Znamy zwycięzców projektu wystawy w Muzeum - Dom Rodziny Pileckich (zdjęcia)

Dodano: 9 lutego 2018 09:02, Autor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, red. MK

Koza Nostra Studio i BDR Architekci stworzyli wspólny, zwycięski projekt architektoniczny wystawy stałej Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.
Rozstrzygnięcie konkursu, z udziałem wiceminister kultury prof. Magdaleny Gawin, odbyło się 7 lutego br. w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego w Warszawie. Zwycięzcy otrzymają nagrodę w wysokości 25 tys. zł.
REKLAMA


Rozstrzygnięcie konkursu

Misją Muzeum - Dom Rodziny Pileckich jest upamiętnienie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego i jego żony Marii oraz ich zasług dla Polski. Stworzenie wystawy stałej obrazującej losy rodziny Pileckich było wyzwaniem dla stających w konkursie pracowni architektonicznych, bowiem w niedużej przestrzeni wystawienniczej trzeba było pokazać zarówno radosne, codzienne życie rodzinne, jak i jej późniejsze tragiczne losy. - Ważne, że postać Pileckiego będzie pokazana w rodzinnym domu jego żony. Miejsce Ostrów Mazowiecka - była świadkiem najtrudniejszych wydarzeń podczas II wojny światowej. Miasto graniczne między ZSRR a III Rzeszę skupia jak w soczewce wojenną i powojenną historię Polski - powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Spośród prac projektowych, które wpłynęły na konkurs jury wybrało trzy. Pierwszą nagrodę w wysokości 25 tys. zł otrzymał zespół dwóch pracowni architektonicznych - Koza Nostra Studio sp. z o.o.  i BDR Architekci sp. z o.o., którzy stworzyli wspólny projekt. 12 tys. zł i druga nagroda trafiła do firmy WXCA sp. z o.o. Trzecią nagrodę w wysokości 8 tys. zł dostaną architekci Agnieszka Łańko i pracownia PL Studio Patryk Żurawski (w składzie: Patryk Żurawski, Michał Sokołowski, Gabriela Kalecińska).
- To było naprawdę duże wyzwanie dla architekta opowiedzieć radosne i trudne historie w jednym niewielkim budynku mieszkalnym.  Tworzenie tej koncepcji architektonicznej było jak kręcenie filmu, bowiem każde z pomieszczeń stanowiło inną scenę z życia rodziny Pileckich. Radosne życie na parterze i w ogrodzie, traumatyczne wydarzenia wojny w piwnicy i na strychu. Historia przerywana, nie opowiedziana linearnie... - powiedział jeden ze zwycięzców konkursu architekt Paweł Dadok, z pracowni BDR Architekci.
Sąd konkursowy tworzyli: Magdalena Gawin - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków; Jerzy Bauer - Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka; Maciej Miłobędzki - architekt SARP;  Andrzej Pilecki - syn Rotmistrza; Jan Ołdakowski - Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego; Joanna Mytkowska - dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; Mirosław Nizio - architekt.

Idea Muzeum

Ponadto zadaniem Muzeum będzie prezentacja historii Ostrowi Mazowieckiej i jej regionu oraz integrowanie społeczności lokalnej wokół wspólnych wartości historycznych. Muzeum - Dom Rodziny Pileckich będzie realizować swoją misję poprzez: prowadzenie wystawy stałej, gromadzenie zbiorów i ich naukowe opracowanie, organizację wystaw i wydarzeń kulturalnych oraz działalność edukacyjną, popularyzatorską i wydawniczą z zakresu historii. Poprzez programy edukacyjno-kulturalne i akcje społeczne Muzeum ma ambicję stać się platformą spotkań i dialogu oraz źródłem  inspiracji edukacyjno-kulturowych jak również przestrzenią autorską dla artystów i  publiczności. 

Lokalizacja Muzeum

Muzeum planowane jest w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. Warszawskiej 4, w domu rodzinnym żony Rotmistrza Witolda  Pileckiego - Marii z Ostrowskich, która mieszkała w nim wraz z dziećmi w latach 1941-1949.  Wcześniej miasto Ostrów Mazowiecka wykupiło w tym celu z rąk prywatnych działkę, wraz ze znajdującym się na niej oryginalnym budynkiem. Publiczny, otwarty  konkurs architektoniczny  na rozbudowę i modernizację istniejącego budynku muzeum został rozstrzygnięty w lipcu 2017 r.  Autorami zwycięskiej pracy został zespół  BDR Architekci - konsorcjum firm Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj  i Michał Rogowski z Warszawy, których projekt będzie wkrótce realizowany.


Zobacz również

Już niedługo otwarcie parku handlowego Bursztynowa Park

9 lutego 2018, Galeria Bursztynowa

Bursztynowa Park, tak będzie nazywał się park handlowy, który powstał obok Galerii Bursztynowej w Ostrołęce.

Tragiczny wypadek na krajowej ósemce (zdjęcie)

8 lutego 2018, KPP Wyszków, red. MK

W wypadku zginął kierowca osobówki.

Kradł paliwo. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

8 lutego 2018, KPP Ostrów Maz., red. MK

Policjanci zatrzymali 30-latka, który kradł paliwo na ostrowskich stacjach benzynowych na łączną kwotę 800 złotych.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Sunrise Drink Bar

Ostrów Mazowiecka, Łomża, Zambrów, Pułtusk, Wyszków
07-417 Ostrołęka, ul. Marii Dąbrowskiej 19

Barmani na wesele / imprezy okolicznościowe

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]