Rocznica śmierci patrona Szkoły Podstawowej nr 2 Papieża Jana Pawła II (zdjęcia)

Dodano: 27 marca 2024 11:45, Autor: Szkoła Podstawowa nr 2 Ostrów Mazowiecka red. Elżbieta Krajewska

Młodzież szkolna złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze pod pomnikiem Papieża Polaka
REKLAMA



Dnia 27 marca 2024r. Delegacja Szkoły Podstawowej nr 2 uczciła pamięć Patrona Papieża Jana Pawła II w 19 rocznicę Jego śmierci. Została złożona wiązanka kwiatów i zapalono znicze pod pomnikiem Papieża Polaka. Odszedł Jan Paweł II, wielki papież i Polak
2 kwietnia 2005 r. świat obiegła smutna wiadomość. O godz. 21.37 zmarł Jan Paweł II, papież przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia, określany mianem Wielki. Papież pielgrzym, zatroskany o pokój i wolność, obrońca życia, który sam doświadczył zamachu na swoje życie.


Był obywatelem świata, tęskniącym za krajem ojczystym. Przechowywał głęboko w sercu i pamięci osoby, wydarzenia, miejsca, które miały wpływ na jego rozwój, osobowość, dojrzewanie do wielkiej roli. Na pięć lat przed śmiercią dopisał w testamencie: "W miarę jak zbliża się kres mego ziemskiego życia, wracam pamięcią do jego początku, do moich Rodziców, Brata, Siostry (której nie znałem, bo zmarła przed moim narodzeniem), do wadowickiej parafii, gdzie zostałem ochrzczony, do tego miasta mojej młodości, do rówieśników, koleżanek i kolegów ze szkoły podstawowej, z gimnazjum, z uniwersytetu, do czasów okupacji, gdy pracowałem jako robotnik, a potem do parafii w Niegowici, i krakowskiej św. Floriana, do duszpasterstwa akademickiego, do środowiska..., do wielu środowisk... w Krakowie, w Rzymie... do osób, które Pan mi szczególnie powierzył - wszystkim pragnę powiedzieć jedno: "Bóg Wam zapłać".

Jako 264. następca Świętego Piotra zasiadał na Stolicy Piotrowej przez ponad 26 lat. Wprowadził nowy, otwarty, można powiedzieć posoborowy, styl sprawowania urzędu. Zainicjował szeroki dialog międzyreligijny i międzykulturowy, światowe spotkania z młodzieżą. Przyjmował na audiencji najwyższych dostojników państwowych i zwykłych wiernych. Kontaktował się ze światem poprzez media, jak żaden z poprzedników.

Odbył ponad sto zagranicznych podróży apostolskich, począwszy od Meksyku (1979, wraz z Dominikaną i Bahama), gdzie stawił czoła teologii wyzwolenia, po ostatnią wizytę w zlaicyzowanej Francji (2005, siódma pielgrzymka do tego kraju). Ośmiokrotnie odwiedził ojczyznę. Pierwsza pielgrzymka z czerwca 1979 r. dała impuls do przebudzenia narodowego i zapoczątkowała "zmianę oblicza tej ziemi", zniewolonej przez komunistyczny totalitaryzm. Papież pokoju, miał wpływ na załagodzenie konfliktów w różnych regionach świata. Nieustannie wyjaśniał i uczył, czym jest wolność. Podkreślał, że ona "nie oznacza prawa do samowoli", "nie daje nieograniczonych przywilejów". Zwracał uwagę, że wolność to także wyzbywanie się egoizmu, kierowanie wzroku na potrzeby innych, na ich prawo do wolności.

Słowiański papież przestrzegał, że "wolność jest w niebezpieczeństwie tam, gdzie ludzie ograniczają swe spojrzenie tylko do kręgu własnego życia i nie są gotowi angażować się bezinteresownie na rzecz innych"


Z rodakami pożegnał się 19 sierpnia 2002 r. na lotnisku w Balicach. Na zakończenie ostatniej pielgrzymki do ojczyzny, tuż przed odlotem do Rzymu, powiedział: "Ojczyzno moja kochana, Polsko, (...) Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna!". Tymi słowami z Dzienniczka Siostry Faustyny pragnę was pożegnać, drodzy bracia i siostry, moi rodacy!". [...] "A na końcu cóż powiedzieć; żal odjeżdżać!".

2 kwietnia 2005, o godzinie 21:37 świat obiegła smutna wiadomość zmarł Jan Paweł II. Świat wstrzymał oddech. Polskie ulice zamarły. "W poczuciu łączącego dziś wszystkich Polaków bólu" Rada Ministrów wprowadziła żałobę do dnia pogrzebu. Uroczystości pogrzebowe w Rzymie, sprawowane sześć dni później, zgromadziły niezliczoną rzeszę pielgrzymów i przywódców państw, którzy przybyli, by oddać hołd niezwykłemu papieżowi. Ludzie wyrażali przekonanie o świętości zmarłego, krzycząc "Santo subito" (święty natychmiast), co też ziściło się kilka lat później.


Zobacz również

Delegacja szkoły z Komorowa wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych Ernesta Brylla (zdjęcia)

27 marca 2024, Szkoła Podstawowa nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej, red. Elżbieta Krajewska

Ernest Bryll w latach czterdziestych był uczniem szkoły w Komorowie

Droga Krzyżowa w Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

25 marca 2024, Parafia Wniebowzięcia NMP, red. Elżbieta Krajewska

Wierni po Mszy świętej przeszli wyznaczona trasą ulicami miasta od ulicy Warchalskiego , Kościuszki kierując się do Ogrodu Wniebowzięcia.

Rekonstrukcja historyczna "Powstanie 44. Bitwa o Polskę" w Kiełczewie (zdjęcia)

25 marca 2024, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, red. Elżbieta Krajewska

Szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna Rekonstrukto, która w przystępny sposób prezentuje żywe lekcje historii.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Lewiarz Development Sp. z o.o.

ul. Wiejska
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Przy Wiejskiej - wkrótce w sprzedaży!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]