Radni uchwalili budżet (zdjęcia, wideo)

Dodano: 20 grudnia 2018 08:57, Autor: Miłosz Magrzyk

Burmistrz zapewnił, że budżet będzie realizowany z największą starannością.
W środę, 19 grudnia 2018 r., o godz. 13:00, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, rozpoczęła się III sesja Rady Miasta Ostrów Mazowiecka. Otwarcia obrad dokonał przewodniczący Robert Krajewski. Radni zapoznali się z porządkiem obrad i przyjęli protokół z poprzedniego posiedzenia. Później przeszli do podejmowania uchwał.

REKLAMA



Na początku zajęli się uchwałą budżetową na 2019 rok. Burmistrz Jerzy Bauer przedstawił najważniejsze punkty projektu uchwały budżetowej. Są to m.in.: budowa dróg, szkoły, ciągów pieszo-rowerowych i zmiana nawierzchni na ostrowskim stadionie.

Niestety na budowę ciągów pieszo-rowerowych na razie nie zostanie ogłoszony przetarg, ponieważ Ostrów Mazowiecka miałaby na realizację tego zadania tylko rok. Burmistrz stwierdził, że w tak krótkim czasie nie jest możliwe wykonanie tej inwestycji, dlatego najpierw trzeba wnioskować o wydłużenie tego terminu, a dopiero później można przystąpić do realizacji zadania.

W tym punkcie obrad wśród radnych zaczęła toczyć się burzliwa dyskusja. Radni z Prawa i Sprawiedliwości stwierdzili, że budżet jest bardzo dobrze przygotowany, a sam burmistrz ubolewał nad tym, iż wielu inwestycji nie udało się wykonać wcześniej. Opozycja była zupełnie innego zdania.

Radni, m.in.: Jacek Wilczyński, Jolanta Kwiatkowska i Jerzy Pawluczuk, twierdzili, że zaciągane kredyty są bardzo wysokie, a na wiele zaplanowanych inwestycji nie stać Ostrowi. Poza tym uważali, że niektóre plany inwestycji dalej nie są do końca przemyślane. Chodziło głównie o sprawę budowy szkoły. Dalej nie wiadomo, która lokalizacja zostanie wybrana - ulica Partyzantów czy ulica Trębickiego.

Burmistrz argumentował, że budżet jest jak najbardziej przemyślany, a sytuacja z budową szkoły jest dość skomplikowana, dlatego ciągle trudno jest podjąć ostateczną decyzję i zdecydować się na jedną z dwóch planowanych lokalizacji.

Radny Michał Kacprzak i radny Henryk Wilczewski zwracali uwagę na to, że oprócz nawierzchni na ostrowskim stadionie warto zainteresować się też tematem bezpieczeństwa na tym obiekcie sportowym, ponieważ w tej chwili temat ten pozostawia wiele do życzenia. Ważne jest to z tego względu, że z obiektu bardzo często korzystają uczniowie szkół, a ich bezpieczeństwo powinno być najważniejsze.

Radny Henryk Wilczewski zwrócił uwagę również na to, że bardzo ważna jest sprawa wynagradzania pracowników MOSiR-u, ponieważ są to ludzie, którzy często pracują 7 dni w tygodniu, a ich pensje są bardzo niskie.

Następnie radni głosowali nad podjęciem uchwały budżetowej na 2019 rok. 10 radnych głosowało za podjęciem tej uchwały, 11 wstrzymało się od głosu.

- Jesteśmy po głosowaniu. Bardzo dziękuję, że nikt z państwa nie zdecydował się zaprotestować przeciwko temu projektowi. Nikt nie był przeciw. To jest dla mnie bardzo dobra wiadomość. Jest to pierwszy budżet nowej kadencji. Cieszę się, że jest taka zgoda. Bardzo dziękuję wszystkim głosującym osobom. Dziękuję zarówno tym, które były za, jak i tym, które wstrzymały się od głosu. Rozumiem, że ci, którzy wstrzymali się od głosu, przyjęli postawę wyczekującą. Chcą zobaczyć, jak będziemy realizować budżet - powiedział burmistrz Jerzy Bauer.

