Już ponad 1000 pożarów traw (wideo)

Dodano: 15 marca 2014 11:11, Autor: MUW, red. Agnieszka Pleńska

Zagrożenie dla ludzi i przyrody, angażowanie straży pożarnej, której pomoc może być potrzebna w innych sytuacjach - to główne niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw.
REKLAMA

Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. W latach 2012-2013 w województwie mazowieckim było ich ponad 16 500 i objęły teren ponad 8 000 ha. Tylko w ostatni weekend straż pożarna odnotowała 371 pożarów. Problem wypalania traw dotyczy w największym stopniu powiatów: piaseczyńskiego (428 pożarów w 2013 r.), radomskiego (320), wołomińskiego (314), szydłowieckiego (228) oraz Warszawy (526) i Radomia (210). W 2012 r. podczas jednej z akcji gaśniczych w powiecie szydłowieckim zginął strażak.

W ubiegłym roku odnotowano zdecydowanie mniej pożarów traw niż w 2012 r. Chcielibyśmy, aby była to stała tendencja spadkowa, jednak zdajemy sobie sprawę, że potrzebna jest dalsza edukacja społeczeństwa w tym zakresie. Na podstawie pozytywnych doświadczeń z przeprowadzonej w zeszłym roku kampanii informacyjnej "NIE! dla wypalania traw na Mazowszu" postanowiliśmy kontynuować projekt również tej wiosny - powiedział wicewojewoda Dariusz Piątek.

Akcja informacyjna "NIE! dla wypalania traw na Mazowszu" skierowana jest do szerokiego grona odbiorców - młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich oraz samorządowców. W gimnazjach oraz szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych na terenie gmin, w których pożarów traw w ostatnich latach było najwięcej, odbędą się lekcje prowadzone przez strażaków, policjantów oraz funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Do akcji może włączyć się każda szkoła z terenu Mazowsza. Zainteresowane placówki powinny w tym celu skontaktować się z miejscową komendą straży pożarnej. Strażacy będą także brali udział w szkoleniach oraz wydarzeniach organizowanych przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Podczas warsztatów rolnicy zapoznają się z informacjami na temat skutków wypalania traw i sankcji, jakie za to grożą.

Niestety coraz więcej pożarów traw powstaje na obrzeżach miast. Nie można zapominać, że w wyniku podpalania łąk czy nieużytków zdarzają się rzeczywiste ludzkie tragedie. Wysuszone trawy palą się bardzo szybko, wystarczy zmiana kierunku wiatru, żeby pożar wymknął się spod kontroli i przeniósł na zabudowania - podsumował st. bryg. Zbigniew Szczygieł, zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Sprawcom podpaleń grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia. Zakaz wypalania traw jest również jednym z unijnych "Wymogów dobrej kultury rolnej". Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3 proc. Wbrew temu, co sądzą zwolennicy wypalania traw ziemia na pogorzeliskach staje się jałowa. Ogień hamuje przyswajanie azotu z powietrza oraz proces gnicia pozostałości roślinnych, które tworzą urodzajną warstwę gleby. Cierpi również przyroda - płomienie niszczą miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach ptaków oraz środowiska naturalnego zwierząt.

Kampania "NIE! dla wypalania traw na Mazowszu" prowadzona jest w ramach rządowego programu "Razem bezpieczniej" polegającego na koordynacji działań policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Organizatorami akcji są: Wojewoda Mazowiecki, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Stołeczna Policji, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Straż Ochrony Kolei.

źródło zdj. MUW

Zobacz również

Pożar objął dwa budynki

14 marca 2014, KPP Ostrów Maz., red. Agnieszka Pleńska

Ogień z palącego się garażu przeniósł się na magazyn pobliskiej firmy. Spłonęła część towaru.

Pożar samochodu i pomoc przy gaszeniu zapłonu technologicznego (zdjęcia)

14 marca 2014, OSP Boguty-Pianki, red. Agnieszka Pleńska

W środę strażacy pomagali przy gaszeniu zapłonu technologicznego na terenie fabryki wełny mineralnej w Małkini Górnej oraz gasili pożar samochodu.

Pożar trawy w Małkini (zdjęcia)

14 marca 2014, OSP Małkinia Górna, red. Agnieszka Pleńska

Pożar został szybko opanowany przez strażaków, jednak mógł mieć tragiczne skutki ze względu na bliskość zabudowań drewnianych oraz tuneli foliowych.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]