228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (zdjęcia, wideo)

Dodano: 3 maja 2019 16:23, Autor: Miłosz Magrzyk

Konstytucja 3 Maja była 2. na świecie i 1. w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.
Konstytucja 3 Maja została ustanowiona ustawą rządową, którą przyjął Sejm Czteroletni. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale 3 maja obchodzi się też święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

REKLAMAW Ostrowi Mazowieckiej obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęto od mszy św. za Ojczyznę, którą odprawiono w kościele pw. WNMP.

Następnie uroczystości przeniosły się na plac Wolności. Odegrano hymn państwowy.

Później głos zabrał Jerzy Bauer, burmistrz miasta.

- Przez te niemal 230 lat w sercach i umysłach Polaków - w Polsce i na emigracji - sprawa Konstytucji 3 Maja, sprawa niepodległego państwa i bytu narodu była pielęgnowana. Tak też jest dzisiaj.

Burmistrz mówił, że własne państwo jest rzeczą ważną. W państwie ważny jest samorząd, instytucje, nasze rodziny, swoboda działania, prowadzenia działalności gospodarczej oraz stowarzyszania i wypowiadania się. Mówił też o tym, jak ważne jest dbanie o Ojczyznę. Podkreślił, że jest to duża odpowiedzialność.

- Tak, jak niemal 230 lat temu, nasi poprzednicy podjęli sprawę naprawy Rzeczpospolitej, tak samo my podejmujemy w Ostrowi wszystkie konieczne wyzwania, przed którymi stoi miasto - mówił burmistrz Jerzy Bauer.

Burmistrz wspomniał też o inwestycjach, które są w planach realizacji.

Później głos zabrał Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

- 228 lat temu Polska była liderem, jeśli chodzi o nowoczesne myślenie i nowoczesne spojrzenie na państwo. To był triumf myśli i triumf odwagi w okolicznościach niezwykle niesprzyjających - mówił w swoim wystąpieniu minister cyfryzacji. - Pokazaliśmy, że Polacy potrafią patrzeć w przyszłość - dodał.

Minister Marek Zagórski oznajmił, że cały czas walczymy o nowoczesną Polskę. Odwołując się do programów rządowych, stwierdził, że realizacja obecnej polityki rządu jest właśnie dbaniem o rozwój państwa polskiego.

Następnie do zgromadzonych przemówiła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

Magdalena Gawin odwołała się do historii Ostrowi Mazowieckiej oraz do tego, jakie inwestycje zostały, są w trakcie lub będą realizowane w mieście.

- Uchwalenie konstytucji pokazało, że Polska była nastawiona na modernizację i na unowocześnienie. Chcieliśmy całkowicie zreformować swoje państwo - mówiła wiceminister Gawin. - Historia Konstytucji 3 Maja to jest dla nas wszystkich lekcja historii, która powinna być zapamiętana. Nie możemy sobie nigdy dać odebrać państwa - dodała.

Na koniec głos zabrał starosta Zbigniew Chrupek.

- Konstytucja 3 Maja była zbiorem praw, zbiorem dokumentów, które dawały wówczas, czyli w 1791 roku, wyzwanie, że jesteśmy wolnym narodem i wymagamy od naszych sąsiadów, od państw ościennych, żeby szanowały nasz naród i naszą wolność. Do dzisiaj przy tym trwamy - mówił starosta.

Później przyszedł czas na odczytanie Apelu Pamięci i salwę honorową.

Następnie delegacje władz samorządowych, organizacji młodzieżowych, społecznych i kombatanckich, instytucji zakładów pracy i przedstawiciele mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej złożyli kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem.

Odegrano też Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego; później zgromadzeni mogli podziwiać część artystyczną.

Uroczystość odbyła się z udziałem asysty 52. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT w Komorowie i 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie. Wartę honorową pełniła 29. DH "Pogodni", 40. Ostrowska Wielopoziomowa DH "Horyzont" i 1. Ostrowska Gromada Zuchowa "Przyjaciele ze Stumilowego Lasu".

O muzyczną oprawę uroczystości zadbała orkiestra.
Zobacz również

Dzieje się w Ostrowi: maj 2019

3 maja 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

W maju w Ostrowi Mazowieckiej odbędzie się kilka ciekawych wydarzeń.

Oferty pracy aktualne na dzień 02.05.2019 r.

3 maja 2019, PUP Ostrów Maz., red. MK

Sprzedawca, kelner, operator CNC - zobacz, kogo potrzebują do pracy w ostrowskim PUP.

Policja poszukuje świadków

2 maja 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Wszystkie osoby mające informację na temat opisanych zdarzeń proszone są o kontakt z policją.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Smaki Szymazo Restauracja

ul. Piłsudskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

COŚ NOWEGO ! 2 w 1 !

LOK OŚRODEK SZKOLENIA ZAWODOWEGO KIEROWCÓW

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

Kursy - szkolenia okresowe kierowców, prawo jazdy, wózki widłowe!

APG Adam Kruk

Stok 81
07-310 Ostrów Mazowiecka

Profesjonalna naprawa i konserwacja pojazdów mechanicznych!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]