Elżbieta Malec zrezygnowała z funkcji dyrektora szpitala (zdjęcia, wideo)

Dodano: 1 lutego 2019 08:31, Autor: Miłosz Magrzyk

Decyzja o rezygnacji została ogłoszona podczas wczorajszej sesji.
W czwartek, 31 stycznia, radni spotkali się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej. Przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Subda otworzyła sesję. Następnie wręczono Stanisławowi Szabłowskiemu nadany przez Prezesa Rady Ministrów Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

REKLAMAStanisław Szabłowski to założyciel zarządu gminnego i członek zarządu wojewódzkiego NSZZ "Solidarność" w Ostrołęce w 1981 roku. Był internowany w Iławie. Działał w komitecie obywatelskim i organizował wybory na terenie gminy Wąsewo. Przez 4 kadencje sprawował urząd wójta tej gminy. Tworzył struktury Prawa i Sprawiedliwości na terenie powiatu ostrowskiego i był członkiem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.

Po wręczeniu odznaczenia radni przyjęli protokół z sesji Rady Powiatu, która odbyła się 6 grudnia 2018 roku. Przedstawiono też uwagi radnego Władysława Krzyżanowskiego, co do protokołu z poprzedniej sesji. Radni głosowali nad przyjęciem poprawki, która została zgłoszona przez radnego Krzyżanowskiego. Przeciw było 10 radnych, za głosował 1 radny, a wstrzymało się 6 rajców. Następnie radni przyjęli protokół z sesji, która odbyła się 20 grudnia 2018 roku.

Później był czas na pytania, wnioski i oświadczenia radnych.

W tym punkcie obrad dyskutowano m.in. o budowie ciągu pieszo-rowerowego w Zawistach Podleśnych i nocnej ambulatoryjnej opiece zdrowotnej.

Radny Rafalik pytał o 550 tysięcy, które były zarezerwowane na inwestycję związaną z kontynuacją budowy ciągu pieszo-rowerowego na odcinku Kańkowo - Zawisty Podleśne. Pytał się także o budowę chodnika na odcinku Daniłowo - Kańkowo.

Wpłynął jednak wniosek gminy Małkinia Górna, aby przesunąć realizację inwestycji na dalsze lata.

Radny Swaczyna poprosił, aby w budżecie zagwarantowane były pieniądze na remont kanalizacji na terenie Bursy Szkolnej w Ostrowi Mazowieckiej, ponieważ sytuacja jest bardzo trudna.

Radny Zbigniew Kamiński zwrócił uwagę na to, że ważną sprawą jest rozbudowa mostu wraz z dojazdami w miejscowości Jasienica-Parcele. Następnie poruszył temat przebudowy boiska szkolnego w Zespole Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej i temat usunięcia z budżetu 560 tysięcy złotych, które miały być przeznaczone na inwestycje drogowe. W powiecie ostrowskim jest prawie 500 km dróg.

Radny Malicki stwierdził, że warto by wesprzeć zarząd szpitala w Ostrowi Mazowieckiej. Pytał się o to, jak jesteśmy przygotowani pod względem projektowym do inwestycji, które mamy przeprowadzić w najbliższym czasie.

Radna Drewnowska zawnioskowała o zabezpieczenie środków na regulację stanu prawnego drogi powiatowej gminy Boguty-Pianki. Zwróciła też uwagę, że w 2019 roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, a w roku 2020 obchodzimy 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Prosiła o włączenie się powiatu do obchodów tych ważnych rocznic.

Radny Krzyżanowski poruszył temat szpitala.

- Panie starosto, co uczyniono, żeby złagodzić koszmar pacjentów? Co konkretnie zrobiono w tej sprawie? Ile razy zebrała się rada społeczna? Na ilu posiedzeniach zarządu dyskutowano o szpitalu? Dlaczego głosował pan przeciwko odtworzeniu kilkunastu sekund rejestracji elektronicznej w sprawie szpitala na I sesji? W tej sprawie jest bardzo duży rezonans społeczny - przekonywał radny Władysław Krzyżanowski.

Następnie radni zajęli się podjęciem uchwały budżetowej.

- To jest budżet przygotowany w większości przez naszych poprzedników. Skorygowaliśmy pewne rzeczy w niewielkim zakresie. Ten dokument jest planistycznym dokumentem i na każdym posiedzeniu Rady Powiatu możemy go zmienić. Możemy coś dodać lub usunąć, wszystko w zależności od potrzeby - powiedział starosta.

