Rozmowy o klimacie z Krzysztofem Jodłowskim w ostrowskiej bibliotece (zdjęcia)

Dodano: 29 lutego 2024 06:28, Autor: Kacper Jaworowski

Świadomość zmian klimatycznych rośnie. Odbyło się spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, na którym Krzysztof Jodłowski wskazał drogę, jaką lokalne społeczności mogą podążać, by zmierzyć się z wyzwaniami wynikającymi z globalnych zmian klimatycznych.
Podczas ostatniego wtorkowego wieczoru w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się interesujące spotkanie, które zgromadziło zarówno entuzjastów ekologii, jak i osoby zainteresowane społecznym wymiarem adaptacji do zmian klimatu. Gościem wieczoru był Krzysztof Jodłowski, socjolog i badacz jakościowy, który od zajmuje się zmianom klimatycznym i ich wpływowi na społeczeństwo.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia do tematu i przedstawienia gościa przez Annę Dudę-Deptę i Agnieszkę Kaczmarek, które zaprezentowały Krzysztofa Jodłowskiego jako eksperta w dziedzinie społecznych aspektów klimatu.

Wbrew powszechnej opinii na temat ekologicznych spotkań, te nie skupiło się na aspektach ekologii, takich jak segregacja śmieci, protesty ekologów czy ograniczenie hodowli zwierząt. Jodłowski w prosty sposób wyjaśnił, jak gwałtowne zmiany klimatu wpływają na globalną sytuację, prowadząc do coraz częstszych katastrof naturalnych, takich jak powodzie, susze i ekstremalne temperatury. Wszystko za sprawą przystępnej prezentacji, która pokazała gwałtowne zmiany, jakie zaszły na świecie w ostatnich latach w związku z bardzo dużą emisją dwutlenku węgla.
REKLAMA


W szczególności poruszono kwestię topnienia lodowców, podkreślając nie tylko wzrost poziomu mórz, lecz także skutki dla rolnictwa i dostępności wody. Dyskusja po prezentacji skoncentrowała się na lokalnych aspektach zmian klimatu i możliwościach, jakie mają mieszkańcy miejscowości takich jak Ostrów Mazowiecka, aby wpłynąć na wydarzenia o charakterze globalnym.

Nie zabrakło pytań o sprawy bardziej bliskie, dotykające mieszkańców Ostrowi na co dzień. Wśród pytań pojawiło się to, na kanwie obecnych wydarzeń, o rolnictwo i jego wpływ na klimat, a także odwrotnie, jaki wypływ ma ocieplający się klimat na rolnictwo. Wśród pytań pojawiły się te o samochody elektryczne, transformację energetyczną, czy tak często występujące w Polsce wycinanie zieleni w centrach - i nie tylko - miast.

Temat stał się okazją do podzielenia się dobrymi praktykami, które mogą być zastosowane na poziomie lokalnym i służyć do oszczędzania zasobów. Przykładem był system wykorzystywania szarej wody z umywalek do spłukiwania toalet, który funkcjonuje już w niektórych krajach, takich jak Japonia.

Spotkanie w ostrowskiej bibliotece było nie tylko okazją do zgłębienia wiedzy na temat zmian klimatu, ale także do refleksji nad społeczną odpowiedzialnością za otaczający nas świat. Przekroczenie granic dyskusji na temat ekologii otworzyło drzwi do zrozumienia, że każdy z nas, nawet na lokalnym poziomie, może wnieść swoją cegiełkę w globalne wysiłki na rzecz ochrony środowiska.


Zobacz również

W bibliotecznych murach mierzyli się o puchar burmistrza (zdjęcia)

26 lutego 2024, Kacper Jaworowski

Weekendowe zmagania z wirtualną piłką nożną czekały na uczestników 1. edycji Otwartego Turnieju FIFA o Puchar Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka. Wydarzenie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej i było skierowane nie tylko do mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej, ale wszystkich chętnych z miejscowości bliższych i dalszych.

Konferencja edukacyjna o dwujęzyczności. Miasto Ostrów Mazowiecka i gmina Celestynów będą współpracować (zdjęcia)

26 lutego 2024, UM Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Konferencja Edukacyjna o Dwujęzyczności, zorganizowana przez miasto Ostrów Mazowiecka we współpracy z partnerami, skupiła się na rosnącym znaczeniu wychowania dzieci w dwujęzyczności oraz jej wpływie na rozwój edukacyjny i społeczny. Podczas spotkania eksperci i przedstawiciele samorządów omawiali korzyści oraz wyzwania związane z wprowadzaniem dwujęzyczności do życia szkolnego. Ponadto podpisano list intencyjny o współpracy z gminą Celestynów.

Laureaci konkursu ekologicznego otrzymali nagrody (zdjęcia)

2 lutego 2024, ZGK Ostrów Mazowiecka, red. Julia Baranowska

W styczniu odbyło się wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Ekologicznego "Nie Marnuję! Segreguję! Odzyskuję!".

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Studio makijażu i fotografii

ul. Broniewskiego 2/5 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Fotografia studyjna, plenerowa, chrzty, komunie, urodziny, portety, zdjęcia biznesowe, sesje świąteczne.

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]