Inauguracja akcji "Stop pożarom traw" (zdjęcia)

Dodano: 23 kwietnia 2018 07:45, Autor: KPP Ostrów Maz., red. MK

Akcja ma na celu uświadomienie, jakie zagrożenie dla środowiska, ludzi oraz ich mienia stanowi wiosenne wypalanie traw.
19 kwietnie w OSP w Prostyni odbyła się inauguracja akcji profilaktycznej "STOP POŻAROM TRAW" mająca na celu uświadomienie, jakie zagrożenie dla środowiska, ludzi oraz ich mienia stanowi wiosenne wypalanie traw.
REKLAMA


Okres wiosenny to czas kiedy wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. Główną przyczyną powstawania tych pożarów jest wypalanie traw i nieużytków. Podpalanie pozostałości roślinnych lub wypalanie traw jest nie tylko karalne, ale przede wszystkim może doprowadzić do pożarów lasów, zabudowań oraz stworzyć zagrożenie w ruchu drogowym.

W celu przeciwdziałania temu niebezpiecznemu zjawisku dziś w OSP w Prostyni odbyła się inauguracja akcji "STOP POŻAROM TRAW" z udziałem Starosty Ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego, Wójta Gminy Małkinia Górna Bożeny Kordek, Komendanta Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej Pana bryg. Janusza Iwanowskiego oraz Z-cy mł. bryg. Pana Leszka Falbowskiego. W spotkaniu rozpoczynającym kampanię udział wzięli również ostrowscy i małkińscy policjanci. Kpt. Rafał Kamiński omówił dane statystyczne dot. liczby pożarów spowodowanych wypalaniem traw, koszty akcji gaśniczych oraz wysokość poniesionych strat w wyniku pożaru.

Przedstawiciel ostrowskiej komendy st.sierż. Łukasz Kuliś omówił konsekwencje prawne dla sprawców podpaleń. Ponadto przypomniał, że za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można również zgłosić wypalanie traw.

Policja przypomina, że Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody art 124 Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Art 131 pkt 12 tej samej ustawy stanowi Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu albo grzywny.

Kolejny zapis dot. zakazu wypalania określa Ustaw z dn. 28 września 1991r. o lasach tj. art 30 ust.3 pkt 3 w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Pamiętajmy, że jeżeli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy ten czyn traktowany jest jak przestępstwo. Za przestępstwo z art. 163§1 Kodeksu Karnego odpowiada ten, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Art 164§1 ten, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163§1 podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Art. 181§1 Kodeksu Karnego stanowi: Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinności lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Natomiast art 82§1 Kodeksu Wykroczeń stanowi Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Art 82§3 Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

st.sierż. Marzena Laczkowska


Zobacz również

Oferty pracy aktualne na dzień 20.04.2018 r.

20 kwietnia 2018, PUP Ostrów Maz., red. MK

Salowa, mechanik samochodowy, pomocniczy pracownik w przemyśle przetwórczym - zobacz, kogo potrzebują do pracy w ostrowskim PUP-ie.

Pijany kierowca uciekał przed policją. Zderzył się z motocyklem

20 kwietnia 2018, KPP Ostrów Maz., red. MK

47-letni motocyklista padł ofiarą bezmyślności kierowcy suzuki.

Tir wpadł do rowu na krajowej ósemce (zdjęcia)

19 kwietnia 2018, KPP Wyszków, red. MK

Prawie cztery godziny trwały utrudnienia w ruchu na DK nr 8 między Ostrowią Mazowiecką i Wyszkowem.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]