Studenci UTW wzięli na warsztat film Jana Komasy (zdjęcia)

Dodano: 11 grudnia 2018 15:21, Autor: Miłosz Magrzyk

Film "Miasto 44" to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło żyć w okrutnych czasach.
Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku ponownie spotkali się w sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Domu Kultury. Tym razem najpierw posłuchali krótkiego wykładu, który wprowadził ich do głównego tematu spotkania. Następnie obejrzeli film "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy.

REKLAMA



Film "Miasto 44" to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Pomimo tego byli pełni życia i żyli tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim.

Akcja filmu rozpoczyna się tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Film opowiada o grupie związanych ze sobą przyjaciół, którzy przemierzają stolicę w czasie trwania walk powstańczych. Stefan pracuje w fabryce i utrzymuje matkę oraz młodszego brata. Codziennie doznaje upokorzeń od Niemców. W czasie konspiracyjnych spotkań Stefanem zaczynają interesować się Kama i Biedronka. Młodzi szybko przekonają się, że historia zweryfikuje ich marzenia.

Na początku spotkania studentom został przedstawiony krótki wykład na temat funkcjonowania tematu Powstania Warszawskiego w popkulturze. Motyw Powstania nie jest już kojarzony wyłącznie z dramatycznymi wydarzeniami z sierpnia i września 1944 roku. Temat zrywu stał się inspiracją dla artystów. Przejawia się to w różnych aspektach - w literaturze, muzyce i zabawkach dla dzieci. Takie ujęcie tematu pomaga przybliżyć ludziom, w szczególności młodej części społeczeństwa, historię Powstania.

Jednym z pierwszych sygnałów nowej mody była wydana w 2005 roku płyta "Powstanie Warszawskie" grupy Lao Che. Zaczęły się duże koncerty i pochlebne recenzje w największych mediach. Śladem Lao Che poszli inni. Muzeum Powstania wydało album "Gajcy!" z Kazikiem Staszewskim, Lechem Janerką, Dezerterem i Pustkami. Dariusz Malejonek wydał płytę "Morowe panny", Armia nagrała piosenkę "Warszawskie dzieci". Temat Powstania zaczęli poruszać też raperzy, między innymi: Hemp Gru, Pjus i WWO.

Do kin trafiło "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" Ireneusza Dobrowolskiego, "Baczyński" Konrada Piwowarskiego, "Taniec śmierci. Sceny z Powstania Warszawskiego" Leszka Wosiewicza czy "Kamienne niebo" Ewy i Czesława Petelskich. Powstanie pokazali też twórcy "Czasu honoru".

Studenci wydawali się bardzo zainteresowani tematyką poruszoną na dzisiejszym wykładzie.



Zobacz również

Warsztaty dla dzieci, mamy i taty

11 grudnia 2018, MK

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na zajęcia dla całej rodziny.

Musical "Ekspress" w wykonaniu młodzieży z ZPPO w Broku (zdjęcia)

11 grudnia 2018, UG Brok, red. MK

Organizatorzy i młodzież pomogli chorej na nowotwór uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej w Broku.

Sprawdź, co się działo w listopadzie (zdjęcia, wideo)

10 grudnia 2018, MK

Zatrzymanie naczelnika Urzędu Skarbowego przez CBA, tragiczne wypadki, festiwal tańca oraz 15-lecie Kotłowni - sprawdź, co się działo w minionym miesiącu.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]