Młodzież z Lubiejewa na Litwie (zdjęcia)

Dodano: 4 września 2014 11:48, Autor: ZS CKR w Starym Lubiejewie, red. Agnieszka Pleńska

Ostatni tydzień wakacji ośmioro uczniów Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie spędziło pracowicie uczestnicząc w seminarium i warsztatach studyjnych na Litwie.
Wyjazd został zorganizowany w ramach wieloetapowego Projektu "Partnerstwo dla tradycji i innowacji w rozwoju lokalnym" prowadzonego przez Fundację Partnerską Grupa Lokalnego Działania "Ciuchcia Krasińskich" z Rostkowa, Lokalną Grupę Działania "Zielone Sioło" z Ostrowi Mazowieckiej oraz "Stowarzyszenie Jonavos rajono savivaldyb?s vietos veiklos grup?" z Jonavy na Litwie w ramach działania "Inter i transgranicznej współpracy" PROW na Litwie i Osi 4 Leader PROW w Polsce.

Oprócz uczniów Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie w wyjeździe uczestniczyło 5 uczniów z Publicznego Gimnazjum w Karniewie, kilkoro pracowników Lokalnych Grup Działania zaangażowanych w realizację projektu oraz zróżnicowana grupa młodzieży litewskiej.
REKLAMA


Uczestnicy zostali zakwaterowani w pięknym gospodarstwie agroturystycznym niedaleko Jonavy, gdzie odbywała się większość zajęć warsztatowych dla młodzieży. Czas został wypełniony maksymalnie, na nudę nie było czasu. Już pierwszego dnia po przyjeździe odbyły się pierwsze zajęcia integracyjne i gry zapoznawcze - a sztuka to była nie lada, gdyż uczestnikami byli zarówno Polacy, jak i Litwini.

Z dużą dozą poczucia humoru udało się porozumieć, a wspólnym językiem okazał się angielski, co zaowocowało zwiększeniem motywacji większości uczestników do jego nauki w nowym roku szkolnym. Zajęcia warsztatowe poświęcono głównie kulturze młodzieżowej - poszukiwano podobieństw i różnic - oraz działalności organizacji młodzieżowych, ale nie zabrakło też zajęć artystycznych, które ujawniły kilka talentów. Prócz tego dla młodzieży zorganizowano ognisko i dyskotekę oraz uruchomiono saunę

Nie mogło też zabraknąć zwiedzania. W Jonavie (po Polsku Janów), gdzie grupa stanowiła swoistą atrakcję i przyciągałą telewizję oraz prasę lokalną, odwiedzili Centrum Przedsiębiorczości i Informacji Turystycznej, Muzeum Regionalne, słynne firmy produkujące meble (Baldaj Jums) i świece (Ergva) oraz obejrzeli miejskie zabytki.

W Starostwie Zaimius zwiedzili zabytkowy kościół oraz XIX-wieczny dworek, którego uroda wywarła na wszystkich duże wrażenie, choć jest dopiero w trakcie renowacji i towarzyszących jej badań. Odwiedzili również okoliczne gospodarstwo rolne (o powierzchni, bagatela, 600 ha) oraz gospodarstwa agroturystyczne, których właściciele przygotowali poczęstunek z produkowanych własnoręcznie wyrobów. Grupa odwiedziła piękne Kowno ze średniowiecznym zamkiem, gotycką katedrą, XVI-wiecznym ratuszem (Biały Łabędź) i piękną starówką. Podziwiali niezwykłą urodę zamku na wodzie w Trokach oraz znajdującą się w tej samej miejscowości dzielnicę karaimską, gdzie skosztowali tradycyjnej kuchni karaimskiej. Wilno nie było tak łaskawe i przywitało zwiedzających deszczem, ale udało się zwiedzić piękny Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, Katedrę Wileńską, Ostrą Bramę, barokowy monaster Św. Ducha, a także Cmentarz na Rossie, gdzie pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce. Co bardziej wytrwali udali się nawet na Wieżę Giedymina.

Po tych wszystkich atrakcjach uczestnicy wrócili bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi. Wiele zobaczyli, wiele przeżyli i doświadczyli, a zawiązane nici przyjaźni mogą zaowocować kolejnymi spotkaniami w przyszłości. Być może jeszcze w tym roku na Litwę pojedzie kolejna grupa młodzieży.Zobacz również

Namaluj bank i wygraj nagrody!

4 września 2014, BS, red. Agnieszka Pleńska

Podczas dożynek w Komorowie Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej w najbliższą niedzielę będzie miał swój namiot, a w nim stoliki i krzesełka dla najmłodszych, bloki i kredki do malowania.

Powstanie nowoczesna segregacja odpadów w Starym Lubiejewie

12 sierpnia 2014, MUW, red. Agnieszka Pleńska

Zakład Utylizacji Odpadów w Starym Lubiejewie będzie w nowy sposób przerabiać i utylizować odpady z obszaru powiatu ostrowskiego. Projekt o wartości prawie 5 mln zł wdrażany będzie do końca czerwca 2015 r.

Zakończenie roku szkolnego w Lubiejewie (zdjęcia)

2 lipca 2014, ZS CKR Lubiejewo

Kolejny rok szkolny przeszedł do historii. Uczniowie Zespołu Szkół CKR w Lubiejewie wraz z nauczycielami podsumowali tegoroczne osiągnięcia.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]