Żołnierze złożyli przysięgę (zdjęcia, wideo)

Dodano: 24 września 2018 06:47, Autor: Redakcja

W niedzielne południe na ostrowskim lodowisku żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową.
Podczas krótkiej uroczystości przy ulicy Trębickiego w Ostrowi, która odbyła się 23 września, przysięgę na sztandar złożyło 80 ochotników z Północnego Mazowsza, w tym 16 kobiet. Po złożeniu przysięgi odbyła się defilada żołnierzy przy dźwiękach orkiestry wojskowej. Wydarzenie zakończyło się spotkaniem żołnierzy ze swoimi rodzinami.

- Uroczystość była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego. Po zaprzysiężeniu żołnierze zasilą bataliony lekkiej piechoty mazowieckiej brygady w Komorowie i Siedlcach - poinformowała 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. - W ten sam weekend przysięgę złożyli również ochotnicy z terenu Warmii i Mazur, Lubelszczyzny oraz województwa świętokrzyskiego. Łącznie prawie 600 żołnierzy OT wypowiedziało słowa roty przysięgi, tym samym stając się pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego.
REKLAMA


Ochotnicy, którzy złożyli w niedzielę przysięgę, przeszli intensywne szkolenie podstawowe tzw. "szesnastkę". Pod okiem doświadczonych instruktorów zdobywali podstawowe umiejętności z zakresu szkolenia strzeleckiego, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej.

"Szesnastka" to wstęp do trzyletniego cyklu szkoleniowego Terytorialsów, który obejmuje szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. Po trzech latach i odbyciu minimum 124 dni szkoleniowych, żołnierze zostaną poddani certyfikacji, a po jej pozytywnym zakończeniu uzyskują status gotowości bojowej (combat ready). Szkolenia w WOT odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy też naukę, ze służbą wojskową.

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładane 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie. Docelowo ma ich być 17.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach - ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. "Rój", powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w 4 rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Misją 5. Mazowieckiej Brygada Obrony Terytorialnej, jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 17 powiatów. Natomiast w czasie wojny Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.

Obecnie 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1000 żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową.Zobacz również

Koncert Mazowsze w sercu Niepodległej

22 września 2018, Starostwo Powiatowe, red. MK

Starosta Zbigniew Kamiński zaprasza na koncert w wykonaniu Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

Znamy listy kandydatów do rady powiatu ostrowskiego

21 września 2018, MK

111 kandydatów ubiega się o mandat radnego w powiecie ostrowskim.

Sprawdź, kto będzie kandydował do Rady Miasta

20 września 2018, MK

Wybory samorządowe 2018 już za miesiąc. Sprawdź, na kogo będziesz mógł zagłosować.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Partner AGD-RTV

ul. Lubiejewska 17A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Przebijamy ceny konkurencji!

Salon Orange

ul. Kilińskiego 1/6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Klinika Dentystyczna BODENT

ul. Sybiraków 5 lok. 6
18-400 Łomża

IMPLANTY ZĘBÓW !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]