Delegacja powiatu na Dniach Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi (zdjęcia)

Dodano: 12 czerwca 2018 08:42, Autor: Urszula Wołosiewicz, red. MK

W uroczystościach wzięło udział blisko 140 osób z powiatu ostrowskiego.
W dniach 1-3 czerwca br. z powiatu ostrowskiego wraz z wicestarostą Urszulą Wołosiewicz wyjechało 7 zespołów (około 140 osób) na XVI Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy na Laudzie i Żmudzi" oraz V Festiwal Kultury Polskiej w Poniewieżu. Z Małkini Górnej był zespół "Małkinianka" oraz chór Cantilena, z gminy Andrzejewo Klub Seniora oraz zespół "Echo", z gminy Ostrów Mazowiecka chór dziecięcy ze szkoły w Jasienicy "Jasieniec", z Broku "Jarzębina", z Nura "Nadbużanie".
REKLAMA


Na uroczystości przybyły licznie zespoły z różnych stron Polski: Kurpiowski Zespół Pieśni i Tańca "Wach" z Wach, Zespół "Kotwica" z Kowna, "Melodia" z Augustowa, "Błękitne berety" z Bydgoszczy, kapela ludowa "Łobuziacy" z Łobez. Pięknie prezentowała się Orkiestra Dęta i Mażoretki z Niebylca, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wasilkowa, Orkiestra OSP z Kadzidła. Jedyny na Laudzie i Żmudzi Polski Zespół Śpiewaczy z Kiejdan "Issa" założony przez panią Irenę Duchowską, główną organizatorkę festynu "Znad Issy" pięknie śpiewał polskie piosenki. W Kiejdanach występował też ZPiT "Wileńszczyzna" z Wilna.

W dniu 2 czerwca uczestnicy uroczystości odwiedzili historyczne miejsca z "Potopu" H. Sienkiewicza - Pacunele i Wodokty. W Pacunelach byli na inscenizacji wesela wiejskiego, zwiedzili miejscowy kościółek oraz cmentarz, na którym można odnaleźć groby z polskimi nazwiskami. W Wodoktach uczestniczyli we mszy ś. w języku polskim.

W Kiejdanach na spotkaniu literackim w Centrum Wielokulturowym zaprezentowano kolejny, siódmy tomik wierszy Ireny Duchowskiej pt. "W zielonej dolinie". Prezentacji wierszy wraz z autorką dokonała wicestarosta Powiatu Ostrowskiego Urszula Wołosiewicz.

Następnie zespoły w pięknym wielobarwnym korowodzie z biało-czerwonymi flagami i balonikami przeszły przez starówkę Kiejdan ze Starego Rynku do Centrum Kultury gdzie odbył się festiwal zakończony rozdaniem dyplomów i wspólnym odśpiewaniem Roty.

3 czerwca dzień rozpoczął się w Poniewieżu od mszy św. w Katedrze pw. Chrystusa Króla. Msza była odprawiana w języku polskim, litewskim i łacińskim. Po mszy św. zespoły przy dźwiękach orkiestry przeszły na Plac Wolności, gdzie przez 4 godziny odbywały się występy 30 zespołów polskich i litewskich.

W trakcie występów został zaprezentowany sztandar dla Związku Polaków Kiejdan ufundowany przez wyjeżdżające zespoły, instytucje i osoby prywatne. Sztandar nie został jeszcze ukończony więc wicestarosta Urszula Wołosiewicz zaprosiła członków Stowarzyszenia Polaków Kiejdan do Polski na wyświęcenie i przekazanie sztandaru. Sztandar jest darem na 100 - lecie niepodległości Polski i Litwy.

W Kiejdanach gościł kierownik wydziału konsularnego Ambasady RP w Wilnie Marcin Zieniewicz, wicedyrektor administracji samorządu rejonu kiejdańskiego Antanas Pavolis, o. Emilian Bojko z Kowna (Karmelita), natomiast w Poniewieżu emerytowany biskup Poniewieża Jonas Kauneckas.

Organizatorami festynu w Kiejdanach byli: Stowarzyszenie Polaków Kiejdan, Oddział ZPL "Lauda", Centrum Kultury i Centrum Wielokulturowe w Kiejdanach.

Organizatorzy festynu w Poniewieżu: Klub Aktywnych kobiet z Poniewieża, Szkoła Głuchych i Słabo słyszących, Stowarzyszenie Polaków Kiejdan', Oddział ZPL "Lauda".

Wyjazd zespołów wspomagał finansowo Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Powiat Ostrowski, Gmina Małkinia Górna, Gmina Andrzejewo, Miasto i Gmina Brok. Część kosztów pokryli sami uczestnicy.

Mottem tych uroczystości był cytat z wiersza Ireny Duchowskiej: "Od Janowa do Datnowa, brzmiała kiedyś polska mowa. I choć Lauda była mała dusza Polski tu została".


Zobacz również

Policja ostrzega! Dopalacze to śmiertelne zagrożenie!

12 czerwca 2018, KWP Radom, red. MK

W ostatnich dniach na terenie Polski odnotowano kilkanaście przypadków hospitalizacji osób, których stan wskazywał na zażycie groźnych dla zdrowia i życia substancji, tzw. dopalaczy.

Dni Ostrowi 2018: Jorrgus na ostrowskiej scenie (zdjęcia)

11 czerwca 2018, Redakcja

Jedną z gwiazd Dni Ostrowi 2018 był Jorrgus.

Dni Ostrowi 2018: Video zagrało dla ostrowian (zdjęcia, wideo)

10 czerwca 2018, Redakcja

Drugiego dnia tegorocznych Dni Ostrowi na scenie nad Stawem Miejskim wystąpiła wybrana w głosowaniu przez mieszkańców gwiazda imprezy - zespół Video.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Sklep Chemia i Słodycze z Niemiec

ul. Mieczkowskiego 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

ZNANE MARKI ! DOBRA JAKOŚĆ ! NISKIE CENY !

Mp Wood Marcin Pietrzyk

ul. Stacyjna 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Skład drewna.

Monter Stolarki Budowlanej Karol Majewski

ul. Szkolna 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

MONTAŻ: DRZWI, OKIEN, PARAPETÓW

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]