84 lata temu doszło do Zbrodni Katyńskiej. W Ostrowi Mazowieckiej nie zapomniano o bohaterach (zdjęcia)

Dodano: 14 kwietnia 2024 06:14, Autor: Kacper Jaworowski

W cieniu mauzoleum w Ostrowi Mazowieckiej, uczczono pamięć tysięcy bohaterów poległych w Zbrodni Katyńskiej. 84. rocznica tragicznych wydarzeń zgromadziła społeczność lokalną oraz przedstawicieli instytucji, jednostek i szkół, w celu oddania hołdu ofiarom sowieckiej zdrady i okrucieństwa.
Przy mauzoleum "Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej Zamordowanym w latach 1939-1956", otoczonym cichymi alejami cmentarza parafialnego w Ostrowi Mazowieckiej, rozbrzmiały: uroczysta msza i modlitwa, które oddały hołd ofiarom jednego z najtragiczniejszych rozdziałów w historii Polski - Zbrodni Katyńskiej. 84. rocznica tych dramatycznych wydarzeń zgromadziła przedstawicieli różnych instytucji, jednostek oraz szkół, w celu wspólnego oddania hołdu tysiącom niewinnych, których życie zostało brutalnie pozbawione w 1940 roku przez rękę sowieckiego reżimu.

Uroczystość rozpoczęła się w piątek, 12 kwietnia 2024 o godz. 12:00. Dyrektorka Muzeum Dom Rodziny Pileckich Karolina Kolbuszewska, poruszyła serca zgromadzonych swoimi wzruszającymi słowami, przypominając o wielkiej tragedii, jaką stanowiła zbrodnia popełniona przez Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR na funkcjonariuszach Policji Państwowej i oficerach Wojska Polskiego. Przemówienie stanowiło nie tylko akt pamięci, lecz także wyraz szacunku i wdzięczności dla tych, którzy oddali życie za wolność i niepodległość ojczyzny.

- Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzimy w rocznicę opublikowania przez Niemców 13 kwietnia 1943 roku informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego w Katyniu. W odpowiedzi na komunikat Radia Berlin z tego dnia, dwa dni później moskiewskie radio, a kolejny dzień później gazeta "Prawda" opublikowały komunikat, że to Niemcy dokonali zbrodni. To tylko początek długiego procesu fałszowania i zatajania zbrodni katyńskiej, które nazywamy kłamstwem katyńskim - mówiła Kolbuszewska.

Wspomnienie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w roku 1940 to również hołd dla około 20 tysięcy Polaków, którzy padli ofiarą radzieckiej zdrady i okrucieństwa. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939, około 250 tys. polskich jeńców znalazło się w sowieckiej niewoli. Wśród nich ponad 10 tys. osób stanowili oficerowie. Decyzja władz sowieckich najwyższego szczebla o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, a także Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD, wywołała jedną z największych tragedii w historii narodu polskiego. Podjęło ją 5 marca 1940 Biuro Polityczne KC WKP(b) na podstawie pisma, które ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria skierował do Józefa Stalina. Najwięcej Polaków, bo 6.287 przewiezionych z Ostaszkowa, rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie (ob. Twer).
REKLAMA


Następnie ks. Jan Okuła, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej, odprawił nabożeństwo, które stanowiło nie tylko akt religijny, ale także wyraz solidarności i wspólnoty w trosce o pamięć o tych, którzy nieśli mękę i cierpienie w imię wolności. Odsłonięcie pamiątkowych tabliczek z nazwiskami pomordowanych było symbolicznym gestem, który pozwolił zgromadzonym uczcić pamięć swoich przodków i bohaterów.

Kolejne tabliczki z nazwiskami ofiar Zbrodni Katyńskiej, które pojawiły się w ostrowskim mauzoleum, to:
- nadkom. PP Julian Jan Radoniewicz - ufundowana przez komendanta powiatowego policji w Ostrowi Mazowieckiej Krzysztofa Szymańskiego.
- Kpt. lek. rez. Mieczysław Henryk Milewski, lekarz w szpitalu wojskowym w Ostrowi Mazowieckiej i Komorowie - ufundowana przez żołnierzy i pracowników 22. WOK w Komorowie.
- Post. PP Bolesław Leonik, którego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej - ufundowana przez mł. insp. Kingę Badeńską.
- Kpt. sł. zdr. Jan Tytus Dołęga-Zakrzewski - ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Komorowa.
- Post. PP Witold Józef Kaczkiełło - ufundowana przez Krystynę i Andrzeja Mierzwińskich.

Dodatkowe tabliczki, ufundowane dla ofiar Zbrodni Katyńskiej, są wyrazem ciągłego trwania pamięci i hołdu, jaki oddają im ich rodacy. Imiona i nazwiska bohaterów, których życie zostało poświęcone dla ojczyzny, są jak kamienie milowe w historii Polski, niezapomnianymi świadkami ich poświęcenia i odwagi.

Ponadto, Karolina Kolbuszewska szczególnie podziękowała ostrowianinowi Andrzejowi Mierzwińskiemu, który w 1990 roku przywiózł do Ostrowi Mazowieckiej ziemię z Katynia, a w 2006 roku z Bykowni, Charkowa i Miednoje, która została umieszczona w urnach i wmurowana w ściany mauzoleum.

Wojskowa część uroczystości, z salwą honorową i apelem poległych przygotowanym przez żołnierzy 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego, stanowiła ostatnią część ceremonii, w której oddano hołd wszystkim, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Każda uroczystość, każdy akt pamięci, jest wyrazem nie tylko wdzięczności, lecz także zobowiązaniem do zachowania ich historii i wartości dla kolejnych pokoleń. Pamięć to nasz obowiązek, a hołd to nasza wdzięczność, która nigdy nie przeminie.


Zobacz również

Upamiętniono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Dudach (zdjęcia)

13 kwietnia 2024, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Dudach, red. Elżbieta Krajewska

Uczniowie przygotowali montaż słowno - muzyczny, złożyli hołd i zapali znicze pod Dębem Katyńskim.

Upamiętniono ofiary Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej (zdjęcia)

13 kwietnia 2024, UMiG Brok, red. Julia Baranowska

W Broku złożono hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. W wydarzeniu brały udział władze samorządowe gminy Brok.

Obchody 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 82. rocznicy aresztowania uczniów Szkoły Handlowej w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia, wideo)

13 kwietnia 2023, Elżbieta Krajewska

Uroczystości ku pamięci tych tragicznych wydarzeń odbyły się przy mauzoleum "Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej zamordowanym w latach 1939-1956" na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]