Wernisaż malarstwa Stanisława Baja (zdjęcia)

Dodano: 4 stycznia 2019 09:46, Autor: Miłosz Magrzyk

Wernisaż został połączony ze spotkaniem autorskim.
Bardzo ważna jest rzeka. Żywiołowa i niebezpieczna. Rzeka, której głębia jest nieprzenikniona. Tajemnica. Człowiek. Tysiące razy widziane i portretowane twarze: sąsiadów, matki czy przyjaciół. Ludzkie opowieści. Doskwierająca ludziom samotność oraz ciekawość świata, którą ma każdy z nas. To chyba najkrótszy opis tego, jaka jest twórczość Stanisława Baja.

REKLAMAW czwartek, 3 stycznia, odbył się wernisaż malarstwa Stanisława Baja. Wernisaż połączony został ze spotkaniem autorskim, podczas którego artysta opowiedział słuchaczom o swoich inspiracjach i podzielił się swoją refleksją na temat sztuki.

Stanisław Baj urodził się w Dołhobrodach. Od 1982 roku jest pracownikiem dydaktycznym Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Kierował też seminariami z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk. Obecnie jest prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Baj pochodzi z rodziny chłopskiej. Dzieciństwo oraz wczesne lata młodości spędził we wsi Dołhobrody. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Później przeniósł się do Warszawy, gdzie studiował malarstwo na ASP. Uczył się pod kierunkiem znakomitych profesorów: M. Byliny, L. Maciąga i J. Sienickiego. Studia z wyróżnieniem ukończył w pracowni profesora Ludwika Maciąga.

To, że Baj wychowywał się na wsi, ukierunkowało jego twórczość. Niestety dawny chłopski świat, jak twierdzi sam artysta, odszedł już w przeszłość. Pozostał jedynie jego odprysk. Spowodowało to, że odeszła w niepamięć również ciekawa i unikatowa kultura chłopska, która dla twórczości Baja jest niezwykle ważna. Niestety zniknęło w tej kulturze to, co ją warunkowało, czyli samowystarczalność.

Baj powiedział, że tworząc obrazy, zapisuje rzeczywistość. Stwierdził, że jest mu o tyle łatwiej, iż wychował się w tej kulturze, a dzięki temu, że spędził na wsi dzieciństwo i wczesne lata młodości, zdążył tę całą kulturę wchłonąć.

Dorobek artystyczny Stanisława Baja jest bardzo bogaty. Jest on autorem ponad 100 wystaw indywidualnych i ponad 100 wystaw zbiorowych. Swoje prace prezentuje nie tylko w kraju, ale też za granicą. O jego dziełach przychylnie wypowiada się wielu historyków sztuki i krytyków, m.in. Janusz Jaremowicz.

Początkowo artysta skupiał się tylko na scenach rodzajowych, które były inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX wieku trzon jego twórczości stanowią głównie pejzaże inspirowane rzeką Bug. Pejzaże Baj maluje dlatego, że wtedy czuje dotyk sacrum. Jest to rodzaj wracającej obsesji i fascynacji. Obrazy, które tworzy plastyk, mają cechy uniwersalne i symboliczne. Dzieła te są ekspresyjne i hipnotyzujące. Wśród obrazów artysty znajdują się również liczne portrety matki.

Sam artysta twierdzi, że od zawsze pociągała go twarz ludzka, ponieważ widział w niej tajemniczą moc i siłę. Baj uważa, że im więcej twarzy maluje, tym bardziej czuje, że większa tajemnica jest przed nim. W portretach Baj nie ukazuje postaci w sposób realistyczny, tylko dąży do syntezy twarzy ludzkiej. W obrazach da się dostrzec zamaszyste pociągnięcia pędzlem, które często są brutalne.

Dorobek Stanisława Baja obejmuje nie tylko malarstwo, ale też rysunek i grafikę. Jego twórczość jest o tyle prawdziwa, że artysta maluje z wewnątrz tego świata, którego był częścią. Malarstwo Baja jest nieporównywalne i niepowtarzalne z tego względu, że artysta plastyk nie ulega żadnym wzorcom i nie naśladuje innych.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy, bo naprawdę warto. Obrazy można oglądać do 3 lutego.

Wydarzenie odbyło się w Jatkach.Zobacz również

Styczeń w Kotłowni

3 stycznia 2019, Teatr Scena Kotłownia, red. MK

Styczeń w Teatrze Scena Kotłownia zapowiada się całkiem ciekawie.

Dzieje się w Ostrowi Mazowieckiej: styczeń 2019

3 stycznia 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

Wernisaż, jubileusz, prelekcje, koncert, konkurs, potańcówka - sprawdź, co będzie się działo w mieście.

Podsumowanie 2018 roku (zdjęcia, wideo)

31 grudnia 2018, MK

Przedstawiamy kilka z najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w naszym mieście i powiecie w 2018 roku.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Smaki Szymazo Restauracja

ul. Piłsudskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

COŚ NOWEGO ! 2 w 1 !

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

WRI-Deweloper

ul. Sikorskiego 8
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP II

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]