Warsztaty serowarskie w małkińskim ZS im. S. Staszica (zdjęcia)

Dodano: 6 lipca 2015 13:24, Autor: Hanna Chromińska

Litr mleka w skupie kosztuje poniżej 1 zł, na 1 kg sera podpuszczkowego potrzeba ok. 9 l mleka, ceny sera zaczynają się od 30 zł/kg - tak obecnie kształtują się ekonomiczne podstawy serowarstwa.
W dn. 03.07.2015 r. Zespole Szkół im. S. Staszica w Małkini Górnej odbyły się warsztaty serowarskie zorganizowane przez panią Wicestarostę Urszulę Wołosiewicz i Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim.
REKLAMA

Inicjatorem warsztatów był pan Franciszek Kesler - producent wielokrotnie nagradzanego oleju rzepakowego, gorący zwolennik przetwórstwa przyzagrodowego jako sposobu na promocję regionu i zwiększanie dochodów w małych gospodarstwach rolnych.

Domowe wytwarzanie serów doskonale wpisuje się w modę na żywność ekologiczną i możliwie mało przetworzoną. Ograniczanie liczby procesów przetwarzania żywności jest istotnym elementem poprawiającym jej walory smakowe i zdrowotne. Rosnąca świadomość w zakresie bezpieczeństwa żywności oraz zmiany nawyków konsumenckich stwarzają korzystny klimat dla przetwórstwa przyzagrodowego i sprzedaży bezpośredniej. Zapowiadane zmiany w prawie mają ułatwić drobnym producentom regionalnym przetwarzanie własnych produktów rolnych i docieranie z nimi na lokalne rynki. Ze względu na niewielkie koszty produkcji, skromne wymagania warsztatowe i niezbyt skomplikowaną technologię sery podpuszczkowe można produkować w domowej kuchni, w ilościach dyktowanych indywidualnymi potrzebami.

Warsztaty serowarskie w małkińskim Zespole Szkół im. S. Staszica trwały pięć godzin. W tym czasie pan Krzysztof Jaworski - żuławski serowar z dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym - przekazał uczestniczącym w zajęciach rolnikom z powiatu Ostrów Maz. i nauczycielom z Zespołu Szkół im. S. Staszica teoretyczne i ekonomiczne podstawy wytwarzania serów podpuszczkowych oraz poprowadził zajęcia praktyczne.

Korzystając z rad doświadczonego serowara uczestnicy warsztatów samodzielnie wyprodukowali ser podpuszczkowy na modłę holenderską, ser z masy parzonej oraz ser serwatkowy ricotta. W trakcie poszczególnych etapów procesu wytwarzania serów p. Krzysztof Jaworski opisywał zachodzące procesy i demonstrował "magiczne" serowarskie rytuały (uzasadnione naukowo). Przeplatając wskazówki techniczne historiami z życia żuławskich mennonitów, anegdotami o serowarach z różnych krajów oraz przepisami kulinarnymi (z serami w roli głównej) p. Krzysztof dokonał rzeczy godnej podziwu - wygłosił kilkugodzinny fascynujący wykład-gawędę i ani na chwilę nie stracił uwagi słuchaczy.

Naturalnym podsumowaniem warsztatów kulinarnych była dyskusja na temat najlepszych dodatków do serów - ziół, przypraw, owoców i napojów - oraz degustacja wyprodukowanych serów. Osoby zainteresowane doskonaleniem nabytych na warsztatach umiejętności serowarskich zaopatrywały się w startery do wyrobu serów i fachową literaturę (z autografem p. Krzysztofa). Pojawiły się też plany organizowania stoisk z regionalnymi serami na najbliższych imprezach plenerowych.

Żegnając uczestników warsztatów p. Agnieszka Gaś - Wicedyrektor Zespołu Szkół im. S. Staszica - podziękowała p. Wiecestaroście i Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim za zorganizowanie zajęć, p. Jaworskiemu za bogactwo przekazanych informacji, a uczestnikom warsztatów za liczne przybycie i wytężona pracę. "Mam nadzieję, że warsztaty poprowadzone prze serowara żuławskiego będą dla naszego powiatu silnym impulsem do rozwoju regionalnego serowarstwa. Wierzę, że w naszej szkole wkrótce zostaną zorganizowane kolejne warsztaty kulinarne, które spotkają się z równie wielkim zainteresowaniem i w połączeniu z już dostępnymi produktami przetwórstwa przyzagrodowego podniosą kulinarną atrakcyjność naszego regionu."



Zobacz również

After Party gwiazdą Dni Broku (zdjęcia, wideo)

6 lipca 2015, Agnieszka Pleńska

To było istne szaleństwo - liczba fanów zespołu, którzy przybyli na koncert przekroczyła najśmielsze oczekiwania.

Świętowali Dni Broku (zdjęcia, wideo)

6 lipca 2015, Agnieszka Pleńska

Dla wszystkich świętujących w niedzielę na brokowskiej plaży czekało mnóstwo atrakcji, m.in. przegląd muzyki ludowej i biesiadnej oraz koncerty zespołów Pekwadrat, Kometa oraz After Party.

Mario Bischin wystąpił na Dniach Broku (zdjęcia, wideo)

6 lipca 2015, Anna Augustyniak

Drugą gwiazdą wieczoru sobotnich Dni Broku i Puszczy Białej był rumuński piosenkarz.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]