Setne urodziny Pana Jana Sobieskiego (zdjęcia)

Dodano: 24 listopada 2015 10:01, Autor: UG Stary Lubotyń, red. Agnieszka Pleńska

Oprócz rodziny w spotkaniu wzięły udział władze samorządowe Gminy Stary Lubotyń.
Wyjątkowa uroczystość miała miejsce w dniu 16 listopada br. Swoje setne urodziny obchodził Jan Sobieski - mieszkaniec gminy Stary Lubotyń. Z tej to okazji w domu Szanownego Jubilatka w Turobinie - Brzozowa odbyło się uroczyste spotkanie. Oprócz rodziny w spotkaniu wzięły udział władze samorządowe Gminy Stary Lubotyń: Wójt Ireneusz Gumkowski oraz Zastępca Kierownika USC Pani Monika Pruszkowska, Dyrektor Gimnazjum w Starym Lubotyniu Pani Dorota Kocielska a także przedstawiciele: KRUS Pani Beata Ponichtera - kierownik placówki Terenowej w Ostrowi Mazowieckiej oraz Pan Tadeusz Wiśniewski - kierownik Placówki Terenowej w Ostrołęce. Podczas uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć urodzinowego tortu, był również toast z życzeniami 200 lat, kwiaty i upominki. Dostojny jubilat z uśmiechem przyjmował życzenia. 
REKLAMA


Pan Jan urodził się 14 listopada 1915 r. w miejscowości Golaki w dawnym Związku Radzieckim (obecnie Hulaki Wielkie na Ukrainie). Dziadek jubilata Piotr brał udział w powstaniu. Był za to prześladowany przez ówczesne władze carskie. Ukrywał, go syn Stanisław, ojciec jubilata. Piotr został odnaleziony i prawdopodobnie rozstrzelany. Za ukrywanie ojca Stanisław został aresztowany. Resztę rodziny, czyli babcię jubilata oraz mamę Mariannę i 3 siostry: Janinę, Franciszkę i Stefanię wywieziono do ZSRR. Podczas transportu w 1914 r. zmarła babcia Jana oraz 3-letnia siostra Stefania. Rodzina Sobieskich znalazła schronienie w Golakach w jednym z majątków Państwa Chojeckich. Mama Jana była pomocą gospodyni, tata po wyjściu z więzienia, po odnalezieniu rodziny pomagał w prowadzeniu gospodarstwa. Tu właśnie urodził się Jan oraz jego młodsza siostra Stefania.

W 1919 r., rok po obaleniu cara, rodzina Sobieskich wróciła do Turobina - Brzozowa. Już w Turobinie urodziła się najmłodsza siostra Jana, obecnie 95-letnia Stanisława. W 1938 r. mając 23 lata Jan został powołany do wojska w Zambrowie. 15 dni przed końcem służby wojskowej wybuchła II Wojna Światowa. Jubilat służył w 18 Dywizjonie Artylerii Ciężkiej. Dywizjon przekształcono w 51 Dywizję Artylerii Lekkiej. Jan, jako żołnierz 13 Pułku Kawalerii wyruszył na front, aby obstawiać rzekę Narew. 6 września Niemcy przerwali front w Różanie. Po klęsce pod Różanem cofając się w stronę domu, w okolicach Wyszkowa Jan dołączył do oficerów I pułku Artylerii Lekkiej. Dotarli do Hrubieszowa gdzie generał Kleeberg zorganizował Samodzielną Grupę Operacyjną "Polesie". Jan w szeregach SGO "Polesie" walczył od 22 - 28 września 1939 r., pełnił funkcję zwiadowcy.

29 września w okolicach Zamościa Jan dostał się do niewoli. Został wywieziony do Szepietówki w ZSRR (obecna Ukraina). W niewoli przebywał od 29 października do 22 listopada 1939. W Szepietówce ochotniczo zgłosił się do pracy przy transporcie odzieży. W ucieczce z niewoli pomógł Janowi kierowca polskiego pochodzenia Pan Tyszka, przewiózł jubilata ukrytego pod załadunkiem do Białegostoku (ok. 592 km). Z Białegostoku dotarł pociągiem do Śniadowa, skąd pieszo do domu. Po powrocie pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa, które przejął w 1942 r. po śmierci ojca. W sierpniu 1951 r. poślubił Irenę Zakrzewską. Małżonkowie doczekali się sześciorga dzieci, sześciorga wnucząt i dwójki prawnucząt. Wspólnie przeżyli 60 lat. Jan otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, jest członkiem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, otrzymał odznakę Weterana Walk o Niepodległość, prezydent Aleksander Kwaśniewski nominował Jana na stopień podporucznika Wojska Polskiego, jubilat otrzymał również Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny".


Zobacz również

Stanisława Celińska wystąpiła w Ostrowi (zdjęcia)

24 listopada 2015, Anna Augustyniak

Znana aktorka wykonała utwory najwybitniejszych poetów i kompozytorów.

Wieczór z poezją Bolesława Leśmiana (zdjęcia)

24 listopada 2015, Anna Augustyniak

W sobotnie popołudnie w ostrowskim teatrze odbył się kolejny wieczór poetycki.

Konkurs Patriotyczny w ZSP w Komorowie (zdjęcia)

23 listopada 2015, ZSP w Komorowie, red. Agnieszka Pleńska

Już po raz czwarty w Zespole Szkół Publicznych w Komorowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej pt. "Kto ty jesteś? Polak Mały.".

Komentarze

Dodano: 24 listopada 2015 22:25, (amelia007)

Serdeczne gratulacje i następne sto lat!!!

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]