Artyści zabrali studentów UTW w muzyczną podróż (zdjęcia)

Dodano: 12 czerwca 2019 09:21, Autor: Miłosz Magrzyk

Słuchacze poznali historię muzyki. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania.
We wtorek studentów UTW ponownie odwiedziło małżeństwo artystów - Anna i Tomasz Ostrowscy.

REKLAMAAnna Ostrowska - muzykolog, logopeda, wokalistka i pedagog. Jest absolwentką UKSW w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (Wydział Wokalno-Aktorski) oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Wydział Wokalno-Aktorski). Uczęszczała do klasy prof. Ryszarda Cieśli. Wokalistka specjalizuje się w kwestiach związanych z emisją głosu.

Tomasz Ostrowski to muzykolog, pedagog, chórmistrz, dyrygent i członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego. Jest absolwentem UKSW w Warszawie.

- Muzyka, można powiedzieć, była niejakim spoiwem łączącym kultury, narodowości, rasy, religie, ale także przekonania. Przyjmuje się, że zrodziła się ona w czasach prehistorycznych. Na podstawie różnorakich wykopalisk archeologicznych oraz badań muzyki plemion pierwotnych muzykolodzy opracowali kilka teorii dotyczących powstania muzyki - tymi słowami rozpoczęli spotkanie ze studentami UTW Anna i Tomasz Ostrowscy.

Jedna z teorii powstania muzyki głosi, że muzyka zrodziła się z nawoływania ludzi, ich płaczu i śmiechu. Według drugiej muzyka powstała z okrzyków wydawanych podczas zabaw lub rytmicznego klepania się po brzuchu, klaskania, tupania i rytmu wygenerowanego na prostych instrumentach perkusyjnych. Tak właśnie powstała muzyka wykonywana na jednym dźwięku, którą określa się obecnie jako muzykę wokalną. Muzyka najdawniejszych przodków była sztuką synkretyczną. Łączyła bowiem w sobie śpiew, taniec i grę na instrumentach.

Anna i Tomasz Ostrowscy przedstawiali różne kultury muzyczne - japońską, chińską, koreańską, afrykańską i żydowską. Artyści mówili o specyfice każdej z nich. Przedstawiali też charakterystyczne instrumenty, na których w miejscach tych gra się do dzisiaj. Na koniec nie zabrakło wspólnego śpiewania.

Przewodnicząca rady słuchaczy uniwersytetu Wiesława Polak podziękowała wszystkim zaangażowanym w czytanie "Przedwiośnia". Tę lekturę przed wykładami czytali razem przedstawiciele UTW oraz uczniowie LO im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.

To już ostatni wykład w tym roku akademickim. Oficjalne zakończenie roku odbędzie się 18 czerwca.


Zobacz również

Wesołe i praktyczne zabawy logopedyczne (zdjęcia)

12 czerwca 2019, Miłosz Magrzyk

Logopeda zajmuje się diagnozowaniem i usuwaniem wszelkiego rodzaju zaburzeń mowy.

O krok od nieszczęścia. Nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w aucie!

12 czerwca 2019, KWP w Łodzi/mw, red. MK

Na parkingu w zamkniętym samochodzie siedziała 4-latka. Dziewczynka z objawami przegrzania trafiła do szpitala.

4 kolizje i 5 nietrzeźwych kierowców - podsumowanie weekendu

11 czerwca 2019, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Niektórzy kierowcy cały czas wykazują się brakiem wyobraźni.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

EK STUDIOFOTO

ul. Sezamkowa 14
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapisywanie historii ludzi, ich piękna i emocji jest naszą pasją.

Mario-Car Mariusz Chmielewski

ul. Marii Rodziewiczówny 31
07-300 Ostrów Mazowiecka

MECHANIKA / AUTODETAILING

Smaki Szymazo Restauracja

ul. Piłsudskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

COŚ NOWEGO ! 2 w 1 !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]