Jak zaplanować podróż kamperem? 6 porad dla początkujących

Dodano: 6 lutego 2019 10:22, Autor: Materiał partnera

Podróż kamperem to niesamowite przeżycie dostarczające wielu niezapomnianych wrażeń.
Jeśli wybierasz się w nią po raz pierwszy, z całą pewnością zastanawiasz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Jak zaplanować wyjazd? Skorzystaj z poniższych porad.
REKLAMA


Przygotuj harmonogram podróży


Wreszcie udało ci się spełnić marzenie o własnym kamperze! Najwyższa zatem pora, aby wyruszyć w trasę. Przyda ci się dobry plan. Ustal z domownikami, dokąd się wybierzecie i co chcecie przy okazji zobaczyć - każdy powinien być zadowolony, choć rzecz jasna nie obejdzie się bez kompromisów. Wytycz drogi, którymi będziecie się poruszać, mając na uwadze to, że możecie trafić na remont lub budowę. W planie uwzględnij miejsca tankowania oraz postojów - zorientuj się, jak sprawa wygląda, bo nie wszędzie zaparkujesz tak duży samochód i opróżnisz zbiornik z toalety. Poza tym warto zasięgnąć informacji na temat pól kempingowych - chodzi głównie o to, czy mają łazienki oraz dostęp do wody i prądu. Niezbędna jest ponadto znajomość przepisów ruchu drogowego - w kraju i za granicą. Chyba nie chcesz płacić wysokich mandatów?

Zaplanuj budżet


Znajomość wysokości opłat drogowych oraz opłat obowiązujących na polach kempingowych to podstawa. Weź poprawkę na różne nieprzewidziane zdarzenia, które mogą zaskoczyć was podczas podróży i oznaczać dodatkowe wydatki. Jeżeli ty i rodzina macie w planach wizyty w ciekawych miejscach, np. muzeach, sprawdź wysokość opłat za wstęp (jeżeli się da, zrób rezerwację online, zaoszczędzisz sporo czasu). Niezwykle ważną pozycją w budżecie podróży kamperem jest paliwo - nie ma co ukrywać, wydasz na nie sporo pieniędzy.

Zadbaj o zaopatrzenie i wyposażenie kampera


Na wyposażeniu kampera nie może zabraknąć wielu sprzętów i akcesoriów, które nie tylko wpływają na komfort podróży, ale też ułatwiają pobyt na kempingu. Mowa tu m.in. o naczyniach, sztućcach, turystycznej butli lub grillu gazowym, składanym stoliku, parasolu przeciwsłonecznym etc. Pamiętaj, że przed sezonem ceny tych rzeczy idą w górę, warto zatem nabyć je parę miesięcy przed planowanym terminem podróży. Co zaś się tyczy zaopatrzenia, to składa się na nie w głównej mierze żywność. Powinna być odpowiednio zapakowana i zabezpieczona - wybierajcie produkty o dłuższym terminie ważności; chleb, masło, świeże owoce i warzywa lub mleko bez problemu kupicie w lokalnych sklepach (najlepiej robić zakupy w supermarketach). Istotna uwaga: przed wyjazdem trzeba napełnić wodą wszystkie zbiorniki - to nieodzowne, jeśli na polach kempingowych nie będzie dostępu do świeżej wody. Nie przesadzajcie z ilością ubrań i nie zabierajcie w podróż tego, co zbędne.

Zrób przegląd pojazdu


O bezpieczeństwie podczas podróży w ogromnym stopniu decyduje sprawność pojazdu. Wyruszasz z rodziną w kilkusetkilometrową podróż - niesprawny kamper przysporzy samych kłopotów i skutecznie pokrzyżuje plany. Dlatego przed wyjazdem obowiązkowy jest gruntowny przegląd uwzględniający instalacje gazową, wodną i elektryczną. Trzeba po prostu sprawdzić wszystko i w razie czego dokonać napraw.

Kup ubezpieczenie


OC jest w Polsce obowiązkowe - upewnij się, czy termin ważności polisy nie dobiega końca. Nawet jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia może cię słono kosztować. Niemniej podczas podróży kamperem samo OC to zdecydowanie za mało - potrzebne jest motorhome insurance zapewniające kompleksową ochronę.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.insurancefactory.co.uk/specialist-vehicle-insurance/motorhome-insurance

Z polisy OC nie dostaniesz żadnego odszkodowania - wypłacone ono zostanie przez ubezpieczyciela poszkodowanym przez ciebie osobom trzecim. Zakres ubezpieczenia powinien obejmować m.in. zderzenia z innymi pojazdami oraz ze zwierzętami, osobami i przedmiotami, a ponadto także: działania osób trzecich polegające na uszkodzeniu pojazdu i wyposażenia oraz zniszczenia wynikające z  powodzi, zatopienia, gradobicia lub uderzenia pioruna, pożaru i kradzieży. To, ile zapłacisz za campervan insurance, zależy przede wszystkim od zakresu ochrony ubezpieczeniowej i wysokości sum gwarancyjnych ubezpieczeń wchodzących w skład polisy. Pamiętaj, że nie jest to wydatek, na którym opłaca się oszczędzać. Jeżeli np. sumy gwarancyjne będą zbyt niskie, nie dostaniesz odszkodowania w takiej wysokości, jak się spodziewasz - i z własnej kieszeni będziesz musiał zlikwidować część szkód. Wskazane jest porównać co najmniej kilka różnych ofert i wybrać pakiet odpowiadający indywidualnym potrzebom.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.insurancefactory.co.uk/specialist-vehicle-insurance/campervan-insurance

Nie zapomnij o dobrym humorze i pozytywnym nastawieniu


Przyjmij do wiadomości, że nie na wszystko masz wpływ i że w trasie spotkają cię rozmaite niespodzianki. Jednakże niech to nie popsuje ani tobie, ani pozostałym uczestnikom wyprawy nastrojów. Im lepiej przygotujecie się do wyjazdu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że coś was zaskoczy. Warto mieć świadomość, że podróżowanie kamperem wiąże się z pewnymi niedogodnościami, niemniej nic nie jest w stanie zastąpić poczucia wolności i swobody. Taka forma wypoczynku jest coraz chętniej wybierana przez Polaków - trudno się dziwić, gdyż ma mnóstwo zalet.


Zobacz również

Korzyści wynikające z ubezpieczeń turystycznych

5 lutego 2019, Materiał partnera

Turystyczne ubezpieczenia zdrowotne zaczynają się coraz bardziej liczyć na rynku ubezpieczeń.

Marzysz o remoncie domu? Sprawdź, jak go zaplanować

5 lutego 2019, MK

Decyzja o remoncie powinna być przede wszystkim dobrze przemyślana.

Policja poszukuje właściciela portfela

5 lutego 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Wewnątrz portfela nie było żadnego dokumentu tożsamości.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

START! Szkoła Języka Angielskiego

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Z nami mówisz i myślisz po angielsku bez przerwy!

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]