Delegacja powiatu na Dniach Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi (zdjęcia)

Dodano: 12 czerwca 2018 08:42, Autor: Urszula Wołosiewicz, red. MK

W uroczystościach wzięło udział blisko 140 osób z powiatu ostrowskiego.
W dniach 1-3 czerwca br. z powiatu ostrowskiego wraz z wicestarostą Urszulą Wołosiewicz wyjechało 7 zespołów (około 140 osób) na XVI Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy na Laudzie i Żmudzi" oraz V Festiwal Kultury Polskiej w Poniewieżu. Z Małkini Górnej był zespół "Małkinianka" oraz chór Cantilena, z gminy Andrzejewo Klub Seniora oraz zespół "Echo", z gminy Ostrów Mazowiecka chór dziecięcy ze szkoły w Jasienicy "Jasieniec", z Broku "Jarzębina", z Nura "Nadbużanie".
REKLAMA


Na uroczystości przybyły licznie zespoły z różnych stron Polski: Kurpiowski Zespół Pieśni i Tańca "Wach" z Wach, Zespół "Kotwica" z Kowna, "Melodia" z Augustowa, "Błękitne berety" z Bydgoszczy, kapela ludowa "Łobuziacy" z Łobez. Pięknie prezentowała się Orkiestra Dęta i Mażoretki z Niebylca, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wasilkowa, Orkiestra OSP z Kadzidła. Jedyny na Laudzie i Żmudzi Polski Zespół Śpiewaczy z Kiejdan "Issa" założony przez panią Irenę Duchowską, główną organizatorkę festynu "Znad Issy" pięknie śpiewał polskie piosenki. W Kiejdanach występował też ZPiT "Wileńszczyzna" z Wilna.

W dniu 2 czerwca uczestnicy uroczystości odwiedzili historyczne miejsca z "Potopu" H. Sienkiewicza - Pacunele i Wodokty. W Pacunelach byli na inscenizacji wesela wiejskiego, zwiedzili miejscowy kościółek oraz cmentarz, na którym można odnaleźć groby z polskimi nazwiskami. W Wodoktach uczestniczyli we mszy ś. w języku polskim.

W Kiejdanach na spotkaniu literackim w Centrum Wielokulturowym zaprezentowano kolejny, siódmy tomik wierszy Ireny Duchowskiej pt. "W zielonej dolinie". Prezentacji wierszy wraz z autorką dokonała wicestarosta Powiatu Ostrowskiego Urszula Wołosiewicz.

Następnie zespoły w pięknym wielobarwnym korowodzie z biało-czerwonymi flagami i balonikami przeszły przez starówkę Kiejdan ze Starego Rynku do Centrum Kultury gdzie odbył się festiwal zakończony rozdaniem dyplomów i wspólnym odśpiewaniem Roty.

3 czerwca dzień rozpoczął się w Poniewieżu od mszy św. w Katedrze pw. Chrystusa Króla. Msza była odprawiana w języku polskim, litewskim i łacińskim. Po mszy św. zespoły przy dźwiękach orkiestry przeszły na Plac Wolności, gdzie przez 4 godziny odbywały się występy 30 zespołów polskich i litewskich.

W trakcie występów został zaprezentowany sztandar dla Związku Polaków Kiejdan ufundowany przez wyjeżdżające zespoły, instytucje i osoby prywatne. Sztandar nie został jeszcze ukończony więc wicestarosta Urszula Wołosiewicz zaprosiła członków Stowarzyszenia Polaków Kiejdan do Polski na wyświęcenie i przekazanie sztandaru. Sztandar jest darem na 100 - lecie niepodległości Polski i Litwy.

W Kiejdanach gościł kierownik wydziału konsularnego Ambasady RP w Wilnie Marcin Zieniewicz, wicedyrektor administracji samorządu rejonu kiejdańskiego Antanas Pavolis, o. Emilian Bojko z Kowna (Karmelita), natomiast w Poniewieżu emerytowany biskup Poniewieża Jonas Kauneckas.

Organizatorami festynu w Kiejdanach byli: Stowarzyszenie Polaków Kiejdan, Oddział ZPL "Lauda", Centrum Kultury i Centrum Wielokulturowe w Kiejdanach.

Organizatorzy festynu w Poniewieżu: Klub Aktywnych kobiet z Poniewieża, Szkoła Głuchych i Słabo słyszących, Stowarzyszenie Polaków Kiejdan', Oddział ZPL "Lauda".

Wyjazd zespołów wspomagał finansowo Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Powiat Ostrowski, Gmina Małkinia Górna, Gmina Andrzejewo, Miasto i Gmina Brok. Część kosztów pokryli sami uczestnicy.

Mottem tych uroczystości był cytat z wiersza Ireny Duchowskiej: "Od Janowa do Datnowa, brzmiała kiedyś polska mowa. I choć Lauda była mała dusza Polski tu została".


Zobacz również

Policja ostrzega! Dopalacze to śmiertelne zagrożenie!

12 czerwca 2018, KWP Radom, red. MK

W ostatnich dniach na terenie Polski odnotowano kilkanaście przypadków hospitalizacji osób, których stan wskazywał na zażycie groźnych dla zdrowia i życia substancji, tzw. dopalaczy.

Dni Ostrowi 2018: Jorrgus na ostrowskiej scenie (zdjęcia)

11 czerwca 2018, Redakcja

Jedną z gwiazd Dni Ostrowi 2018 był Jorrgus.

Dni Ostrowi 2018: Video zagrało dla ostrowian (zdjęcia, wideo)

10 czerwca 2018, Redakcja

Drugiego dnia tegorocznych Dni Ostrowi na scenie nad Stawem Miejskim wystąpiła wybrana w głosowaniu przez mieszkańców gwiazda imprezy - zespół Video.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Monter Stolarki Budowlanej Karol Majewski

ul. Szkolna 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

MONTAŻ: DRZWI, OKIEN, PARAPETÓW

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]