Stanisław Szymański wydał kolejną książkę o Ostrowi

Dodano: 13 sierpnia 2015 09:03, Autor: Stanisław Szymański, red. Agnieszka Pleńska

Nowa książka składa się z dwóch części, które łączy miejsce akcji - Ostrów Mazowiecka.
W związku z przypadającą w 2014 roku 75 rocznicą wybuchu II wojny światowej i 70 rocznicą wyzwolenia Ostrowi Mazowieckiej przez Armię Czerwoną w sierpniu zeszłego roku wydana została książka Stanisława Szymańskiego pt. "Wojenne dzieciństwo".

W związku z przypadającą w tym roku 70 rocznicą zakończenia II wojny światowej pan Stanisław Szymański zdecydował się wydać kolejną popularno-historyczną książkę. Składa się ona z dwóch samodzielnych części, które łączy miejsce akcji - Ostrów Mazowiecka.

Część pierwsza pt. "Zbrodnia nad zbrodniami" poświęcona jest historii polskich Żydów i ich zagładzie w czasie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem losów Żydów ostrowskich.

Część druga pt. "Arcypasterze czyli O niedoszłym prymasie i niechcianym sufraganie" przedstawia nieznane szerzej okoliczności i sprawy związane z działalnością polskiego Kościoła w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem diecezji łomżyńskiej, parafii w Ostrowi Mazowieckiej i działalności biskupa Tadeusza Zakrzewskiego.

"Sądzę, że ta książka znajdzie wśród interesujących się historią swego miasta ostrowian wielu czytelników, ponieważ stanowi suplement do historii Ostrowi Mazowieckiej." - podkreśla pan Stanisław.

Książka będzie miała 133 strony ciekawie ilustrowane (w tym 15 stron kolorowych) i twardą, kolorową oprawę. Ukaże się w sprzedaży jeszcze w tym miesiącu. Nabyć ją będzie można za 30 zł, w Ostrowi Mazowieckiej, w księgarni Edyp, przy ulicy Pocztowej 2/2.
REKLAMA


Stanisław Szymański urodził się w 1937 w Poznaniu. 1 grudnia 1939 roku wraz z rodziną został przez Niemców wyrzucony z własnego domu w Poznaniu. Rodzinę osadzono w obozie przejściowym dla wysiedlonych.

W połowie grudnia 1939 roku wywiezieni zostali do Generalnego Gubernatorstwa - do Solin koło Limanowej. Wojenna tułaczka rodziny wiodła z Solin przez Grodzisk Mazowiecki, Brwinów, Warszawę, Tominy i Przybysławice (wioski leżące koło Sandomierza), i w końcu 1942 roku dotarli do Ostrowi Mazowieckiej. Ojciec pana Stanisława pracował kolejno jako kowal, stolarz, tokarz, mechanik, a w Ostrowi Mazowieckiej był administratorem młyna, który znajdował się przy ul. Małkińskiej 45 (obecnie jest to ul. Stanisława Dubois).



źródło zdj. Stanisław Szymański

Zobacz również

Wojenne dzieciństwo w Ostrowi

27 sierpnia 2014, Stanisław Szymański, red. Agnieszka Pleńska

Jutro swoją premierę ma książka Stanisława Szymańskiego, która opowiada o jego dzieciństwie w Ostrowi podczas II wojny światowej.

Komentarze

Dodano: 13 sierpnia 2015 10:29, (wielkiejol)

70 rocznicą wyzwolenia Ostrowi Mazowieckiej przez Armię Czerwoną!!!!!!!!
Autorka tego tekstu już więcej nie powinna pisać na tym portalu !!!
Armia Czerwona nas wyzwoliła Jezu miły tysiące poległych żołnierzy przewraca się teraz w grobach patrząc jak ludzie ponad 70 lat po wojnie wypisują takie brednie na portalach internetowych

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]