Kultywowanie tradycji i promocja dziedzictwa kulturowego na XVIII Gminnym Festiwalu Folklorystycznym (zdjęcia)

Dodano: 22 października 2023 22:50, Autor: SP Dudy, red. Kacper Jaworowski

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Dudach przemieniła się w centrum dziedzictwa kultury ludowej, gdzie odbył się XVIII Gminny Festiwal Folklorystyczny.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Dudach była miejscem XVIII Gminnego Festiwalu Folklorystycznego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalnych i edukacyjnych inicjatyw gminy Ostrów Mazowiecka. Przynosząc radość, dziedzictwo i bliskość kultury ludowej mieszkańcom, festiwal ma istotne znaczenie dla lokalnej społeczności.

Tradycja utworów ludowych jest tu hojnie pielęgnowana już od 18 lat. Folklor to dziedzictwo, które leży na sercu mieszkańcom, ponieważ korzenie sięgają Słowian. To właśnie Słowianie, od wieków, śpiewali, tańczyli i przekazywali swoje tradycje z pokolenia na pokolenie. To, co jest swojskie, stanowi integralną część tożsamości, która warto pielęgnować i przekazywać młodszym pokoleniom.

Wydarzenie to przyciąga uwagę i wsparcie wielu znakomitych gości, którzy honorują festiwal swoją obecnością. Wśród gości znaleźli się m.in.: wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek, radny sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak, wizytatorka Kuratorium Oświaty w Warszawie - Delegatura w Ostrołęce Bożena Jaskólska, proboszcz parafii p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej ks. Jacek Schneider, prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej Dorota Pędzich, dyrektor regionalny Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej Marcin Płotczyk, radny powiatu ostrowskiego i absolwent szkoły w Dudach Radosław Litwa, radny gminy Ostrów Mazowiecka Jerzy Nadany, była nauczycielka muzyki w szkole w Dudach Barbara Łojek, członkowie Komisji Festiwalu z Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej Bożena Jakubczyk i Remigiusz Danelczyk oraz przedstawiciele rady rodziców: Wioleta Grabowska, Ewelina Rostkowska, Anna Wołyniec.

Równie ważni, a właściwie najważniejsi, byli uczestnicy festiwalu wraz z opiekunami ze szkół z terenu gminy Ostrów Mazowiecka. Właśnie ich zaangażowanie i pasja pozwoliły na zaprezentowanie szerokiej gamy folklorystycznych elementów kultury. Dzieci i młodzież zaprezentowały swoje umiejętności w śpiewie czy tańcu.

Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i ludowe w dwóch kategoriach klasy I-III oraz klasy IV-VI. Byli to:
- kategoria kl. I-III: Kornelia Grocka - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Ugniewie, Laura Kłos - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Dudach, Alicja Kryspin - Publiczna Szkoła Podstawowa im. mjr Henryka Sucharskiego w Jelonkach, Aleksandra Mieczkowska - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Lubiejewie, Antoni Mościcki - Publiczna Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Dybkach oraz Julia Tułowiecka - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców 1863 Roku w Nagoszewie.

- kategoria kl. IV-VI: Nikola Brodzik - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Lubiejewie, Gabriela Kich - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Ugniewie, Sabina Lejmonowicz - Publiczna Szkoła Podstawowa im. mjr Henryka Sucharskiego w Jelonkach, Julia Płotczyk - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Jasienicy, Aleksandra Wołyniec - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Dudach.
REKLAMA


Młodzi artyści wykazali się niezwykłym talentem, prezentując piękne utwory ludowe na wysokim poziomie artystycznym. Komisja jurorska miała nie lada wyzwanie, aby ocenić ich występy i przyznać nagrody.

W kategorii klasy I-III, miejsca przyznano następująco:
1. miejsce Kornelia Grocka, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Ugniewie, za wykonanie utworu "Koło mego ogródeczka".
2. miejsce Laura Kłos, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Dudach, za interpretację piosenki "Hej, bystra woda".
3. miejsce Aleksandra Mieczkowska, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Lubiejewie, za jej wykonanie utworu "Laboga dziewuszki".

W kategorii klasy IV-VI, wyniki były następujące:
1. miejsce Julia Płotczyk, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Jasienicy, za jej interpretację utworu "Lipka".
2. miejsce Aleksandra Wołyniec, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Dudach, za wykonanie piosenki "Czerwone jagody".
3. miejsce Sabina Lejmonowicz, Publiczna Szkoła Podstawowa im. mjr Henryka Sucharskiego w Jelonkach, za jej wersję utworu "Lipka".

Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni pucharami i nagrodami rzeczowymi, a także zostali uhonorowani uznaniem obecnych gości. Występ Szkolnego Zespołu Ludowego "Przepióreczka" stanowił dodatkową atrakcję festiwalu, urozmaicając uroczystość swoim folklorystycznym repertuarem.

Wójt gminy Waldemar Brzostek, serdecznie pogratulował dyrektorce szkoły, Marioli Kukuć oraz całej społeczności szkolnej za kontynuowanie pięknej tradycji. Gratulacje i słowa uznania przekazali także Mirosław Augustyniak i Bożena Jaskólska. Mirosław Augustyniak zaznaczył, że miejsce to przyciąga jak magnes. Społeczność szkoły i miejscowości jest niezmiernie dumna, że może wspierać tradycję oraz rozwijać talenty wśród młodych pokoleń uczniów.

Odpowiedzialnymi za organizację festiwalu byli: Beata Dąbkowska, Małgorzata Kowalska-Pieczara, Jerzy Nadany i Łukasz Tymiński. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy festiwal odbył się na najwyższym poziomie, promując folklor i talent młodych ludzi.


Zobacz również

160. rocznica bitwy pod Kietlanką. Upamiętnienie i edukacja w gminie Zaręby Kościelne (zdjęcia)

20 października 2023, BPG Zaręby Kościelne, red. Kacper Jaworowski

Biblioteka w Zarębach Kościelnych uroczyście zakończyła projekt "13 maja 1863 r. - pamiętamy! Upamiętniamy 160. rocznicę bitwy pod Kietlanką".

Diagnoza nie oznacza końca świata. Wystawa "Siła jest Kobietą" - inspiracja i wsparcie w walce z nowotworem (zdjęcia)

19 października 2023, Kacper Jaworowski

Życie po diagnozie choroby nowotworowej jest trudne, ale nie oznacza, że powinno nam brakować nadziei i chęci do życia. Takie przekonanie stało się punktem centralnym wystawy pt. "Siła jest Kobietą".

Konkurs na scenariusz "Legenda o Małkini" rozstrzygnięty. Wieczór urozmaiciło trio Kadete (zdjęcia, wideo)

18 października 2023, Kacper Jaworowski

Praca, która zajęła pierwsze miejsce, zostanie dopracowana i wystawiona jako sztuka teatralna w 2024 roku. Uroczystość wręczenia nagród uświetniła obecność jazzowego zespołu Kadete.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]