Obchody 120-lecia kościoła w Ostrowi (zdjęcia)

Dodano: 23 września 2014 12:17, Autor: Anna Kornet

Już 120 lat minęło od konsekracji kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej.
W niedzielę, 21 września w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP odbyły się obchody jubileuszowe świątyni - 120 lat temu, 7 października 1984 roku biskup płocki Michał Nowodworski konsekrował poświęcił ostrowski kościół, który został wzniesiony w latach 1885-1893 z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Adama Pruss-Jarnutowskiego. Msza św., która odbyła się z tej okazji, miała również uczcić 70. rocznicę uratowania kościoła od zniszczenia przez Niemców przez biskupa Tadeusza Pawła Zakrzewskiego.
REKLAMA


Na mszy pojawiło się wielu gości, m.in. władze miasta i przedstawiciele Bractwa Kurkowego. Biskup Janusz Stepnowski w czasie nabożeństwa wspomniał o biedzie w czasach, w których powstała ostrowska świątynia: - Ta świątynia powstała w trudnych czasach. Wtedy bieda, w tej części Rzeczpospolitej, była dość znaczna. Nieraz całe wioski wyjeżdżały za wielką wodę do Brazylii czy do Argentyny, aby przeżyć. Mimo tych trudnych czasów wasi pradziadowie podjęli trud budowy tej pięknej świątyni, która powstała w ciągu zaledwie 9 lat.

Mszę św. zakończyło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, powieszonej w kruchcie kościoła i ufundowanej przez mieszkańców miasta. Odsłonięcia wraz z biskupem Stepnowskim dokonali burmistrz Władysław Krzyżanowski, ks. dr Jan Okuła i Kamil Kisło, przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta Ostrów Mazowiecka. Po mszy nastąpiło uroczyste przejście ulicami miasta na otwarcie Centrum Dialogu Społecznego.


Zobacz również

Mamy zwycięzce wakacyjnej loterii Okularium! (zdjęcia)

23 września 2014, Agnieszka Pleńska

Był to dzień pełen słodkości i promocji. Punktem podsumowującym rocznego istnienia salonu w Ostrowi było wylosowanie zwycięzcy wakacyjnej loterii.

Recital Agaty Szypulskiej w Kotłowni (zdjęcia, wideo)

22 września 2014, Anna Kornet

20 września w Teatrze Scena Kotłownia zaśpiewała Agata Szypulska.

Już w tym tygodniu premiera musicalu SAMSON

22 września 2014, Anna Kornet

W Kościele p.w. Wniebowzięcia NMP wystawiony zostanie musical SAMSON.

Komentarze

Dodano: 27 września 2014 13:23, (qaz201)

do autora tekstu "odbyły się obchody jubileuszowe świątyni - 120 lat temu, 7 października 1984 roku " cos mi tu daty nie pasuja chyba powinno byc 1894 roku

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]