Święte miejsca Warmii i Mazur (zdjęcia, wideo)

Dodano: 26 września 2014 10:03, Autor: Sanktuarium w Prostyni

W dniach 20-21 września z parafii p.w Trójcy Świętej w Prostyni (gm. Małkinia Górna) wyruszyła pielgrzymka autokarowa, której organizatorem oraz przewodnikiem duchowym był ks. Adam Banaszek.
Organizator pielgrzymki wybrał ten region Polski, gdyż pragnął pokazać pątnikom sanktuaria poświęcone Maryi.

Warmia i Mazury to region Polski, który każdemu kojarzy się przede wszystkim z jeziorami i pięknymi lasami. Jednak może się on poszczycić nie tylko urokami przyrody, lecz również ogromnym bogactwem historycznym. To właśnie na tych ziemiach znajduje się kilka słynących cudami miejsc.

Pierwszego dnia pielgrzymi mogli nawiedzić Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Sanktuarium to istnieje od XVI w. Stało się sławne dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku. Gdy spytały: Kto Ty Jesteś? Odpowiedziała: "Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta. Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec !"

Objawienia, które miały miejsce w Gietrzwałdzie, zmieniły oblicze religijne i moralne mieszkańców tego regionu. Uwieńczeniem tych zmian była uroczysta koronacja obrazu 10 września 1967 r., której dokonał Prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński.

Z Gietrzwałdu pielgrzymi udali się do Stoczka Klasztornego -Sanktuarium Matki Bożej Pokoju, gdzie w latach 1953-54 internowano Sługę Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego. Ks. Prymas przebywał w Stoczku przez blisko rok. W dniu 6 października 1954 roku został przewieziony do Prudnika Śląskiego, potem do Komańczy. Został uwolniony dopiero 28 października 1956 roku i wrócił do Warszawy. W miejscu uwięzienia ks. Prymasa urządzono "Izbę Pamięci", w której zostały zgromadzone pamiątki związane z jego pobytem w Stoczku oraz życiem i działalnością jako Prymasa Tysiąclecia.

REKLAMA



Ze Stoczka pielgrzymi udali się do Kętrzyna, gdzie przewodnik oprowadził pielgrzymów po największych zabytkach i najpiękniejszych miejscach tego miasta takich jak np. Bazylika Mniejsza św. Jerzego, Kościół św. Jana, Zamek krzyżacki.


Drugiego dnia pielgrzymi poznali Wilczy Szaniec - ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera, który już od 1940 r. snuł plany uderzenia na Związek Radziecki. Przybył tu 24 czerwca 1941 r. i spędził 800 dni. Zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, 2 centrale dalekopisowe. W 1944 . mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku dochodzi tu do nieudanego zamachu na Hitlera.

Następnie pielgrzymi udali się do Świętej Lipki, która często nazywana jest "Częstochową Północy". Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne już od średniowiecza przyciąga rzesze pielgrzymów z najdalszych zakątków Polski. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców jezuitów. Na kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku. W bazylice możemy podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721r. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej.

Ostatnim punktem i zwieńczeniem całej pielgrzymki był rejs statkiem po mazurskich jeziorach. Pielgrzymi wyruszyli z portu jachtowego "U Faryja" w Rucianym-Nidzie, z Jeziora Guzianka Wielka. Stamtąd przepłynęli do następnego jeziora Guzianka Mała, a potem do jeziora Bełdany przez wybudowaną jeszcze przez Niemców śluzę Guziankę.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz relacji wideo:




Zobacz również

Premiera musicalu Samson (zdjęcia, wideo)

26 września 2014, Anna Kornet

W trakcie ponadgodzinnego przedstawienia widzowie mieli szansę bliżej zapoznać się z losami biblijnego Samsona.

II Konferencja Naukowa "Treblinka - historia i pamięć" (zdjęcia)

26 września 2014, Hanna Chromińska

Na przełomie sierpnia i września minęło 70. lat od likwidacji Karnego Obozu Pracy w Treblince i 50 lat od upamiętnienia Miejsca Pamięci. W ramach obchodów tych rocznic w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odbyła się II Konferencja Naukowa "Treblinka - historia i pamięć".

Wieczór autorski Aleksandry Grzymkowskiej (zdjęcia)

22 września 2014, Hanna Chromińska

W GOKiS w Małkini Górnej odbył się wieczór autorski Aleksandry Grzymkowskiej. Wieczór literacki w małkińskim GOKiS miał dla autorki szczególne znacznie - na miejsce pierwszego spotkania promującego jej pierwszą powieść wybrała rodzinną miejscowość.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]