Wybory samorządowe 2024. Dane dotyczące frekwencji na godz. 12:00

Dodano: 7 kwietnia 2024 15:15, Autor: PKW, red. Kacper Jaworowski

Frekwencja w wyborach samorządowych do godz. 12:00. wyniosła 16,52% - poinformował przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak. Jak wygląda sytuacja w powiecie ostrowskim?

Frekwencja na godz. 12:00


Kierownictwo PKW przedstawiło informacje dotyczące ciszy wyborczej i niedzielnego głosowania w tegorocznych wyborach samorządowych podczas konferencji. Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7:00. Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak przekazał, że na godz. 12:00 w skali kraju frekwencja wyniosła 16,52%. To więcej o około 1 p.p. niż w poprzednich wyborach samorządowych. Do południa wydano karty 4.773.413 uprawnionym wyborcom, na łączną liczbę 28.895.220 uprawnionych.

Najwyższą frekwencję odnotowano do tej pory w województwach: podlaskim (19,13%), warmińsko-mazurskim (17,78%) i lubelskim (17,73%). Najniższą zaś w woj.: opolskim (14,23%), dolnośląskim (15,04%) i śląskim (15,34%). W powiecie ostrowskim frekwencja jest niezła. Do godz. 12:00 zagłosowało 18,02% uprawnionych. Na czele stawki plasuje się gmina Andrzejewo (25,43%, zagłosowało 829 na 3.260 uprawnionych), gmina Stary Lubotyń (25,21%, zagłosowało 721 na 2.860 uprawnionych) oraz gmina Boguty-Pianki (23,56%, zagłosowało 473 na 2.008 uprawnionych), która przeskoczyła gminę Nur o 0,01 p.p. Najmniejszy procent wyborców udał się do urn w gminie Ostrów Mazowiecka (13,11%, zagłosowało 1.310 na 9.990 uprawnionych). Kolejne miejsca od końca zajmują: miasto Ostrów Mazowiecka (15,41%, zagłosowało 2.639 na 17.125 uprawnionych) oraz gmina Szulborze Wielkie (17,21%, zagłosowało 221 na 1.284 uprawnionych).
REKLAMA


Łamanie ciszy wyborczej


- Według ostatniego meldunku z Komendy Głównej Policji (...) jeżeli chodzi o przestępstwa, odnotowane w tej chwili siedem zdarzeń; dotyczy to bezprawnego naruszenia swobody głosowania, czy kradzieży, ewentualnie zniszczenia rzeczy. Ponadto, jeżeli chodzi o wykroczenia, to odnotowano 212 działań, przy czym dotyczy to takich wykroczeń jak naruszenie ciszy wyborczej, prowadzenie agitacji - przekazał przewodniczący PKW. Oprócz wymienionych odnotowano przypadki członków komisji będących pod wpływem alkoholu, próby korupcji wyborczej i zniszczenia mienia. Ponadto w okręgu krakowskim nieustalony sprawca dokonał zniszczenia plakatu wyborczego poprzez naniesienie na niego symbolu neofaszystowskiego.

Póki co, Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej nie otrzymała zgłoszeń dotyczących zakłócania ciszy wyborczej oraz innych incydentów zakłócających przebieg głosowania i wymagających interwencji służb. W całym powiecie wybory przebiegają spokojnie.

Błędy na kartach


- Była taka sytuacja, że jedna z kart do sejmiku była źle przycięta - powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Mowa o kartach do głosowania na kadydatów do sejmiku województwa mazowieckiego w Warszawie. Błędna partia 500 sztuk kart, została wymieniona. Zarządzono dodruk i dowiezienie nowych, poprawnych kart.

Do błędu drukarskiego doszło również w Ostrowi Mazowieckiej. "W związku z błędem drukarskim na karcie do głosowania w wyborach do Rady Miasta Ostrów Mazowiecka w okręgu wyborczym nr 3 nazwa Listy Nr 18 brzmi KWW SŁAWOMIRA PRZEŹDZIECKIEGO, a prawidłowe brzmienie to Lista Nr 18 KWW WSPÓLNA PRZYSZŁOŚĆ MIASTA poprzedzona logiem Komitetu. Lista Nr 19 KWW NIEZALEŻNI RAZEM jest poprzedzona logiem Komitetu KWW WSPÓLNA PRZYSZŁOŚĆ MIASTA, a prawidłowe brzmienie to (bez loga) KWW NIEZALEŻNI RAZEM. Miejska Komisja Wyborcza zarządza druk obwieszczenia o nowym, prawidłowym brzmieniu karty" - informuje Miejska Komisja Wyborcza.

Zdjęcie poglądowe. Źródło: Redakcja/Kacper Jaworowski

Zobacz również

Błędne karty wyborcze w Ostrowi Mazowieckiej. Co dalej z wyborami?

7 kwietnia 2024, Kacper Jaworowski

Okręg wyborczy nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej otrzymał błędne karty do głosowania. Nie ma na nich komitetu KWW Wspólna Przyszłość Miasta, mimo że komitet zgłosił kandydatów do rady miasta we wszystkich okręgach. Nie zgadzają się również logotypy.

Nie wiesz jak głosować w wyborach samorządowych 2024? Pomożemy! (zdjęcia, wideo)

7 kwietnia 2024, PAP, PKW, red. Kacper Jaworowski

Lokale wyborcze w całej Polsce zostaną otwarte punktualnie o godz. 7:00. Jak będą przebiegać wybory, ile dostaniemy kart do głosowania i jak oddać głos, by go nie zmarnować? Tłumaczymy krok po kroku.

Wybory samorządowe 2024. 11 gmin, 7 kandydatów na burmistrzów, 18 na wójtów

5 kwietnia 2024, PKW, red. Kacper Jaworowski

Kampania wyborcza jest już na ostatniej prostej. Kandydaci są już po spotkaniach z mieszkańcami i wiecach wyborczych. W niedzielę okaże się, kto przekonał do siebie najwięcej wyborców. Gdzie w powiecie dojdzie do zmian? Niezależnie od wyniku wyborów na pewno stanie się to w Wąsewie, gdzie z walki zrezygnował wójt.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]