Burmistrz zapewnił, że budżet będzie realizowany z największą starannością, a sprawy naszego miasta zmierzają w bardzo dobrą stronę.

Później radni przeszli do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej miasta na lata 2019-2029. Tym razem 11 radnych zagłosowało za podjęciem tej uchwały, 10 radnych wstrzymało się od głosu.

Następnie radni przeszli do tematu związanego z uchwałą dotyczącą zasad usytuowania na terenie Ostrowi Mazowieckiej punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Temat ten wzbudził wśród Rady Miasta bardzo duże kontrowersje.

W tym punkcie obrad wypowiedział się również mieszkaniec Ostrowi, który na osiedlu niedaleko ostrowskiego domu kultury mieszka już ponad 40 lat i jest niezadowolony z sąsiedztwa sklepu, w którym sprzedawany jest alkohol. Mieszkaniec stwierdził, że do momentu otwarcia tego sklepu osiedle było oazą spokoju. Teraz strach jest głównie w nocy. Mówił, że ludzie nie tylko spożywają tam alkohol, ale również pozostawiają po sobie bardzo dużo śmieci w piaskownicy dla dzieci.

Radny Stanisław Dylewski powiedział, że coś takiego nie powinno mieć miejsca. Pokazał wszystkim zgromadzonym planszę, która przedstawiała zdjęcia zniszczonego mienia. Później wręczył planszę burmistrzowi.

Radny Waldemar Pałys stwierdził, że po burzliwej dyskusji został wypracowany projekt dotyczący ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych.

Z radnym Dylewskim nie zgodził się jednak radny Jacek Wilczyński, który stwierdził, że nie możemy karać wszystkich osób, które sprzedają w sklepach napoje alkoholowe.

- Często jest tak, że ci drobni przedsiębiorcy mają duże zobowiązania finansowe, a to, że ich sklep może być otwarty całodobowo i mogą sprzedawać w nim napoje alkoholowe również w porze nocnej, to dla tych przedsiębiorców bardzo korzystne rozwiązanie. Nie możemy karać wszystkich za to, że przy jednym ze sklepów dzieją się takie rzeczy - mówił radny Wilczyński.

Radny Stanisław Dylewski stwierdził, że skargi na tego rodzaju sytuację są bardzo częste, a on proszony jest przez mieszkańców o poruszenie tego problemu na sesji.

- To nie pan burmistrz Szymalski zgodził się na wydanie koncesji, to nie pan Chrzanowski zgodził się na wydanie koncesji. To pan się zgodził na wydanie tych koncesji i to pan odpowiada teraz za bezpieczeństwo na tym osiedlu - mówił Stanisław Dylewski do burmistrza Jerzego Bauera.

- Bardzo dużo czasu poświęciliśmy temu problemowi. Serdecznie współczujemy osobom, które znalazły się w takiej trudnej sytuacji, dlatego zawnioskowaliśmy, żeby w godzinach nocnych ograniczyć sprzedaż alkoholu właśnie z tego względu. Rozmawialiśmy również z policjantami, którzy potwierdzili, że incydentów w tej okolicy było bardzo dużo, jednak od września był tylko jeden taki incydent - powiedziała radna Beata Herman.

Burmistrz Jerzy Bauer stwierdził, że jest zaniepokojony tym, co dzieje się na osiedlu, jednak nie ma na to wpływu. Jeśli ktoś chce prowadzić działalność i spełnia wszystkie wymogi, burmistrz nie może zakazać wydania koncesji na sprzedaż alkoholu.

Później radni głosowali nad uchwałą w sprawie zasad usytuowania na terenie miasta miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Radni nie zdecydowali się zwiększyć odległości punktów sprzedaży napojów alkoholowych z 60 do 100 metrów od obiektów chronionych, ponieważ 5 radnych głosowało za, 12 radnych było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, a 1 radny był nieobecny podczas głosowania.

Następnie radni głosowali nad podjęciem uchwały dotyczącej maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Tym razem 15 radnych było za podjęciem tej uchwały, 2 radnych było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, a 1 radny był nieobecny na sali podczas głosowania.

Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w Ostrowi Mazowieckiej na rok 2019 stanowiło kolejny punkt obrad. Tym razem głos zabrał m.in. radny Krzysztof Laska, który odniósł się do tematu problemów alkoholowych i sprzedaży alkoholu na terenie Ostrowi. 20 radnych głosowało za podjęciem tej uchwały, 1 radny był nieobecny podczas głosowania.

Następnie radni zajęli się podjęciem uchwały w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej przez osoby objęte rządowym programem "Posiłek w szkole i w domu" (lata 2019-2023). Tym razem wszyscy radni byli zgodni. Każdy głosował za podjęciem tej uchwały.

W dalszej części obrad radni głosowali w sprawie uchwalenia programu osłonowego "Posiłek w szkole i w domu" (lata 2018-2023). W tym punkcie obrad 21 radnych było za podjęciem uchwały.

Później radni zajęli się podjęciem uchwały w sprawie wprowadzenia programu wspomagającego rodziny wielodzietne. Po raz kolejny Rada Miasta Ostrów Mazowiecka była zgodna. Wszyscy zagłosowali za podjęciem uchwały.

Następnie radni zajęli się podjęciem uchwały w sprawie zaliczenia niektórych dróg Ostrowi Mazowieckiej do kategorii dróg gminnych i ustalenia ich przebiegu. 20 radnych zagłosowało za podjęciem uchwały, a 1 radny był nieobecny.

Później podjęto uchwałę w sprawie wyboru przedstawicieli do Zgromadzenia Międzygminnego Związku "Ziemia Ostrowska". Kandydaci to: Robert Krajewski, Mieczysław Szymalski i Ewa Orzechowska. 21 radnych radnych głosowało za podjęciem uchwały.

Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia wiceprzewodniczących Rady Miasta stanowiło kolejno punkt obrad. Tym razem wszyscy radni był zgodni.

Później zajęto się podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Miasta Ostrów Mazowiecka na 2019 rok. Tym razem 20 radnych było za, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Później zajęto się podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę z 4 grudnia 2002 roku w sprawie ustalenia zasad i wysokości diet przysługującym radnym Rady Miasta Ostrów Mazowiecka. Rada Miasta podjęła uchwałę 11 głosami za jej podjęciem. 10 osób wstrzymało się od głosu.

Następnie był czas przeznaczony na wolne wnioski i sprawy różne. W tej części obrad zajęto się głównie problemem przystanków autobusowych w Ostrowi Mazowieckiej.

III sesja Rady Miasta Ostrów Mazowiecka została zamknięta.






Zobacz również

Starostwo Powiatowe nagrodzone. Zobacz zwycięskie zdjęcie

19 grudnia 2018, Starostwo Powiatowe, red. MK

Do konkursu zgłoszono zdjęcie wykonane przed budynkiem LO im. M. Kopernika podczas obchodów 25. rocznicy przeprowadzenia pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce.

Zakończono rozbudowę mostu w Kosewie (zdjęcia)

18 grudnia 2018, Starostwo Powiatowe/ Robert Kwiatkowski, red. MK

Koszt realizacji inwestycji wyniósł 3.803.606,40 złotych.

Ważne zmiany w prawie telekomunikacyjnym (wideo)

14 grudnia 2018, Ministerstwo Cyfryzacji, red. MK

Od 12 grudnia abonenci są lepiej chronieni przed nadużyciami ze strony nieuczciwych dostawców SMS Premium. W pełnej funkcjonalności działa także Alert RCB - system przekazywania obywatelom wiadomości SMS o zbliżających się zagrożeniach.

Komentarze

Dodano: 23 grudnia 2018 00:43, (kajtek1)

Popieram pana Henryka skoro Burmistrz dostał wynagrodzenie z bardzo górnych widelek, to dlaczego w Mosir, Mdk,Bibliotece pracownicy z wieloletnim stażem maja najniższe wynagrodzenie z najniższych widelek ? Skoro Miasto tak dobrze stoi. ?! A jeszcze dochodzi praca w weekendy i swieta - odbiór za zwykły dzień w tygodniu. Bez żadnego dodatku, normalnie gorzej jak traktuje się imigranta czy Ukraińców, bez urazu.
CZy to jest normalne WLADZO ?!?!?!

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]