Następnie przedstawiono krótką prezentację. Plan dochodów na 2019 wynosi ponad 72 mln złotych. Na te dochody składają się dochody bieżące oraz dochody majątkowe. Wydatki są zaplanowane na prawie 75 mln złotych. Wydatki bieżące wynoszą trochę ponad 57 mln złotych. Przeznaczone są one na utrzymanie wszystkich jednostek organizacyjnych powiatu ostrowskiego. Wydatki majątkowe to pozostała część. Środki własne powiatu wynoszą trochę ponad 3 mln 600 tysięcy złotych.

Starosta Zbigniew Chrupek omówił inwestycje do realizacji:
- przebudowa drogi powiatowej Szulborze Wielkie - Jabłonowo-Klacze,
- przebudowa drogi powiatowej Zaręby Kościelne - Kępiste-Borowe,
- przebudowa i rozbudowa drogi powiatowej Brudki Nowe - Przedświt,
- odbudowa drogi powiatowej na odcinku Ołdaki-Polonia,
- budowa garaży w Powiatowym Zarządzie Dróg.

Inwestycje w oświacie:
- rozbudowa i przebudowa budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zuzeli,
- przebudowa boiska sportowego w Zespole Szkół w Małkini Górnej,
- termomodernizacja budynku w Starym Lubiejewie i budynku Zespołu Szkół Specjalnych,
- przebudowa boiska szkolnego w Zespole Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

- Most w obrębie Jasienicy został zdjęty w budżetu, ponieważ pani wójt stwierdziła, że są miejsca o wiele gorsze, a most nie wymaga w tej chwili ingerencji - powiedział starosta.

Starosta Zbigniew Chrupek stwierdził, że priorytetem jest to, aby pozyskiwać jak najwięcej środków zewnętrznych. Radni Kamiński i Rafalik mieli wątpliwości co do projektu budżetu i zawartych w nim zapisów. 15 radnych było za podjęciem tej uchwały budżetowej, 3 radnych wstrzymało się od głosu.

Następnie radni podjęli uchwałę w sprawie prognozy finansowej powiatu ostrowskiego na lata 2019-2028. Tym razem 16 radnych było za jej podjęciem, 2 wstrzymało się od głosu.

Później zajęli się podjęciem uchwały w sprawie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. 17 radnych było za podjęciem uchwały, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Następnie podjęto uchwałę w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu. Tym razem 17 radnych głosowało za jej podjęciem, a 1 radny wstrzymał się od głosu.

Później podjęto uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie przystąpienia powiatu ostrowskiego do Lokalnej Grupy Działania "Zielone Sioło" z siedzibą w Ostrowi Mazowieckiej. 15 radnych głosowało za podjęciem tej uchwały.

W dalszej części obrad radni zajęli się podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przystąpienia powiatu ostrowskiego do stowarzyszenia pod nazwą "Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna". 15 radych głosowało za podjęciem tej uchwały.

Starosta udzielał informacji na temat pytań zadawanych przez radnych. Powiedział, że wszystkie uwagi radnych na pewno zostaną uwzględnione. Przekonywał też, że temat szpitala poruszany jest niemal codziennie i ciągle pozostaje priorytetem.

Starosta oznajmił, że dyrektor SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej Elżbieta Malec złożyła rezygnację z funkcji dyrektora.

Starosta powiedział, że teraz trzeba skoncentrować się na wyłonieniu nowego zarządu, który podejmie pracę i postara się poprawić sytuację szpitala.

- Podobna sytuacja zdarzyła się niedawno w Łomży, tylko tam dyrektora szpitala odwołano - powiedział.

Radny Władysław Krzyżanowski stwierdził, że sytuacja w szpitalu nie może wyglądać w ten sposób. Nie można segregować pacjentów. Trzeba jak najszybciej temu zaradzić. Nie można dopuścić, żeby bardzo dobrzy lekarze rezygnowali z pracy. - Szpital jest w tak tragicznej sytuacji, że trudno to sobie wyobrazić - powiedział.

Później był czas przeznaczony na wolne wnioski.

Sesja została zakończona.

Zobacz również

Ministerstwo Rolnictwa zapewnia: mięso jest bezpieczne

1 lutego 2019, Ministerstwo Rolnictwa, red. MK

Mięso z podostrowskiej rzeźni zostało zabezpieczone i przebadane, nie stwierdzono zagrożeń biologicznych. Zostały jednak wycofywane z obrotu.

Pokaz ratownictwa lodowego (zdjęcia, wideo)

31 stycznia 2019, Karolina Zając

Pokaz na stawie miejskim odbył się w ramach akcji "Bezpieczne Ferie 2019".

Dzieci poznały kulturę Persji (zdjęcia)

31 stycznia 2019, Miłosz Magrzyk

Dzieci bliżej poznały Persję.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP III

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]