Inauguracyjne spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty (zdjęcia)

Dodano: 26 marca 2014 08:42, Autor: Hanna Chromińska

Utworzenie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty to kolejna inicjatywa Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ. Pierwsze programowe spotkanie miało bardzo oryginalną i wzruszającą formułę.
Idea utworzenia forum do poszukiwania korespondencji miedzy porządkiem myślenia teoretycznego a praktycznym działaniem w duchu nowoczesnego konserwatyzmu nabrała realnych kształtów dzięki pp. Rafałowi Zęgocie - absolwentowi politologii i doktorantowi Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i wicestaroście Jerzemu Bauerowi.
REKLAMA


Inauguracyjne spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty, które odbyło się 20 marca 2014 r. w sali konferencyjnej Starostwa poświęcone było w całości przybliżeniu działalności, dokonań i poglądów Patrona Klubu.

Tomasz Merta (rocznik 1965) polonista i historyk myśli politycznej uważał, że "Jedni są od błyszczenia na ekranach telewizorów, inni od systematycznej pracy". Sam raczej rzadko pojawiał się w mediach. Tragiczna katastrofa pod Smoleńskiem przerwała życie wypełnione pracą na rzecz kultury, ochrony zabytków i edukacji. Jako wiceminister kultury w trzech kolejnych rządach (od 2005 r.) odpowiadał m.in. za ochronę zabytków i dziedzictwa narodowego. Wraz z Andrzejem Przewoźnikiem i Władysławem Bartoszewskim dbał o miejsca pamięci (co roku organizował uroczystości w Auschwitz) i współtworzył Muzeum Historii Polski. Jako Generalny Konserwator Zabytków uratował setki zabytków (m. in. warszawskie zakłady Norblina i jedną z ostatnich kamienic warszawskiego getta) oraz zabiegał o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO. Wcześniej jako dyrektor Instytutu Dziedzictwa Narodowego zorganizował festiwal "Norwid Bezdomny". Był autorem i konsultantem programów i podręczników wiedzy o społeczeństwie, historii i przedsiębiorczości przygotowywanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Takie informacje o Tomaszu Mercie podają oficjalne notki biograficzne.

Goście specjalni spotkania - p. Magdalena Merta, wdowa po ś.p. Tomaszu Mercie i p. Tomasz Stefanek - autor wyboru wydanego pośmiertnie zbioru esejów T. Merty "Nieodzowność konserwatyzmu", wspólnie nakreślili bardzo osobisty obraz człowieka ciepłego, skromnego, wolnego od uprzedzeń i zawziętości erudyty, który nade wszystko cenił roztropność i zdrowy rozsądek, "lubił być Polakiem i lubił być tatą - po prostu lubił swoje życie".

Okazało się, że poglądy konserwatywne, nawiązujące do idei greckich filozofów i ukierunkowanie na znajdowanie środków do osiągnięcia słusznych politycznych celów sprawdzają się także we współczesnej polityce. Przez "nowoczesny konserwatyzm" T. Merta rozumiał unikanie rytualnego tradycjonalizmu i zrozumienie, że kształt tradycji jest stale weryfikowany przez świadomy wybór elementów dziedzictwa godnych zachowania i kultywowania. Tak definiowana "polityka pamięci" to fundament wspólnej tożsamości narodowej, szczególnie ważny w kontaktach międzynarodowych.

Na zakończenie spotkania goście mieli okazję nabycia "Nieodzowność konserwatyzmu" wraz z autografami oraz w zupełnie nieformalnej atmosferze porozmawiania z p. Magdaleną Mertą i p. Tomaszem Stefankiem.

Propagowany przez Tomasza Mertę konserwatyzm elastyczny, otwarty na zmiany i zorientowany na doskonalenie społeczeństwa obywatelskiego wydaje się być bardzo dobrym fundamentem działalności Klubu Dyskusyjnego. Stowarzyszenie LUDZIE Z PASJĄ planuje organizację od dwóch do czterech spotkań Klubu Dyskusyjnego rocznie. Tematy spotkań nie zostały jeszcze określone, ale wybór patrona i linii ideowej Klubu zapowiada interesujące debaty.

Zapraszamy do galerii zdjęć.Zobacz również

Ostrowiak trzeci na Debiutach (zdjęcia)

25 marca 2014, Agnieszka Pleńska

Podczas sobotnich Debiutów Kulturystycznych pochodzący z Ostrowi Damian Kryszpin zajął trzecie miejsce w kategorii kulturystyka mężczyzn do 75kg.

Uczniowie rubinka z wycieczką na komendzie (zdjęcia,wywiad)

24 marca 2014, ZS nr 1, red. Sylwia Ratyńska

11 marca 2014 roku uczniowie klasy dziennikarskiej Zespołu Szkół nr 1 mieli okazję odwiedzić Komendę Powiatową Policji w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie przeprowadzili wywiad ze st. sierżant Sabiną Kuczyńską.

Studenci UTW na spotkaniu edukacyjnym (zdjęcia)

24 marca 2014, Sylwia Ratyńska

Studenci Sekcji Turystycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się 20 marca, aby pogłębić, utrwalić i uzupełnić wiedzę o mieście, w którym mieszkają.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]