Wieczornica ku pamięci bohaterów II wojny światowej (zdjęcia)

Dodano: 1 czerwca 2014 10:47, Autor: UM Ostrów Maz., red. Agnieszka Pleńska

28 maja 2014 roku w ostrowskiej "Jedynce" odbyła się uroczystość upamiętniająca Bohaterów II wojny światowej.
"Będziemy znowu mieszkać w swoim domu,
Będziemy stąpać po swych własnych schodach.
Nikt o tym jeszcze nie mówił nikomu,
Lecz wiatr już o tym szepcze po ogrodach"
L. Staff "Pierwsza przechadzka"



W miejscu szczególnym, w Ostrowi Mazowieckiej, tu, gdzie kiedyś stał Browar - w czasie wojny miejsce kaźni, w którym męczono i mordowano ludzi; tu, gdzie teraz stoi budynek Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum Publicznego nr 1; w miejscu szczególnym, gdzie młode pokolenie poznaje i pielęgnuje pamięć o tych, którzy zginęli ZA BOGA, ZA HONOR, ZA OJCZYZNĘ, ZA WOLNOŚĆ, w tym szczególnym miejscu wieczorem 28 maja 2014 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca BOHATERÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ.
REKLAMA


W atmosferze zadumy i skupienia zebrani na sali gimnastycznej Gimnazjum Publicznego nr 1 goście - pan Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Władysław Krzyżanowski, pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Dorota Ziemczyk, przedstawiciele Związku Sybiraków p. Tadeusz Jemielita i p. Mirosław Tomasik, pani Hanna Sasinowska - radna miasta, przedstawiciele rodzin podporucznika Andrzeja Skoniecznego i aspiranta Jana Huka, zamordowanych przez NKWD w Katyniu, rodzice oraz pani dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 1 Ewa Subda, uczniowie i nauczyciele GP1 przenieśli się w niezwykle wzruszający, ale i okrutny czas II wojny światowej.

Artyści - uczniowie gimnazjum, którzy zasiedli wokół zainscenizowanego ogniska, rozpoczęli swą opowieść o ludziach i wydarzeniach, o "polskich drogach" naznaczonych krwią, cierpieniem i śmiercią. Przywołane zostały miejsca kaźni - Browar, Treblinka, Biel, obozy jenieckie w Grądach i Komorowie, bitwy w Czerwonym Borze, pod Jarząbką i Pecynką. Przypomniano mieszkańców Ostrowi, Polaków i Żydów, zamordowanych na dziedzińcu Liceum czy w ostrowskiej synagodze. Wspomniano też Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - tych, którzy narażając siebie i swoich bliskich, ratowali życie innym. Zabrzmiał głos Ireny Sendlerowej, której słowa: Trzeba walczyć o dobro. Dobro musi zwyciężyć. Musi zwyciężyć i wierzę w to, i dopóki jeszcze będę żyła i dopóki mi sił starczy, będę głosiła, że najważniejsze jest dobro. Miłość, tolerancja i pokora... mogą być prawdziwym mottem i przesłaniem tego niezapomnianego wieczoru.
Przywołano także ludzi działających w organizacjach konspiracyjnych Wilki, Związek Walki Zbrojnej, Opocznik 12, nauczycieli - K. Warchalskiego, J. Cichonia, H. Rubinkowską - prowadzących w czasie okupacji tajne nauczanie.

Wszystkim znanym i bezimiennym bohaterom oddaliśmy hołd podczas Apelu Poległych odczytanym przez Rafała Wójcika, a pod tablicami pamiątkowymi zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty.

Tej niezwykłej opowieści towarzyszyły przepiękne piosenki w wykonaniu Olgi Gajewskiej, Aleksandry Radomskiej, Zofii Krzyżanowskiej, Julii Malec, Karoliny Czarkowskiej, Weroniki Borowej oraz zespołu Appassionata przy akompaniamencie Anny Ryszewskiej, Nikoli Brzostek, Alicji Krzyżak i Damiana Romanika, poruszające utwory poetyckie recytowane przez Olę Radomską, Michała Prusaka, Patrycję Zadrogę, scenografia przygotowana przez uczniów klasy IIIb pod okiem Emilii Czaplarskiej i wychowawczyni, pani Jolanty Malec, oraz prezentacja multimedialna, opracowana przez Julię Malec i Aleksandra Malca. W głównych rolach w przedstawieniu wystąpili Natalia Malec, Miłosz Kesler, Kacper Kaczmarczyk, Radosław Rakowiecki, Bartosz Jary, Ewa Zawadzka, Marcin Radomski, Michał Głębocki, Aleksander Tyszka, Agnieszka Ryszewska, Adam Dębiński, Anna Zadroga i Mikołaj Radgowski. Jeden z utworów poetyckich został zilustrowany walcem w wykonaniu Agnieszki Ryszewskiej i Pawła Jasionka.

Reżyserką przedstawienia i autorką scenariusza była pani Beata Rydzewska, zaś za aranżację utworów muzycznych i przygotowanie zespołu wokalno-instrumentalnego odpowiadała pani Agnieszka Jakubiak.


Zobacz również

Gimnazjaliści z "Jedynki" uczcili 25. rocznicę wyborów (zdjęcia)

6 maja 2014, GP nr 1, red. Agnieszka Pleńska

Sprawdź jak grupa młodzieży z Gimnazjum Publicznego nr 1 upamiętniła 25. rocznicę wolnych wyborów.

Dzień Ziemi w "Dużej Jedynce" (zdjęcia)

6 maja 2014, SP nr 1, red. Agnieszka Pleńska

Tuż przed majowym weekendem uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 obchodzili Dzień Ziemi. Szkolne obchody to forma edukacji, która ma na celu zwrócenie uwagi na problemy naszej planety

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]