W Jelonkach, Jasienicy i Nagoszewie powstaną przedszkola (zdjęcia)

Dodano: 13 maja 2019 08:00, Autor: Miłosz Magrzyk

Ustalono też cenę, jaką mieszkańcy gminy będą musieli zapłacić za wywóz śmieci.
W piątek, 10 maja, na obradach spotkali się radni gminy. Sesję otworzyła przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Kossowska. Radni przyjęli porządek obrad i protokół z poprzedniego posiedzenia. Nie było żadnych interpelacji ani zapytań. Następnie wójt Waldemar Brzostek zapoznał radnych z informacją o swojej działalności.

REKLAMAWójt poinformował o złożeniu wniosków o dofinansowanie realizacji określonych zadań. Wnioski te dotyczą m.in. realizacji zadań oświatowych, remontu kuchni w remizie w OSP w Jasienicy, budowy siłowni zewnętrznej w Zalesiu, zakupu średniego samochodu pożarniczego dla OSP w Nagoszewce, remontu strażnicy OSP we wsi Guty-Bujno, wsparcia programu pn. "Posiłek w szkole i w domu", przebudowy ulicy w Komorowie czy też przebudowy drogi gminnej relacji Pólki - Koziki.

- We wtorek byłem na podpisaniu umów w urzędzie marszałkowskim. Nasza gmina dostała ponad 500 tysięcy złotych na przebudowę dróg w Sielcu, Ugniewie i na Podborzu. Szacowana wartość przebudowy tych 3 dróg to ponad 800 tysięcy złotych. Gmina otrzymała także 30 tysięcy złotych na organizację dożynek w Bieli - mówił na sesji wójt Waldemar Brzostek.

Wójt mówił także m.in. o umorzeniu zaciągniętej pożyczki i programie dotyczącym odnawialnych źródeł energii. Poinformował także, że bieżącym utrzymaniem dróg, odbiorem odpadów i zagospodarowaniem terenów gminy będzie zajmował się PUKiR, czyli gminna spółka komunalna, która wygrała przetarg.

Niestety, złą wiadomością jest wzrost ceny za odbieranie odpadów. Dzieje się tak z powodu wzrostu ceny za składowanie śmieci na wysypisku. Rośnie też sama ilość odpadów.

- Wcześniej ceny kształtowały się na poziomie 170 złotych za tonę składowanych na wysypisku odpadów. Aktualnie cena ta wynosi 389 złotych za tonę - poinformował Tadeusz Jabłonka, prezes PUKiR-u. - Jeśli rośnie masa śmieci, to rosną też koszty, ponieważ za każdą ich tonę składowaną na wysypisku musimy zapłacić - dodał.

Prezes Tadeusz Jabłonka poinformował też o zbieraniu opon i odpadów wielkogabarytowych, których w ciągu roku zbieranych jest 36 ton. Prezes PUKiR-u mówił o bardzo wysokich kosztach, których ciążą na spółce, i o tym, że oferta, którą złożyli w przetargu, pokrywa tylko ich najważniejsze koszty. O zysku nie ma mowy.

Wysokość opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi wyniesie 11 złotych miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej w nieruchomości, jeśli odpady zbierane będą w sposób selektywny, a 22 złote miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej w nieruchomości, jeśli chodzi o odpady niesegregowane.

Niestety, ale okazuje się też, że ceny inwestycji po przetargu są wyższe, niż te zakładane. Dotyczy to głównie remontu dróg. Do takiej sytuacji doszło w przypadku przetargu na budowę ul. Żale - inwestycji współfinansowanej przez miasto Ostrów Mazowiecka. Szacowano, że kwota inwestycji będzie wynosić 800 tysięcy złotych. Okazało się jednak, iż będzie ona wyższa o ponad 400 tysięcy od tej planowanej.

Wójt poinformował, że w planach jest też współfinansowanie zakupu nowego wozu operacyjnego dla policji.

Wójt wspomniał też o zwiększającym się zapotrzebowaniu na przedszkola. Z tego względu w miejscowościach, takich jak: Jelonki, Jasienica i Nagoszewo, wójt zaproponował utworzenie nowych oddziałów przedszkolnych, które będą przyjmowały dzieci 3-, 4-, 5- i 6-letnie na cały dzień. W przedszkolach będzie zapewnione także pełne wyżywienie.

Podczas sesji radni podjęli następujące uchwały: uchwałę w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej gminy Ostrów Mazowiecka na lata 2019-2027, podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok, podjęcie uchwały w sprawie ustalenia metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki obowiązującej na terenie gminy Ostrów Mazowiecka, podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w sprawie współdziałania z miastem Ostrów Mazowiecka w celu realizacji zadań z zakresu oświaty, które polegają na zapewnieniu dowozu i opieki uczniom niepełnosprawnym, uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w sprawie współdziałania z miastem Ostrów Mazowiecka i gminą Zaręby Kościelne w celu realizacji zadań z zakresu oświaty, które polegają na zapewnieniu dowozu i opieki uczniom niepełnosprawnym.

Następnie radni podjęli uchwałę w sprawie zarządzenia wyboru sołtysa w gminie Sielc. Wybory te związane są ze śmiercią sołtysa Jana Malanki.

Radni podjęli też uchwałę w sprawie ustalenia sieci prowadzonych przez gminę Ostrów Mazowiecka przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Ostrów Mazowiecka z dnia 8 marca 2019 r. nr V/34/19 w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Ostrów Mazowiecka, uchwałę w sprawie uchylenia uchwały nr VI/45/19 Rady Gminy Ostrów Mazowiecka z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie przyjęcia programu wspierania rodziny w gminie Ostrów Mazowiecka na lata 2019-2021, podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu wspierania rodziny w gminie Ostrów Mazowiecka na lata 2019-2021. Na koniec zapoznali się z pismem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce z dnia 16 kwietnia 2019.

Na koniec przeznaczono czas na zapytania i wolne wnioski.

Sesja została zakończona.

Zobacz również

Spotkania autorskie z Joanną Reisch-Klose

13 maja 2019, MBP

Spotkania zatytułowane będą "Fake news - dlaczego kłamstwo wygrywa z prawdą?".

Oddaj krew, uratuj życie

13 maja 2019, MK

Wszystkie osoby zainteresowane oddaniem krwi mogą to zrobić już dziś.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek (zdjęcia)

12 maja 2019, Anna Duda-Depta MBP, red. MK

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej świętowali Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Centrum dociepleń CAPAROL

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

PROFESJONALNA CHEMIA BUDOWLANA !

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]