Jesienna wycieczka Towarzystwa - Nasze Boguty (zdjęcia)

Dodano: 22 września 2014 08:45, Autor: Hanna Chromińska

Dobrą tradycją Towarzystwa - Nasze Boguty są wielopokoleniowe, jednodniowe wycieczki do miejsc łączących walory przyrodnicze, kulturalne i historyczne. W tym roku na pierwszą sobotę września Towarzystwo zaplanowało wycieczkę na Podlasie.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzania Tykocina. W najstarszym zespole urbanistycznym historycznego Podlasia znajduje się ponad 100 zabytków. Uczestnicy wycieczki zwiedzili te najbardziej znane - kościół Św. Trójcy, rynek z pomnikiem Stefana Czarnieckiego (to najstarszy świecki pomnik w Polsce), pomnik upamiętniający ustanowienie w Tykocinie Orderu Orła Białego, Muzeum Kultury Żydowskiej mieszczące się w Wielkiej Synagodze i domu talmudycznym oraz alumnat - najstarszy w Polsce państwowy dom opieki (znany z filmu "U Pana Boga w ogródku"). Najnowszą atrakcją Tykocina jest częściowo zrekonstruowany zamek króla Zygmunta Augusta - w przeszłości miejsce zaciekłych bitew i spotkań władców, obecnie siedziba muzeum, hotelu i restauracji propagującej tradycyjną kuchnię staropolską.
REKLAMA


Na biebrzańskich bagnach uwagę uczestników wycieczki przykuły oznaki złotej polskiej jesieni - coraz intensywniejsze kolory roślin (drobne listki rosiczki wyróżniały się szczególnie ognistą barwą) i jaszczurki korzystające z ostatnich ciepłych chwil. Biebrzańskie łosie tego dnia trzymały się z daleka od szlaków turystycznych oraz wyjątkowo ruchliwej drogi i były widoczne tylko na znakach ostrzegawczych.

Walory przyrodnicze Biebrzańskiego Parku Narodowego rozsławiają imprezy cykliczne, w szczególności Biebrzańskie Sianokosy. Regularne koszenie jest konieczne dla zachowania bioróżnorodności na bagnach. Większość prac jest prowadzona mechanicznie, ale od 13 lat początku września na łąkach przy Carskiej Drodze odbywają się "Mistrzostwa Świata w koszeniu bagiennych łąk". Uczestnicy wycieczki obejrzeli i fachowo skomentowali rezultaty tegorocznych sianokosów oraz wstępnie przedyskutowali możliwość startu w przyszłorocznych Mistrzostwach.

Tematy historyczne powróciły w Górze Strękowej i Drozdowie. Dokładnie w 75. rocznicę bitwy pod Wizną w ruinach schronu obserwcyjno-bojowego na wzgórzu 126 uczestnicy wycieczki oddali hołd kapitanowi Władysławowi Raginisowi i obrońcom "polskich Termopil". Przy dworze w Drozdowie przypomniano zasługi najsławniejszych członków rodu Lutosławskich, przede wszystkim księdza Kazimierza - posła, autora preambuły do konstytucji marcowej, twórcy harcerstwa polskiego i projektu Krzyża Harcerskiego oraz Witolda - jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Ostatnią atrakcją wycieczki był wieczorny spacer po Łomży. Każde pokolenie wybrało rozrywki stosowne do wieku i zainteresowań, a końcowym punktem wszystkich tras była ławeczka Hanki Bielickiej - najsławniejszej i najgłośniejszej łomżynianki.
Zobacz również

Wrześniowe uroczystości w Treblince (zdjęcia)

19 września 2014, MWiM w Treblince

W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Miejscu Straceń w Treblince odbyły się uroczystości upamiętniające pamięć i cześć ofiar Karnego Obozu Pracy.

Spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty

19 września 2014,

Ostrowskie Stowarzyszenie "LUDZIE Z PASJĄ" zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty.

75 rocznica bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą (zdjęcia)

17 września 2014, UG Andrzejewo, red. Agnieszka Pleńska

W niedzielę 14 września w Andrzejewie odbyły się uroczystości obchodów 75 rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Klinika Dentystyczna BODENT

ul. Sybiraków 5 lok. 6
18-400 Łomża

IMPLANTY ZĘBÓW !

EK STUDIOFOTO

ul. Sezamkowa 14
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapisywanie historii ludzi, ich piękna i emocji jest naszą pasją.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]