Oświadczenie Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka

Dodano: 1 maja 2016 09:27, Autor: UM Ostrów Maz., red. MK

Oświadczenie odnosi się do uwag, co do planowanego Upamiętnienia Ślubu Pileckich oraz powołania przez samorząd Muzeum - Dom Rodziny Pileckich.
REKLAMA

W związku z pojawiającymi się uwagami co do upamiętnienia w Ostrowi Mazowieckiej 85. rocznicy ślubu rtm. Witolda Pileckiego i Marii Ostrowskiej oraz powołaniem przez samorząd Muzeum - Dom Rodziny Pileckich informujemy:

1. Działania na rzecz obydwu przywołanych powyżej przedsięwzięć prowadzone są w oparciu o najlepszą wiedzę i w dobrej wierze.

2. Uroczystość upamiętnienia ślubu zaplanowana na 8 maja 2016 r. została objęta patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Odział w Warszawie.

3. Towarzyszące uroczystości przedsięwzięcia są formą przybliżenia mieszkańcom Ostrowi Mazowieckiej i okolic kultury XX-lecia międzywojennego.

4. O planowanych działaniach informowaliśmy publicznie m.in. na sesjach Rady Miasta oraz podczas ostrowskiej premiery filmu pt. "Pilecki" w listopadzie 2015 r.

5. Oficjalnym elementem upamiętnienia ślubu będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej poprzedzone mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w dniu 8 maja 2016r. o godz. 14.30.

6. Plan zakupu nieruchomości przy ul. Warszawskiej jest przedsięwzięciem znanym od jesieni 2015 r. i znalazł się w budżecie miasta na rok 2016.

7. Celem zakupu jest tworzenie tam muzeum, które połączy pamięć o Rodzinie Pileckich oraz innych rodzinach, osobach i wydarzeniach związanych z Ziemią Ostrowską. Miasto Ostrów Mazowiecka otrzymało deklarację wsparcia finansowo-organizacyjnego ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

8. Wsparcie udzielone muzeum przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest dla Ostrowi Mazowieckiej niezwykle istotne ze względu na fakt, iż przedsięwzięcie to jest podstawą wniosku o środki z Unii Europejskiej na rozwój infrastruktury kulturalnej.

9. Celem nadrzędnym działań samorządu jest rozwój gospodarczy i społeczny Ostrowi Mazowieckiej realizowany z pełnym poszanowaniem osób i instytucji oraz obowiązującego prawa.

10. Po raz kolejny podkreślamy otwartość i wolę współpracy w trudnym dziele przywracania i upowszechniania pamięci o dziejach Ostrowi Mazowieckiej i związanych z Miastem osobach i instytucjach.

Dnia 29.04.2016r.
Jerzy Bauer
Burmistrz Miasta Ostrowi Mazowieckiej

Zobacz również

List otwarty potomków rotmistrza Pileckiego

29 kwietnia 2016, MK

Do naszej redakcji dotarł list córki, wnuków oraz prawnuków rotmistrza Witolda Pileckiego. Odnoszą się w nim do tematu muzeum, planowanego Upamiętnienia Ślubu Pileckich oraz listu ich krewnego Dariusza Wardaszki.

List otwarty krewnego Pileckich do władz miasta

27 kwietnia 2016, MK

Dariusz Wardaszka, wnuk najstarszej siostry Marii Pileckiej, apeluje do władz miasta o oparcie się w swoich działaniach na faktach historycznych.

Upamiętnienie Ślubu Pileckich

27 kwietnia 2016, UM Ostrów Maz., red. MK

Miasto Ostrów Mazowiecka organizuje w niedzielę 8 maja 2016 o godzinie 14:30 uroczyste Upamiętnienie Ślubu Pileckich.

Komentarze

Dodano: 1 maja 2016 11:37, Adam (arc12)

Czyli władze miasta dalej nie rozumieja znaczenia dat, a jeżeli taka świadomość idzie wprost z Warszawy to tylko pogratulować urzędników w Polsce. Nie trzeba dużo wysiłku by sięgnać do źródeł i dowiedzieć się, że zaplanowana data ósmego maja na uroczystości zabawy i wesela, tak na prawdę była to data aresztowania, męki i torturowania. Bo w tym dniu 08.05.1947 był wstępnie przesłuchiwany. Nawet dziecko może się domyślić, że ta data dla rodziny zwiazana jest z tragedia i bólem, a nie zabawa.

 

Dodano: 1 maja 2016 11:54, (king)

Czyli burmistrz maly ma w dupie historie brawo dla kaczorowego grodu
wstyd tylko za taka wladze ostrowska brak kompetencji i ignorancja na najwyzszym poziomie

 

Dodano: 1 maja 2016 12:32, (micbuchi)

A można było wyjść z twarzą...

 

Dodano: 1 maja 2016 15:20, (mamrot58)

To trzeba ogłosić bojkot tej imprezy robionej wbrew rodzinie, rozsądkowi i choćby minimum przyzwoitości. Tak nie wolno. To jest obraza zasad, pamięci i rodziny tego zacnego i wielkiego człowieka i Polaka. Nikt na tą imprezę nie powinien iść.

 

Dodano: 1 maja 2016 19:07, (acont)

Co ten mały harcerz może góra dała rozkaz a podatnicy zapłacą za zabawę ale mam nadzieje że koszta poniosą radni co go wspierają i on sam.Jeśli radni macie jaja to odwołać Krycha powołać Laskę i małemu obniżyć pobory jak Krzyżanowskiemu i bedzie kasa na zabawy!!!

 

Dodano: 2 maja 2016 10:34, (marcin31)

Oswiadczenie? Toż to wielki bełkot !

 

Dodano: 8 maja 2016 07:55, (kondzia93)

czekam na oświadczenie burmistrza kiedy wyremontuje Batorego, da pieniądze na sport, kulture, i rozwój naszego miasta, niech se te muzeum w domu zrobi a nie za nasze pieniądze, ze mną nikt tego nie uzgadniał, nie po to płace podatki w tym miescie, żeby te oszołomy wywalały pieniądze w błoto, czas sp.....

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BLACK BURGER

ul. Mieczkowskiego 11
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zawsze będziemy się starać być Twoim "lepszym American Burger Barem" !

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]