Piknik rozpoczął Ireneusz Gumkowski, wójt gminy, który przywitał mieszkańców gminy Stary Lubotyń i innych, przybyłych gości. Później głos zabrał Marcin Grabowski, dyrektor Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Delegatura w Ostrołęce.
Następnie rozstrzygnięto konkursy. Jako pierwszych wyłoniono laureatów konkursu "Ekozwierz - czyli zwierzak z odpadów", przeprowadzonym wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Ponadto przy scenie zaprezentowano wystawę prac przygotowanych na ten konkurs. Nagrody przyznali Ireneusz Gumkowski oraz Marcin Grabowski. Laureatami zostali:
oddziały przedszkolne
1. miejsce - Maria Tymińska
2. miejsce - Emilia Gumowska
3. miejsce, ex aequo - Natalia Jarachowska, Michał Konopka
klasy I-III
1. miejsce - Kamil Trzaska
2. miejsce - Alicja Dorobis
3. miejsce - Aleksandra Krasowska
klasy IV-VIII
1. miejsce - Anna Podbielska
2. miejsce - Igor Adamczyk
3. miejsce - Robert Mierzejewski
Kolejnym konkursem był "Recykling Trend", czyli konkurs na najciekawszy strój stworzony z materiałów recyklingowych. Uczestnicy na piknikowej scenie zaprezentowali przygotowane stroje, a komisja po ocenie przyznała nagrody zwycięzcom. Wybór nie był łatwy, ponieważ uczestnicy wykazali się kreatywnością, każdy prezentowany strój był piękny i miał w sobie coś indywidualnego. W końcu, po długich naradach, jurorzy zdecydowali, że zwycięzcami zostali:
1. miejsce - "Papierowa księżniczka", Iga Wybraniak z grupy 0D
2. miejsce - "Obłędny rycerz", Krzysztof Suchta
3. miejsce - "Suknia ślubna Bąbelek", Julia Smakosz
Podobnie jak w poprzednim konkursie, nagrody wręczyli Ireneusz Gumkowski oraz Marcin Grabowski. Następnie Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Lubotyniu nagrodziła najlepszych czytelników. Tuż po tym, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - Papieża Polaka pod kierunkiem Ireny Kozikowskiej i Magdy Gumowskiej zaprezentowali spektakl "Na ratunek lasom".
Po tym jak swoje umiejętności zaprezentowali młodsi mieszkańcy gminy, przyszedł czas na tych starszych. Tak rozpoczął się "Eko Turniej Wsi", podczas którego reprezentanci kilku sołectw musieli wykazać się szybkością, zręcznością oraz wiedzą. Chociaż nie wszystkie konkurencje okazały się proste, to każda drużyna otrzymała ekologiczną nagrodę za wytrwałość, zaangażowanie i poczucie humoru. Każde sołectwo otrzymało nagrodę za udział w postaci zestawu roślin.
Nie zabrakło również gier i zabaw sportowych na świeżym powietrzu, które wzbudziły dużo radości. Dzieci miały okazję nauczyć się, że zabawa i aktywność fizyczna mogą iść w parze z troską o planetę.
Nieco później ponownie zaprezentowali się uczniowie lokalnej szkoły, tym razem w pokazach tanecznych. Jako pierwsi swoje umiejętności pokazały dzieci z oddziałów przedszkolnych, następnie uczniowie klas I-III i klas starszych.
Kolejny punkt w programie, to konkurs wiedzy ekologicznej "Ekocyrkularni". Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na tematy związane z ekologią, inwestycjami ekologicznymi, segregacją odpadów, wtórnym przetwórstwem towarów czy zagadnieniami środowiskowymi. Pytania nie były tak łatwe jak mogłoby się wydawać, jednak warto było się z nimi zmierzyć - w nagrodę można było wygrać lot balonem i obejrzeć panoramę Starego Lubotynia z nieba. Już samo napełnianie balonu gazem wzbudziło duże zainteresowanie. Po zaciętych zmaganiach wyłoniono zwycięzców i nagrody z rąk zastępcy wójta Grzegorza Jasionowskiego otrzymali kolejno: Paweł Tyszka, Igor Adamczyk i Mateusz Mierzejewski.
Przez cały piknik zainteresowaniem cieszyły się przygotowane wspólnie przez uczniów i nauczycieli stanowiska: ekologiczna biżuteria, ekologiczna fotobudka, ekologiczne mydła, ekologiczne torby, gry i puzzle XXL, koło natury, kule nasienne oraz pokój zagadek. Ponadto znalazło się miejsce na stoisko, w którym ukazano zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości roboty, a także zaprezentowano ich możliwości. Popularnością cieszyło się także stanowisko "Bioróżnorodność pszczół" przygotowane przez Andrzeja Jakackiego i Grzegorza Jasionowskiego.
Piknik był okazją, by skosztować lokalnych i tradycyjnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich "Swojskie Babki" z Kosewa i "Podbielani" z Podbiela, a także przez Klub Senior+ i Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej.
Ekologiczny Piknik Rodzinny zakończył się wieczorną dyskoteką pod gwiazdami i możliwością obserwacji gwiazd przez teleskop.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.