostrowskiego doszło w sumie do 7 kolizji oraz wypadku. Policjanci zatrzymali też nietrzeźwego rowerzystę.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]