Zakończył się X Festiwal Szachowy "Wąsewska Wieża" (zdjęcia)

Dodano: 3 maja 2023 20:19, Autor: Akademia Szachowa Sobocińscy, red. Kacper Jaworowski

Dziesiąta edycja "Wąsewskiej Wieży" odbyła się na przełomie kwietnia i maja, łącząc się z majówką. Zgłosiło się 135 zawodników.
Hala Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Wąsewie była miejscem, gdzie w dniach 30 kwietnia - 1 maja 2023 rozegrał się X Festiwal Szachowy "Wąsewska Wieża". Do turnieju zgłosiło się 135 zawodników, a ostatecznie do rywalizacji przystąpiło 120 graczy, m.in. z Andrzejewa, Białegostoku, Grajewa, Łomży, Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej, Warszawy czy Wąsewa. W turnieju A znalazło się wielu reprezentantów klubów sportowych. Najmłodszy zawodnik to rocznik 2017, a najstarszy 1958. Różnica między nimi to aż 59 lat!

10. edycja festiwalu przyniosła 3 turnieje klasyfikacyjne: turniej A - od rankingu zawodników 1600 (7 rund systemem szwajcarskim tempem po 1 godz. na zawodnika na partię), turniej B - dla rankingu 1400-1250 (7 rund systemem szwajcarskim tempem po 1 godz. na zawodnika na partię) oraz turniej C - dla szachistów z V kategorią szachową i bez kategorii (9 rund systemem szwajcarskim tempem po 30 min na zawodnika na partię). 31 szachistów zdobyło nowe kategorie (II kat. - 1 os. III kat. - 4 os., IV kat. - 10 os., V kat. - 16 os.).

Dla zawodników przygotowano 30 pucharów i 60 medali w kategoriach do 16., do 13. i do 10. lat, oddzielnie dla chłopców i dziewcząt. Dodatkowo dla 10 najmłodszych zawodników i zawodniczek czekały puchary i statuetki. Ponadto w turnieju A zdobywcy podium oraz najlepsza kobieta otrzymali nagrody pieniężne. Wszyscy uczestnicy otrzymali również pamiątkowe dyplomy.

W turnieju A najlepszy okazał się Bartosz Kotarski reprezentujący klub Kopernik Olsztyn. Drugie miejsce zajął Dominik Pankratjew z Nadnarwianki Pułtusk. Podium zamknął Dariusz Gajewski, z klubu Hetman Płock. Pełne wyniki turnieju A znajdują się pod tym linkiem.

Turniej B padł łupem Dariusza Litewiaka z Wąsewa. Srebro wywalczył Grzegorz Helcbergiel z Ostrowi Mazowieckiej, a brąz Łukasz Popławski z miejscowości Brulino-Koski. Pełne wyniki turnieju B znajdują się pod tym linkiem.

Podium turnieju C to przedstawiciele powiatu ostrowskiego. Wygrał Karol Ojdana z Przyborowia. Kolejne miejsca zajęli Krzysztof Gnatowski (Tymianki-Dębosze) i Grzegorz Przeździecki (Ostrów Mazowiecka). Pełne wyniki turnieju C znajdują się pod tym linkiem.

Najmłodsza piątka dziewczynek oraz chłopców również została nagrodzona. Organizatorzy ślą szczególne podziękowania dla Wójtowi Gminy Wąsewo Rafałowi Kowalczykowi, dyrektorowi Zespołu Placówek Oświatowych w Wąsewie i wiceprezesowi Stowarzyszenia "Ziemia Wąsewska" Dariuszowi Morawskiemu, przedstawicielom: Urzędu Gminy Wąsewo, Rady Gminy Wąsewo, Banku Spółdzielczego w Wąsewie oraz Rady Rodziców.

Reprezentacja ZPO Wąsewo zdobyła czołowe miejsca w sztafecie (zdjęcia)

1 maja 2023, ZPO Wąsewo, red. Elżbieta Krajewska

Sztafetowe Biegi Przełajowe w ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

KS Wąsewo wraca do punktowania. Wkra Radzanów pokanana

29 kwietnia 2023, KS Wąsewo, red. Kacper Jaworowski

W rundzie wiosennej KS Wąsewo przegrało tylko raz. Tym razem wąsewianie zwyciężyli, przeskakując dzisiejszego rywala w tabeli.

Zakończyła się 9. edycja Festiwalu Szachowego "Wąsewska Wieża" (zdjęcia)

13 lutego 2023, Dariusz Morawski, red. Kacper Jaworowski

Rywalizowało 175 zawodników, którym rozdano 45 medali, 22 puchary i 4 nagrody pieniężne.