70 rocznica śmierci por. Jana Turowskiego (zdjęcia)

Dodano: 19 stycznia 2017 08:55, Autor: Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo, red. MK

Uroczystość odbyła się w Andrzejewie.
Czternastego stycznia w Bibliotece Publicznej Gminy Andrzejewo odbyła się uroczystość upamiętniająca 70 rocznicę śmierci komendanta Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Powiatu Ostrów Mazowiecka, Porucznika Jana Turowskiego pseudonim "Orlicz". 
REKLAMA


W kościele WNMP w Andrzejewie została odprawiona msza żałobna w intencji porucznika, następnie zostały złożone symboliczne kwiaty na rodzinnym grobie Państwa Zawistowskich, gdzie spoczywa ciało komendanta. 

Wójt Gminy Andrzejewo Michał Rutkowski oraz Dariusz Syrnicki Sekretarz Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przywitali zebranych gości w tym rodzinę Turowskich krewnych "Orlicza". Dalej wystąpił Radosław Radzik, który przybliżył zebranym gościom historię życia komendanta.

Jan Turowski pochodził z Pomorza, jednak w czasie zawieruchy wojennej trafił na Mazowsze. W 1943 r wstąpił w szeregi Narodowej Organizacji Wojskowej. Od końca sierpnia do października 1945 był dowódcą wyszkolenia wojskowego. Po aresztowaniu Stanisława Lichoty obiął stanowisko komendanta. Późną jesienią został sformowany powiatowy oddział Pogotowia Akcji Specjalnej (PAS) o kryptonimie Fala dowodzony przez kilka miesięcy przez por. Orlicza. Jan Turowski w 1943 r na dobre zadomowił się na terenie gminy Andrzejewo. Początkowo zamieszkiwał w Kowalówce u Państwa Tymińskich, następnie w Andrzejewie u Józefa Kalupy, po czym przeniósł się do wsi Załuski-Lipniewo, gdzie zamieszkiwał u Jana Nowackiego. W miesiącu październiku na stałe osiadł się w gospodarstwie Anieli i Bronisława Zawistowskich w Załuskach. Turowski uczył okoliczne dzieci, w tym syna Zawistowskich Pana Tadeusza, który w wieku 16 lat stał się kurierem i łącznikiem komendanta. Pan Tadeusz jest ostatnim żyjącym z żołnierzy pamiętających postać "Orlicza". W 1946 został aresztowany przez funkcjonariuszy UB. 13 stycznia 1947 roku został skazany na śmierć. Kolejnego dnia wykonano wyrok w lesie nieopodal wsi Koziki. Porzucone ciało zostało odnalezione kilka tygodni później przez rodzinę państwa Zawistowskich i przewiezione potajemnie na cmentarz do Andrzejewa.

W Bibliotece można przez cały czas oglądać unikatowe fotografie przedstawiające żołnierzy z terenu Gminy Andrzejewo służących w oddziale wraz z Orliczem.

Tego dnia sala wypełniona była po brzegi, wśród zgromadzonych gości panował nastrój zadumy, w który wprowadziły też Aleksandra Wojtkowska i Agnieszka Jabłonowska śpiewając m.in. pieśni "Niezłomni" czy "Biały Krzyż" oraz Klub Seniora, który zaprezentował patriotyczne pieśni. Na zakończenie uroczystości został odczytany wiersz, zachowany wśród pamiątek po Janie Turowskim przez rodzinę Państwa Zawistowskich.

Organizatorami uroczystości byli: Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręg Łomża, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Ostrów, pod patronatem Wójta Gminy Andrzejewo.


Zobacz również

Promocja książki w ratuszu

19 stycznia 2017, UM Ostrów Maz., red. MK

Burmistrz oraz Dyrektor Muzeum-Dom Rodziny Pileckich zapraszają na promocję książki "Powiat Ostrów Mazowiecka w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych".

Czytelnicy pytają: smog w Ostrowi

17 stycznia 2017, Anna Augustyniak

Smog pojawia się nie tylko w dużych miast, ale również w małych miejscowości. Jeden z mieszkańców Ostrowi chciał się dowiedzieć, czy ten problem dotyczy również Ostrowi.

Dotacje na wymianę pieców węglowych

17 stycznia 2017, UM Ostrów Maz., red. MK

Wniosek o dofinansowania można składać do końca stycznia.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]